Trufel, owczarek węgierski mudi poprowadził specjalne zajęcia dla małych pacjentów z Kliniki Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK w Białymstoku. Frekwencja pacjentów 100 procent.
Zajęcia z dogoterapii to nowość w klinice. Jej kierownik dr Małgorzata Sawicka-Żukowska zobaczyła psy pracujące w takiej roli będąc na stażu w szpitalu Sant Joan de Déu w Barcelonie (Hiszpania). Tam zwierzaki na co dzień towarzyszyły pacjentom onkologicznym. Było ich kilkanaście, różnych ras (kawaliery, labradory, różnego rodzaju pudle). Wszystkie specjalnie szkolone, aby pomagać.
One redukują stres, zmniejszają napięcie u pacjentów. Tam te psy są choćby w gabinetach zabiegowych podczas pobierania krwi. Leżą na kolanach u dzieci, po to żeby minimalizować u nich stres i niepokój związany z procedurami bólowymi – tłumaczy dr Małgorzata Sawicka-Żukowska.
Pierwsze zajęcia odbyły się w środę (7 maja 2025r.) na placu zabaw przy klinice, na podwórku. Dlatego mogły w nich uczestniczyć tylko te maluchy, którym zdrowie pozwalało wyjść na zewnątrz.
Trufel to pies rasy pasterskiej. Bardzo spokojny. Dzieciom dał pokaz swoich umiejętności i sprawności (popisowa umiejętność to przytulanie pluszowego misia). Śmiechu i zabawy było co nie miara.
Podczas zajęć nie było możliwości głaskania pieska. To też jeden z elementów zajęć, by uczyć maluchy odpowiedzialności w kontaktach ze zwierzętami
Dogoterapia jest bardzo szerokim pojęciem. Są to zajęcia edukacyjne, ale też zajęcia terapeutyczne. My największe sukcesy, wręcz spektakularne, mamy pracując z osobami z mózgowym porażeniem dziecięcym, np. czterokończynowym. Tam te dzieci są w stanie czytać, pisać, komunikować się właśnie przy udziale psa – wyjaśnia prowadząca zajęcia Gabriela Drwięga, dogoterapeutka z Fundacji Psi Uśmiech.
Dogoterapia w UDSK w Białymstoku
Kiedyś faktycznie były takie tendencje, żeby izolować zwierzęta domowe w trakcie leczenia nowotworowego. Teraz się od tego odchodzi. Wszystko dlatego, iż więcej uwagi przykłada się w tej chwili do jakości życia pacjentów. Takie zwierzę, a wielu naszych pacjentów ma pieski w domach, to redukcja stresu, a izolowanie się od czasem najlepszego przyjaciela przynosi dużo większą krzywdę niż korzyść – dodaje dr Sawicka-Żukowska.
Zajęcia z dogoterapii będą się odbywać regularnie co środę. Na następnym spotkaniu małych pacjentów odwiedzi labrador. Od strony organizacyjnej i finansowej przedsięwzięcie wspiera Stowarzyszenie O!Piernicz Raka.
W Klinice Pediatrii Onkologii i Hematologii UDSK prowadzonych jest kilka nietypowych projektów związanych z aktywizacją i wspieraniem leczenia małych pacjentów, m.in. muzykoterapia i arteterapia.
Źródło: UMB



