Czy można przewozić dziecko na motocyklu?

1 rok temu
Zdjęcie: dziecko na motocyklu


Spis treści

  • Dziecko na motocyklu – czy można przewozić dziecko z przodu?
  • Dziecko na motocyklu – zawsze w kasku!
  • Dziecko na motocyklu w wieku do lat 7
  • Dziecko na motocyklu – opinia eksperta
  • Dziecko na motocyklu – jak mam trzymać dziecko, które ma być za mną?
  • Dziecko na motocyklu – prawidłowy ubiór

Polski ustawodawca nie nakłada na motocyklistów szczególnie dużych ograniczeń, tak też jest w przypadku regulacji dotyczących przewożenia dzieci na jednośladach. Dziecko na motocyklu można przewozić? Można, ale warto pamiętać o kilku rzeczach. Raz, by być w zgodzie z prawem, a dwa – co ważniejsze – by podróżować z pociechą bezpiecznie.

Dziecko na motocyklu – czy można przewozić dziecko z przodu?

Niektórzy sądzą, iż sadzanie dziecka, szczególnie małego, przed sobą na motocyklu zapewni podróżującym większe bezpieczeństwo. Nic bardziej błędnego. Przepisy regulują tę sprawę jasno. Pierwsze miejsce na motocyklu, to najbliżej kierownicy, jest przeznaczone wyłącznie dla kierującego motocyklem i naprawdę nie ma znaczenia w jakim wieku jest dziecko, które chcemy przewieźć. o ile kierujemy motocyklem, przed nami nie może być absolutnie nikogo na siedzeniu!

Dziecko na motocyklu – zawsze w kasku!

Przepisy w tym względzie są jasne, chcąc podróżować z dzieckiem motocyklem, zarówno kierowca, jak i dziecko muszą mieć założony kask.

Dziecko na motocyklu w wieku do lat 7

Jedyny przepis, który bezpośrednio nakłada na kierującego motocyklem jakiekolwiek ograniczenia związane z przewożeniem dziecka, mówi o ograniczeniu prędkości w przypadku przewożenia dziecka w wieku do lat 7. Brzmi on następująco:

Prędkość dopuszczalna niektórych pojazdów, z zastrzeżeniem ust. 2, wynosi: motocykla (również z przyczepą), czterokołowca i motoroweru, którymi przewozi się dziecko w wieku do 7 lat – 40 km/h.

Dziecko na motocyklu – opinia eksperta

Choć powyższy przepis jest jedynym, bezpośrednio adresującym scenariusz jazdy na motocyklu z dzieckiem, to ze względów bezpieczeństwa rzeczy, o których należy pamiętać chcąc przewieźć naszą pociechę motocyklem jest więcej, O opinię poprosiliśmy radcę wydziału opiniodawczo-analitycznego Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji:

Przepisy nie regulują wprost granicznego wieku dziecka przewożonego na motocyklu. Jednak obszar ten nie jest zupełnie pozbawiony obwarowań prawnych. Kierujący motocyklem zamierzając przewozić pasażera musi wziąć pod uwagę mi. in. zasadę ostrożności wskazaną w art. 3 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym (Dz.U. z 2018 r. poz. 1990 t.j.). Według jego regulacji uczestnik ruchu i inna osoba znajdująca się na drodze są obowiązani zachować ostrożność albo gdy ustawa tego wymaga – szczególną ostrożność, unikać wszelkiego działania, które mogłoby spowodować zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego, ruch ten utrudnić albo w związku z ruchem zakłócić spokój lub porządek publiczny oraz narazić kogokolwiek na szkodę. Przez działanie rozumie się również zaniechanie. To właśnie kierujący motocyklem w oparciu o wskazaną zasadę musi ocenić czy ten konkretny pasażer, ze swoim wiekiem i stanem psychofizycznym, jest gotów do tego aby być przewożony motocyklem.

Ponadto zgodnie z art. 63 cytowanej ustawy przewóz osób może odbywać się tylko pojazdem do tego przeznaczonym lub przystosowanym. Biorąc pod uwagę takie regulacje należy stwierdzić, iż w ujęciu prawno-karnym pasażer motocykla powinien być przewożony w miejscu konstrukcyjnie do tego przeznaczonym bądź przystosowanym. To przystosowanie może być zrealizowane poprzez chociażby zastosowanie specjalnego fotelika. Jednak pamiętajmy, aby tego typu urządzenia bezpieczeństwa, podobnie jak kaski ochronne, posiadały znaki homologacji.

Należy pamiętać, iż wioząc dziecko do lat 7 dopuszczalna prędkość, jaką możemy rozwinąć motocyklem to 40 km/h. Ponadto na kierującego motocyklem oraz każdą osobę przewożoną, obowiązek używania w czasie jazdy kasków ochronnych. Prawo pozostawia całkowitą dowolność na temat ubioru motocyklisty jak i jego pasażera.

Odnosząc się do sytuacji, w której przewóz pasażera a w szczególności dziecka okaże się niezgodny z przepisami należy stwierdzić, iż oczywiście takie zachowanie jest zagrożone karą grzywny, której wysokość uzależniona jest od rodzaju wykroczenia. W skrajnych przypadkach może skończyć się wnioskiem do sądu o ukaranie i zatrzymaniem prawo jazdy. Jednak wyrażamy nadzieję, iż przy przewożeniu tych najmłodszych pasażerów, kierujący motocyklami będą kierować się troską o swoje pociechy a nie strachem przed mandatem.

podinsp. Radosław Kobryś
radca Wydziału Opiniodawczo-Analitycznego
Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji

Dziecko na motocyklu – jak mam trzymać dziecko, które ma być za mną?

Skoro przepisy zabraniają przewożenia dziecka (ani kogokolwiek innego) przed kierowcą jednośladu, to powyższe pytanie może nurtować niejednego zmotoryzowanego rodzica motocyklistę. Pomocne mogą okazać się: kufer z oparciem, specjalny fotelik do przewożenia dzieci motocyklem (obowiązkowo z atestem) czy specjalna uprząż, która pozwoli dosłownie przywiązać dziecko na motocyklu do nas.

Dziecko na motocyklu – prawidłowy ubiór

Nie zapominajmy o ubiorze, dzieci mają organizmy bardziej podatne na wychłodzenie czy przegrzanie, o co w przypadku niewłaściwego ubioru na motocyklu nietrudno. Nie kupujmy też ciuchów, czy kasków na zapas, dzieci rosną szybko, więc zanim jakiś element dziecięcej, motocyklowej garderoby się zużyje, nasza pociecha może już wyrosnąć z kupionego wcześniej zapasu. Kupując kask dla dziecka wybierajmy model dobrze dopasowany do głowy pociechy i lekki. Dzieci mają słabsze mięśnie karku niż dorośli, co przy cięższym kasku może narazić je na kontuzje.

Idź do oryginalnego materiału