3 stycznia 2025 roku Katowice staną się centrum tradycji i folkloru żywieckiego. Wszystko za sprawą Dziadów Noworocznych – barwnego korowodu, który na jeden dzień przeniesie magię Beskidów do stolicy województwa śląskiego. To wyjątkowe wydarzenie ma na celu przybliżenie mieszkańcom Katowic i turystom jednej z najstarszych tradycji regionu.
Plan wydarzenia
Obchody rozpoczynają się o godzinie 11:00 w sali Sejmu Śląskiego, gdzie odbędzie się spotkanie prasowe dla przedstawicieli mediów. O godzinie 12:00 kolorowa grupa kolędników wyruszy ulicą Mariacką w stronę Placu Kwiatowego.
W przemarszu weźmie udział około 50-osobowa grupa Dziadów Żywieckich, ubranych w charakterystyczne, misternie przygotowane stroje. Towarzyszyć im będzie tradycyjna muzyka grana na heligonkach, skrzypcach i bębnach. Dziady z ich dynamiczną energiią, trzaskaniem batów i rytmicznym brzmieniem dzwonków zapowiadają niesamowite widowisko.
Tradycja Dziadów Noworocznych
Dziady Noworoczne to dawna tradycja kultywowana przede wszystkim na terenie Beskidów, w dolinie Soły, na południe i zachód od Żywca. Obrzęd ten, niegdyś związany z przejściem do nowego roku i odrodzeniem sił natury, stanowił istotny element lokalnej tożsamości.
Kolędnicy przebrani w charakterystyczne postacie, takie jak Konie, Niedźwiedzie, Diabły czy Śmierć, odgrywają swoje role zgodnie z tradycyjnymi stereotypami i symboliką. Każda z tych postaci ma głębokie znaczenie: Konie symbolizują wskrzeszenie natury, Niedźwiedzie zwiastują odrodzenie, a Diabły i Śmierć obrazują dualizm świata – łącząc jasne i ciemne strony istnienia.
Dziady Noworoczne w Bielsku-Białej
Już 9 stycznia o godz. 13.00 w Bielsku-Białej odbędzie się przemarsz Dziadów. Uczestnicy spotkają się na Placu Chrobrego, skąd wyruszą w kierunku Ratusza Miejskiego, by wspólnie celebrować tę wyjątkową tradycję.
Oto wersja artykułu, który mógłby znaleźć się na stronie internetowej:
56. Żywieckie Gody – Przegląd Zespołów Kolędniczych i Obrzędowych
Miejsca: Żywiec, Milówka, Bielsko-Biała
Termin: 11-26 stycznia 2025 r.
W góralskiej kulturze Boże Narodzenie to czas wielkiej radości, śpiewu i tradycyjnego świętowania. Podobnie jak w latach ubiegłych, podczas Żywieckich Godów nie zabraknie muzyki, tańca i serdeczności, które tworzą wyjątkowy klimat tego wydarzenia.
Żywieckie Gody to najstarszy, nieprzerwanie odbywający się przegląd kolędniczy w Polsce i największa tego typu impreza w regionie. Celem wydarzenia jest kultywowanie i promocja tradycji związanych z okresem zimowego świętowania – od św. Andrzeja, przez Święta Bożego Narodzenia, Nowy Rok, aż po zakończenie karnawału – na obszarze Beskidu Śląskiego i Żywiecczyzny, w tym w okolicach Babiej Góry.
Tradycyjne konkursy kolędnicze
Jedną z kluczowych części Żywieckich Godów są konkursy mające na celu ochronę dziedzictwa kulturowego. Co roku w wydarzeniu bierze udział ponad tysiąc uczestników. W pierwszej części festiwalu, która odbędzie się w dniach 11-12 stycznia, w Auli Domu Katolickiego w Żywcu zaprezentują się zespoły kolędnicze występujące „w izbie” – z gwiazdą, szopką, kozą, turoniem czy innymi tradycyjnymi symbolami. Tradycje te, wpisane głęboko w kulturę Beskidów, mają na celu składanie życzeń gospodarzy wszelkiej pomyślności w nowym roku.
W konkursach biorą udział także grupy obrzędowe, które przedstawiają zwyczaje Mikołajów, Herodów, Szlachciców, Pielgrzymów, Trzech Króli, mięsopustników czy podłaźników – ożywiając dawne, wiejskie obrzędy, które przez wieki stanowiły istotny element życia społeczności.
Milówka i Dziady Noworoczne
18 stycznia w Milówce odbędzie się kolejna część Żywieckich Godów, gdzie zaprezentują się grupy kolędnicze występujące na zewnątrz – Dziady Noworoczne i Jukacy. Tego dnia kolorowe stroje, radosna muzyka, dźwięki dzwonków i donośne trzaski z bata wypełnią atmosferę. Milówka stanie się miejscem, gdzie różnorodne postacie, w barwnych kostiumach, wyruszą w korowodzie, kończąc go przy Amfiteatrze nad Sołą.
Finał w Żywcu i Bielsko-Białej
Na kolejny spektakularny korowód i prezentację Dziadów Noworocznych zapraszamy 25 stycznia do Żywca. A już 26 stycznia najlepsi laureaci przeglądu kolędniczego porwą do zabawy mieszkańców Bielska-Białej, w Domu Kultury im. Wiktorii Kubisz.
źródło: tvs.pl