Czym jest polipragmazja i dlaczego może być groźna?

5 miesięcy temu
Zdjęcie: Czym jest polipragmazja i dlaczego może być groźna?


Farmaceuci z Okręgowej Izby Aptekarskiej w Kielcach przestrzegali w czwartek (11 lipca) przed skutkami zażywania wielu leków jednocześnie. Wszyscy, którzy przyszli do sali obsługi klienta w świętokrzyskim oddziale Narodowego Funduszu Zdrowia mogli skorzystać z bezpłatnych porad. Była to kolejna odsłona akcji „Porozmawiaj z farmaceutą”.

Radosław Wesołek, prezes Okręgowej Izby Aptekarskiej w Kielcach informuje, iż zażywanie wielu medykamentów jednocześnie, zwane polipragmazją, zwiększa ryzyko wystąpienia groźnych powikłań i wzajemnych interakcji.

– Leki wchodzą ze sobą w interakcje i mogą powodować wiele skutków ubocznych. Dodatkowym problemem jest to, iż pacjenci zażywają te leki o nieodpowiednich porach. Przypomną sobie, iż np. dany lek mieli zażyć rano, ale uważają, iż nic się nie stanie jak przyjmą go wieczorem. To wynika z tego, iż większość pacjentów nie zna mechanizmu działania leków – mówi Radosław Wesołek.

Przyjmowanie wielu medykamentów jednocześnie powoduje m.in. problemy z segregacją płytek krwi, a także duże problemy z żołądkiem i jelitami, w zależności od tego jakie jest miejsce wchłaniania tych preparatów.

– Na pewno Polacy są lekomanami. Lubimy łykać różne tabletki. Prowadzę aptekę i mam obraz nadużywania przez nas leków. Uważam, iż statystyki są mocno zaniżone, dlatego, iż nie każdy ma świadomość, iż powiela te same leki. Wiele osób nie chce też o tym mówić podczas wizyty u lekarza – wyjaśnia Radosław Wesołek.

Według danych Narodowego Funduszu Zdrowia, aż jedna trzecia Polaków po 65. roku życia przyjmuje co najmniej 5 leków dziennie.

Kolejna akcja „Porozmawiaj z farmaceutą” świętokrzyskiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia odbędzie się w sierpniu.


Idź do oryginalnego materiału