Działo się prze cały sezon w Klasie A. Sześciu mistrzów i aż 30 spadkowiczów!

1 tydzień temu

Zacznijmy jednak od najlepszych zespołów czyli tych, które awansowały. W tym gronie prym zdecydowanie wiedli przedstawiciele LZS-u Racławiczki, wszak w ramach grupy 4 nie wygrali tylko jednego meczu (remis w Żywocicach). W związku z czym na 78 możliwych punktów zdobyli 76, a wicemistrzów z Orła II Źlinice wyprzedzili o 14. Zaimponować mogli także bilansem goli 116:11!

Klasa A skończyła sezon – awanse

O drugą pozycję w całej klasie A wśród pozostałych mistrzów do końca korespondencyjnie walczyły GKS Grodków (strefa 2) i Źródło Krośnica (5), które uzbierały po 68 punktów (średnio 2.61), ale pierwsza z tych drużyn skończyła ze stosunkiem bramowym 126:27, a druga 97:15. Niemniej to team z powiatu strzeleckiego miał większą przewagę nad wicemistrzem (odpowiednio 8 do 5).

Przypomnijmy, iż poza tą trójką prawo gry wyżej wywalczyły także:

  • grupa 3 – Orzeł Reńska Wieś (57 punktów, średnio 2.37);
  • grupa 1 – LZS Kuniów (61, 2.34);
  • grupa 6 – KS Cisowa Kędzierzyn Koźle (55, 2.29).

Co interesujące dla ostatniego klubu z wymienionych jest to historyczny awans do „okręgówki”. Po dziewięciu latach na ten szczebel wracają ekipy z Grodkowa i Krośnicy, po trzech team z Reńskiej Wsi, a po dwóch z Kuniowa. Gracze z Racławiczek byli spadkowiczami…

Klasa A skończyła sezon – spadki

Jeśli chodzi o kwestię degradacji, a przede wszystkim jej uniknięcia, to w tym sezonie klasy A dotyczyła ona wielu klubów. Wszak miała objąć blisko 30 drużyn czyli ponad jedną trzecią stawki.

Wszystko dlatego, iż piłkarska centrala przygotowała na tym szczeblu mocną reorganizację. Od następnej kampanii nie będzie już sześciu grup po 14 zespołów, a cztery po 16. Co sprawia, iż liczba uczestników zmniejszy się z 84 do 64 czyli aż o 20. W związku z czym wiadomo było, iż z ligi zdegradowane zostaną zespoły poniżej dziewiątego miejsca, a i na tej pozycji nie można było czuć się bezpiecznie. Dość napisać, iż dwie najsłabsze z tego grona ekipy również czeka relegacja. I to spotkało LZS Polski Świętów i LKS Rybna.

Ponadto smaku degradacji zaznały z poszczególnych grup:

  • 1: Stobrawa Ligota Dolna wycofała się, LZS Lasowice Wielkie, Jakub Proślice, LZS Ligota Oleska, Hetman Byczyna.
  • 2: GAS Grodków, LZS Sławice Opole, KS Jankowice Wielkie, Polonia Przylesie, Polonia Domaszowice, LZS Rybna.
  • 3: LZS Czarnolas, LZS Kamienica Nyska, Góral Sidzina, LZS Dziewiętlice, LZS Polski Świętów.
  • 4: Sudety Moszczanka, Otmęt Krapkowice, Polonia Biała, Odra Kąty Opolskie, Racławia Racławice Śląskie.
  • 5: Start II Jełowa wycofał się, LZS Turawa, Pogoń Pludry, LZS Grudzice Opole, LZS Grodziec.
  • 6: Energia Blachownia Kędzierzyn-Koźle wycofała się, LZS Stary Ujazd, Polonia Ściborzyce Wielkie i Zryw Wysoka.

Co interesujące aż dziewięć drużyn z tego grona to zespoły, które w poprzednim sezonie awansowały z klasy B. I są to (alfabetycznie) GAS Grodków, Jakub Proślice, KS Jankowice Wielkie, LZS Sławice Opole, LZS Stary Ujazd, LZS Turawa, Odra Kąty Opolskie, Pogoń Pludry, Polonia Ściborzyce Wielkie.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania

Idź do oryginalnego materiału