Czy tym razem zima nie zaskoczy drogowców?

1 tydzień temu

Dziś (18 listopada) wystąpiły pierwsze, jeszcze niewielkie, opady śniegu. W tym roku do walki z zimą zaangażowane zostanie ponad 20 pługów. Miejski Zarząd Dróg uruchomi również całodobową infolinię, na której będzie można zgłaszać potrzebę odśnieżenia danej ulicy.

Akcja Zima trwa od początku listopada i zakończy się dopiero w kwietniu. W tym czasie służby muszą być gotowe do odśnieżenia prawie 411 km dróg.

– Drogowcy są gotowi. Jak co roku na rzecz MZD zadania odśnieżania realizuje Rejonowe Przedsiębiorstwo Zieleni i Usług Komunalnych, które dysponuje blisko 30 zestawami. Są to samochody z pługami, a także piaskarki. Na mniejsze przestrzenie, jak np. alejki w skwerze Szarych Szeregów, zastosujemy mniejszy sprzęt. Z kolei wszędzie tam, gdzie żaden sprzęt nie dojedzie, będą prowadzone prace manualne – mówi Marcin Januchta, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach.

Podobnie jak w latach poprzednich, przyjęto kolejność odśnieżania ulic.

– W pierwszej odśnieżane są najważniejsze ciągi komunikacyjne, czyli około 80 ulic będących drogami krajowymi, wojewódzkimi czy takimi, po których kursują autobusy. Te jezdnie w ciągu trzech godzin od opadów powinny być odśnieżone na całej szerokości. W drugiej kolejności mamy 80 równie ważnych, ale mniejszych i rzadziej uczęszczanych ulic. Należą do nich na przykład Panoramiczna, Długa, Chęcińska czy Winnicka. One powinny zostać odśnieżone w ciągu czterech godzin od zakończonych opadów – wyjaśnia nasz rozmówca.

W trzeciej, ostatniej kategorii znalazły się 283 ulice, głównie osiedlowe, które w ciągu 16 godzin po zakończeniu akcji na ulicach w I oraz II kolejności odśnieżania powinny być spługowane na całej szerokości i posypane piaskiem.

Pozostałe ulice mają być odśnieżane dopiero po zgłoszeniu mieszkańców.

– Od 1 grudnia uruchamiamy całodobowy numer telefonu 41 34 02 890. To na niego można dzwonić i zgłaszać wszelkie potrzeby związane z odśnieżaniem ulic czy chodników. Należy przy tym pamiętać, iż niektóre z nich znajdują się w administracji wspólnot mieszkaniowych czy firm prywatnych. W takim wypadku odśnieżaniem powinien się zająć właściciel nieruchomości, bądź też spółdzielnia – uzupełnia Marcin Januchta.

W tym roku do Akcji Zima przygotowano 800 ton piasku i 500 ton soli.

  • Miejski Zarząd Dróg
  • odsniezanie
  • rejonowe przedsiebiorstwo zieleni i uslug komunalnych
    Idź do oryginalnego materiału