Termin „droga podporządkowana” często występuje w zagadnieniach dotyczących przepisów drogowych. Co to jest i jaki znak określa skrzyżowanie z drogą podporządkowaną?
Mimo przejścia kursu i zdania egzaminu na prawo jazdy, niektórzy kierowcy nie potrafią jednoznacznie odpowiedzieć na pytanie, czym jest droga podporządkowana. Wynika to m.in. ze znacznego upowszechnienia tego rodzaju dróg, stąd kierowcy tak naprawdę wiedzą, jak się po nich poruszać (robią to wręcz automatycznie), ale zdążyli już zapomnieć nieco z teorii. Informacji o drogach podporządkowanych bardzo często poszukują kandydaci na kierowców, stąd warto zrobić małą powtórkę i przypomnieć sobie najważniejsze informacje na temat dróg podporządkowanych.
Droga podporządkowana – co to takiego?
Na samym początku warto przypomnieć definicję drogi podporządkowanej. Jest to droga (wytyczony pas terenu), na której kierujący zbliżający się do skrzyżowania z drogą główną jest zobowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdom jadącym tą drogą główną. W przepisach ten rodzaj drogi występuje w terminach dotyczących skrzyżowań, a konkretnie „skrzyżowanie z drogą podporządkowaną”. W przecięciu się dróg może występować jedna droga podporządkowana (z lewej lub prawej strony) lub więcej, po obydwu stronach skrzyżowania. Mało tego, tzw. główna droga (ta z pierwszeństwem) wcale nie musi przecinać podporządkowanej pod kątem prostym, a biec w innym, nieintuicyjnym kierunku. To, kto komu musi ustąpić pierwszeństwa, uzależnione jest od oznakowania konkretnego skrzyżowania.
Droga podporządkowana – znak. Jak poznać drogę podporządkowaną?
Na skrzyżowaniach z drogami podporządkowanymi umieszczane są dedykowane znaki regulujące pierwszeństwo przejazdu. To, jaki zostanie zastosowany, wynika z układu dróg na skrzyżowaniu i tym samym położenia drogi podporządkowanej względem głównej. jeżeli przebiegają w linii prostej (włączając w to również przebieg drogi w łuku), kierowcy mogą spotkać się z następującymi rodzajami znaków A-6 (skrzyżowanie z drogą podporządkowaną):
- znak A-6a: skrzyżowanie z drogą podporządkowaną występującą po obu stronach
- znak A-6b: skrzyżowanie z drogą podporządkowaną występującą po prawej stronie
- znak A-6c: skrzyżowanie z drogą podporządkowaną występującą po lewej stronie
Z kolei gdy mamy do czynienia ze skrzyżowaniem z jednokierunkowym wlotem, który również jest drogą podporządkowaną, stosuje się jeszcze dwa inne warianty znaku A-6:
- znak A-6d: wlot drogi jednokierunkowej z prawej strony
- znak A-6e: wlot drogi jednokierunkowej z lewej strony
Znaki ostrzegawcze A-6 w większości przypadków stosuje się poza obszarami zabudowanymi. Wyjątek stanowią dwie sytuacje. Można ich użyć w terenie zabudowanym:
- Jeśli istnieje potrzeba nadania pierwszeństwa drodze tylko na jednym skrzyżowaniu;
- Na drodze dwujezdniowej, jeżeli dopuszczalna prędkość wynosi ponad 60 km/h.
Skrzyżowanie z drogą podporządkowaną – inne znaki
Gdy droga z pierwszeństwem zmienia kierunek na skrzyżowaniu, odchodzi się od montowania znaków A-6 na rzecz znaku D-1 (droga z pierwszeństwem) uzupełnionego o adekwatny rodzaj tabliczki T-6, która obrazuje przebieg dróg na skrzyżowaniu – zarówno głównej, jak i podporządkowanych. Wyróżnia się cztery typy tabliczek T-6:
- tabliczka T-6a: tabliczka wskazująca rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie (umieszczana na drodze z pierwszeństwem)
- tabliczka T-6b: tabliczka wskazująca układ dróg podporządkowanych
- tabliczka T-6c: tabliczka wskazująca rzeczywisty przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie (umieszczana na drodze podporządkowanej)
- tabliczka T-6d: tabliczka wskazująca prostopadły przebieg drogi z pierwszeństwem przez skrzyżowanie oraz układ dróg podporządkowanych.
Skrzyżowanie z drogą podporządkowaną – kto ma pierwszeństwo?
Na tabliczkach T-6 oraz znakach A-6 droga główna oznaczana jest grubą linią, natomiast podporządkowane cieńszą. Wobec tego pierwszeństwo mają pojazdy poruszające się po „grubszej” drodze.
Kierowca jadący drogą podporządkowaną przed dojechaniem do skrzyżowania z drogą z pierwszeństwem zostanie ostrzeżony znakiem A-7 „ustąp pierwszeństwa” lub B-20 „STOP” (w warunkach ograniczonej widoczności). Z kolei na drodze głównej muszą znaleźć się znaki A-6 lub D-1, z wyjątkiem skrzyżowań z ruchem okrężnym i dróg dla rowerów.