Co dalej z progami zwalniającymi?

4 dni temu

Tylko 180 progów zostało usuniętych z sieci cypryjskich dróg – gminy muszą złożyć odpowiednie wnioski

Już w marcu 2023 roku rozpoczęto dyskusję na temat konieczności usunięcia większości zamontowanych progów zwalniających (zobacz tutaj), po kilku miesiącach rozpoczęto przyjmowanie wniosków o ich usunięcie.

Minister transportu Alexis Vafeadis wyjaśnił, iż progi zwalniające na drogach można usuwać tylko na wniosek lokalnych gmin lub społeczności zarządzających drogami.

Ministerstwo transportu nie nadzoruje całej sieci drogowej, więc nie możemy po prostu wyjść i zacząć ich usuwać – powiedział.

Powtórzył, iż gminy i społeczności muszą składać formalne wnioski, które są następnie rozpatrywane przez odpowiednie organy. jeżeli zostanie to uznane za konieczne i bezpieczne, można podjąć środki w celu usunięcia progów zwalniających lub wdrożenia alternatywnych rozwiązań bezpieczeństwa.

Do tej pory rozpatrzono 180 wniosków o usunięcie – na Cyprze jest ich ponad 2500.

To długi proces, ale nie do końca zależy od nas. Gdy tylko wnioski wpłyną, będziemy działać tak szybko, jak to możliwe.

Zgodnie z kryteriami zatwierdzonymi przez rząd, progi zwalniające powinny być umieszczane w miejscach, w których ograniczenie prędkości wynosi maksymalnie 50 km/h, odnotowano częste naruszenia prędkości, w pobliżu znajdują się szkoły, kościoły i parki, a przez ulicę przechodzi znaczna liczba pieszych, zwłaszcza dzieci i osób starszych.

Ponadto progi zwalniające mogą zostać zamontowane także na obszarach gdzie statystycznie często dochodzi do poważnych wypadków drogowych.

Próg lub podwyższone przejście dla pieszych muszą również spełniać określone wymagania dotyczące wysokości, nachylenia, kształtu i oznakowania.

Idź do oryginalnego materiału