Cypr rozpocznie stopniowe łączenie danych zdrowotnych swoich obywateli z systemami opieki zdrowotnej 16 innych państw członkowskich UE już w przyszłym tygodniu, co umożliwi dostęp do informacji medycznych oraz realizowanie elektronicznych recept za granicą.
Start programu
Minister zdrowia Michalis Damianos zapowiedział oficjalne ogłoszenie rozpoczęcia połączenia systemów zdrowotnych i procedur do wdrożenia na 16 maja, choć platforma elektroniczna została już uruchomiona w formie próbnej, aby przeprowadzić finalne testy przez odpowiednią Krajową Agencję e-Zdrowia na Cyprze.
Pierwszy etap – dostęp do historii medycznej
W początkowej fazie elektroniczny rekord zdrowia, który stopniowo stanie się dostępny dla uprawnionych pracowników ochrony zdrowia w 16 państwach członkowskich UE, będzie zawierał podsumowanie historii medycznej pacjentów i umożliwi realizację przepisanych leków za granicą.
Cypryjscy obywatele podróżujący do innych państw UE, które będą połączone z systemem, będą mogli realizować recepty wystawione elektronicznie przez lekarzy w Cyprze w lokalnych aptekach uczestniczących w systemie opieki zdrowotnej tych państw.
Co musisz wiedzieć?
Karta EKUZ (Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego) to dokument, który uprawnia obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, Europejskiego Obszaru Gospodarczego oraz Szwajcarii do korzystania z publicznych usług zdrowotnych w innych krajach UE w sytuacjach nagłych i planowanych, na takich samych warunkach, jak obywatele danego kraju. Posiadanie karty EKUZ jest niezbędne, aby uzyskać dostęp do opieki zdrowotnej za granicą UE bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów.
Rozszerzenie systemu
Jeśli cypryjski obywatel potrzebuje opieki zdrowotnej w innym państwie UE, usługodawcy tam będą mieli dostęp do jego historii medycznej, co pomoże w ocenie stanu zdrowia. Z czasem system zostanie rozszerzony o dodatkowe dane, takie jak informacje demograficzne, historia medyczna, diagnozy, wyniki badań laboratoryjnych, procedury chirurgiczne i przepisane leki.
Program Xt-HER
Program Xt-HER to europejski projekt mający na celu stworzenie wspólnej platformy wymiany danych medycznych w UE. Program umożliwi obywatelom UE dostęp do pełnej dokumentacji medycznej, niezależnie od tego, w jakim kraju UE będą się znajdować. Cypr jest odpowiedzialny za koordynowanie wdrożenia tego programu wśród innych państw członkowskich.
Program ten pozwala na bezpieczną wymianę danych, co jest najważniejsze dla szybkiej i skutecznej opieki zdrowotnej, szczególnie w przypadkach nagłych, gdy pacjent przebywa za granicą. Przewiduje się, iż finalne wdrożenie tego systemu odbędzie się do kwietnia 2026 roku, a dane będą wymieniane stopniowo, kraj po kraju.
Pierwsze połączenia z Grecją
Pierwszym krajem, z którym Cypr połączy swój system, będzie prawdopodobnie Grecja. Po nawiązaniu połączenia między dwoma krajami, zostanie złożony wniosek do Cyfrowej Agencji Bezpieczeństwa w celu uzyskania ostatecznej zgody na funkcjonowanie systemu.
W zeszłym roku Cypr rozpoczął szkolenie lekarzy i farmaceutów w zakresie adekwatnego korzystania z portalu wymiany danych medycznych, aby zapewnić płynne przejście do programu elektronicznego.

FAQ
1. Czym jest program Xt-HER?
Program Xt-HER to europejski projekt umożliwiający wymianę danych medycznych między krajami UE. Dzięki temu obywatele UE będą mogli mieć dostęp do swojej dokumentacji medycznej podczas pobytu w innych krajach członkowskich.
2. Kiedy program Xt-HER zostanie wdrożony na Cyprze?
Cypr rozpocznie stopniowe połączenie systemu z innymi krajami UE w przyszłym tygodniu, a pełne wdrożenie zakończy się w 2026 roku.
3. Jakie dane będą dostępne w systemie?
Na początku system będzie zawierał podsumowanie historii medycznej pacjentów, a z czasem zostaną dodane dane demograficzne, wyniki badań, diagnozy i przepisane leki.