Duże zainteresowanie rentą wdowią. ZUS radzi, jak uniknąć kolejek przy składaniu wniosku

10 godzin temu

Placówki ZUS są oblężone przez seniorów, który chcą składać wnioski o rentę wdowią. Tymczasem na złożenie wniosku jest czas aż do końca lipca – wskazują przedstawiciele Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, którzy przypominają, komu przysługuje renta i ile wyniesie. Spotkanie informacyjne dotyczące renty wdowiej zorganizował we wtorek świdnicki oddział Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów.

Renta wdowia jest przeznaczona dla wdów i wdowców, którzy mają prawo do co najmniej dwóch świadczeń emerytalno-rentowych, z których jednym jest renta rodzinna po zmarłym małżonku. Aby móc ją dostawać, należy jednak spełnić określone warunki – wyliczamy je w dalszej części artykułu. Wnioski do ZUS można składać od 1 stycznia 2025 roku. Jak informuje rzecznik prasowy dolnośląskiego Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, od początku roku zainteresowanie rentą wdowią jest bardzo duże, a placówki ZUS są wręcz „oblężone”. Do 9 stycznia w całym kraju złożono prawie 53 tysiące wniosków, z czego blisko 4 tysiące na Dolnym Śląsku.

Od nowego roku nasze sale obsługi klientów są pełne seniorów, którzy zupełnie niepotrzebnie tracą czas i nerwy czekając na obsługę naszego eksperta – mówi Iwona Kowalska-Matis. – Jeśli komuś się renta wdowia należy to zapewniam, iż wniosek złożony dziś po długim oczekiwaniu, czy wniosek złożony w maju bez kolejki, będzie tak samo rozpatrzony a wysokość przyznanej renty dokładnie taka sama – wyjaśnia rzecznik i apeluje: Jeśli nie musisz, nie przychodź do ZUS bo będziesz długo czekać.

Komu przysługuje renta wdowia?

Rzecznik dolnośląskiego ZUS wyjaśnia, iż aby wystąpić o rentę wdowią należy spełnić wszystkie następujące warunki: mieć co najmniej 60 lat (w przypadku kobiet) lub 65 lat (w przypadku mężczyzn), do dnia śmierci małżonka pozostawać z nim we wspólności małżeńskiej, nabyć prawo do renty rodzinnej po zmarłym małżonku nie wcześniej niż przed ukończeniem 55 lat (kobieta) i 60 lat (mężczyzna), a także nie pozostawać w tej chwili w związku małżeńskim. – Wdowie lub wdowcowi przysługuje prawo do zbiegu świadczeń z rentą rodzinną wyłącznie po ostatnim małżonku. Warto podkreślić, iż prawo do wypłaty świadczeń w przypadku zbiegu z rentą rodzinną wygasa z dniem poprzedzającym zawarcie nowego związku małżeńskiego przez osobę uprawnioną – zaznacza rzecznik.

o ile ktoś do tej pory nie starał się o przyznanie renty rodzinnej powinien teraz to zrobić i dopiero po jej przyznaniu złożyć wniosek o rentę wdowią. Te osoby, które złożyły wniosek pomimo tego, iż nie mają renty rodzinnej po zmarłym małżonku – dostaną odmowę – przestrzega Kowalska-Matis. – o ile ktoś nie ma renty rodzinnej to nie dostanie renty wdowiej. Tylko osoby, które już mają przyznane prawo do renty po zmarłym współmałżonku – dostaną rentę wdowią. Wszyscy inni najpierw powinni wystąpić o rentę rodzinną i dopiero po jej przyznaniu – złożyć wniosek o rentę wdowią – dodaje.

Rzeczniczka wyjaśnia też, iż najprostszym sposobem żeby się upewnić czy komuś renta wdowia przysługuje czy też nie, jest skorzystanie z ankiety, która jest dostępna na stronie www.zus.pl. Pierwsze pytanie ankiety brzmi: „Czy masz prawo, do co najmniej dwóch świadczeń, z czego jedno jest rentą rodzinną, lub czy masz złożony wniosek lub wnioski i czekasz na decyzję o takich świadczeniach?” – Jeżeli ktoś już na to pierwsze pytanie odpowie „nie” – wtedy system uniemożliwi mu dalszy udział w ankiecie a wypełniający dostanie odpowiedź, iż nie spełnia warunków, do tego, aby ubiegać się o rentę wdowią – wyjaśnia Kowalska-Matis.

Ile wyniesie renta wdowia?

Wdowy i wdowcy mogą wybrać, czy chcą otrzymywać pełną rentę rodzinną i 15 proc. własnego świadczenia lub odwrotnie. Ten wybór będą mieli też uprawnieni do zasiłku lub świadczenia przedemerytalnego, emerytury pomostowej, nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego czy renty szkoleniowej. Podczas składania wniosku o rentę wdowią można też wskazać, aby to ZUS wyliczył, która opcja jest najkorzystniejsza z punktu widzenia świadczeniobiorcy. Od 1 stycznia 2027 roku drugie świadczenie będzie zwiększone z 15 do 25 proc.

Wysokość sumy dwóch świadczeń nie może przekraczać trzykrotności najniższej emerytury, czyli w tej chwili 5342,88 zł (3 x 1780,96 zł). Do limitu wliczane są również świadczenia z instytucji zagranicznych i inne niż jednorazowe świadczenia oraz dodatki, przyznawane na podstawie ustawy lub odrębnych przepisów. W przypadku, gdy suma świadczeń w zbiegu będzie wyższa od trzykrotności najniższej emerytury, świadczenie będzie zmniejszone o kwotę przekroczenia.

Gdzie zgłaszać się w razie pytań?

Szczegółowe informacje na temat wypłaty świadczeń razem z rentą rodzinną i ich rodzajów oraz na temat potrzebnych dokumentów dostępne są również na stronie internetowej www.zus.pl. Z pytaniami można też zwrócić się do pracowników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych:

  • poprzez Centrum Kontaktu Klientów ZUS: tel. 22 560 16 00, e-mail: [email protected],
  • we wszystkich placówkach ZUS,
  • podczas e-wizyty w ZUS.
spotkanie dot. renty wdowiej w świdnickim Centrum Wspierania Organizacji Pozarządowych
1 z 5

/ZUS, mn/

Idź do oryginalnego materiału