Fundacja L’Arche Opole z myślą o przyszłości osób z niepełnosprawnością intelektualną zainicjowała społeczną dyskusję o potrzebach mieszkaniowych tych osób w naszym mieście. Wczoraj (7.02) w opolskim ratuszu odbyła się debata społeczna na ten temat. Rozmawiano m.in. o problemach i potrzebach osób z niepełnosprawnością intelektualną oraz o nowych modelach pomocy. Główną obawą rodziców takich osób jest troska o ich przyszłość. Fundacja L’Arche razem z Uniwersytetem Opolskim przeprowadziła w Opolu i w powiecie opolskim badania dotyczące potrzeb mieszkaniowych dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną.
– Badaliśmy trzy środowiska: domów rodzinnych, Domów Pomocy Społecznej i domów L’Arche – opowiada prof. Edward Nycz z UO. – Patrząc pod kątem życia codziennego i jego realiów, domy L’Arche wypadły w badaniu najlepiej. Wiadomo, iż domy rodzinne też wypadły bardzo dobrze, ale tu należy pamiętać, iż w pewnym momencie rodzice mogą zaniemóc.
– Specyfika domu L’Arche polega na tym, iż mieszkają w nim zarówno osoby z niepełnosprawnością, jak i osoby pełnosprawne – mówi Agnieszka Karolak, dyrektor krajowy Fundacji L’Arche. – Są to domy małe, typu rodzinnego, w których dzielenie typowych obowiązków domowych jest na porządku dziennym.
– Kontakt z tymi ludźmi zmienia zupełnie stosunek do rzeczywistości – mówi Anna Dymna, aktorka, ambasadorka dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną, prezes fundacji „Mimo Wszystko”. – Człowiek uczy się cierpliwości i pokory, a przede wszystkim zaczyna zastanawiać się nad sobą. Ci ludzie uczą nas, co jest w życiu naprawdę ważne i co ma najgłębszy sens.
Arkadiusz Wiśniewski, prezydent Opola, podczas debaty docenił działania Fundacji L’Arche oraz zadeklarował, iż miasto jest otwarte na współpracę. Fundacja ma zamiar zbudować taki dom typu rodzinnego w Opolu.
Fundacja L’Arche Opole do udziału w debacie zaprosiła m.in. prof. Roberta Śmigla, pediatrę, genetyka, przewodniczącego Zarządu Krajowego Fundacji L’Arche w latach 2012-2020. O wsparciu udzielanym przez samorząd Gdyni osobom z niepełnosprawnością intelektualną mówił Michał Guć, Wiceprezydent Miasta Gdynia. Gościem specjalnym debaty była aktorka Anna Dymna, prowadząca Fundację „Mimo Wszystko” z Krakowa, która od 20 lat działa na rzecz osób z niepełnosprawnością intelektualną, włączając je m.in w działania artystyczne.
Wydarzeniem towarzyszącym debacie był spektakl Teatru Radwanek, w którym występują dorosłe osoby z niepełnosprawnością intelektualną z Fundacji Anny Dymnej „Mimo Wszystko”. Przedstawienie p.t. „Jesteśmy z jednego ogródka” odbyło się na Małej Scenie Opolskiego Teatru Lalki i Aktora.
Wydarzenie zostało zrealizowane w ramach projektu „Architekci zmiany. Działania na rzecz włączania społecznego dorosłych osób z niepełnosprawnością intelektualną”
prof. Edward Nycz, Agnieszka Karolak, Anna Dymna:
Szersza relacja:
Autor: Paulina Lechowska