Dzień Solidarności i Wolności. Jasielska „Solidarność” pamięta o swoim zmarłym kapelanie

1 rok temu

Wczoraj, 31 sierpnia, na placu przy kościele pw. Św. Stanisława BM w Jaśle odbyły się uroczystości związane z 43. rocznicą powstania Niezależnego Samorządnego Związku Zawodowego „Solidarność”. Były one połączone z 25. rocznicą śmierci kapelana jasielskiej „Solidarności” ks. Stanisława Kołtaka.

Obchody poprzedziła modlitwa przy grobie śp. ks. Stanisława Kołtaka na Cmentarzu Komunalnym przy ul. Mickiewicza w Jaśle, gdzie zapalono znicze i złożono kwiaty. Następnie o godz. 18.00 pod przewodnictwem ks. Piotra Steczkowskiego, kanclerza Kurii Diecezjalnej w Rzeszowie, odprawiono uroczystą Mszę św. w intencji zmarłego kapelana i innych zmarłych członków jasielskiej „Solidarności”. Homilię wygłosił ks. dr Stanisław Marczak, który dawniej również pełnił zaszczytną funkcję kapelana „Solidarności’’.

Po zakończeniu Mszy św. uczestnicy obchodów w otoczeniu pocztów sztandarowych „Solidarności” i szkół ponadpodstawowych oraz reprezentacji klas mundurowych z Liceum Ogólnokształcącego w Kołaczycach zebrali się na placu przed kościołem, pod tablicą upamiętniającą bł. ks. Jerzego Popiełuszkę.

– Ks. Stanisław Kołtak prosił mnie, żeby takie uroczystości odbywały się tu, w „małym kościółku”. To jest jego przesłanie, które dzisiaj wypełniliśmy. To był naprawdę odważny człowiek, niezłomny kapłan. Czy gdyby nie on, byłaby ta tablica ks. Jerzego Popiełuszki? Byliśmy razem na jego pogrzebie. To nasz poczet sztandarowy stał wtedy przy trumnie ks. Jerzego. – wspominał Adam Pawluś.

Starosta Adam Pawluś przybliżył historię powstania tablicy bł. ks. Jerzego Popiełuszki, której pomysłodawcą był Ryszard Maciejowski, jeden z członków „Solidarności”. Zaproponował, aby uczcić ks. Jerzego Popiełuszkę i ks. Dziekan nie miał wątpliwości, iż należy tak postąpić. Jednak wykonanie tablicy w warunkach konspiracyjnych nie było łatwe i wymagało sporej odwagi. – Po kilkunastu miesiącach udało się to zrealizować. Znaleźliśmy ludzi, którzy mieli odwagę wykonać tą tablicę, z tym odlewem i dopiero kilka lat temu dowiedzieliśmy się kto był autorem tego dzieła.

Warto przypomnieć, iż jej autorem był absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, Marian Gołogórski, a na ścianie kościoła została zamontowana 10 maja 1987 r. Jak wspomina Adam Pawluś w wydarzeniu tym uczestniczyły tłumy ludzi. – Na pewno było więcej niż 10 tysięcy ludzi. Miał przyjechać Wałęsa i ks. Jankowski, ale SB zaszantażowało ks. Kołtaka, iż nie gwarantują bezpieczeństwa. Sugerowali, iż Wałęsa i ks. Jankowski mogą zginąć, dlatego ks. Kołtak wysłał telegram, żeby Wałęsa nie przyjeżdżał do Jasła.

„Mały kościółek” w Jaśle oazą wolności

„Mały kościółek” w Jaśle, jak zauważył ks. dr Stanisław Marczak, zawsze był oazą wolności. To w nim śpiewano patriotyczne pieśni i w środowisku związanych z nich ludzi kwitła wolna, niepodległa myśl i kultura. – (…) był oazą wolności, bo tu mogliśmy śpiewać „Boże coś Polskę”, a po nabożeństwie za Ojczyznę szliśmy na „kołtakówkę” i tam był napis SOLIDARNOŚĆ, sprzedaż książek drugiego obiegu, występy artystów, profesorów i opozycjonistów. To trwało przez wiele, wiele lat… – opowiadał Adam Pawluś.

Pamiętam te czasy, te nabożeństwa 13 grudnia kiedy tutaj nie mieścili się jaślanie i przyjezdni. (…) to jest ten czas miniony, który zachowujemy w pamięci i który daje nam siłę do działania i walki o taką Polskę, o jaką walczyła „Solidarność”. (…) znam wielu działaczy, wielu z nich odeszło nie zaznając choćby godnego życia, bo dopiero od niedawna państwo z troską pochyla się nad Polakami i nad ludzką biedą i chce, aby wszyscy w byli równi. – mówiła Senator RP Alicja Zając.

Dzień Solidarności i Wolności jest świętem szczególnie ważnym. Wolność nie jest dana raz na zawsze, o czym przypominają nam barbarzyńskie działania Rosji w Ukrainie. Musimy umieć jej bronić i walczyć o nią, gdy tylko zajdzie taka potrzeba.

Silne państwo to solidarne państwo, a polski naród już niejednokrotnie pokazał, iż w obliczu zagrożenia potrafi się zjednoczyć.

W obchodach udział wzięli: Alicja Zając – Senator RP, Jerzy Borcz – Przewodniczący Sejmiku Województwa Podkarpackiego, Adam Pawluś – Starosta Jasielski, Grzegorz Pers – członek Zarządu Powiatu w Jaśle, Maria Kurowska – Poseł na Sejm RP reprezentowana przez Rafała Jarosza, Ryszard Pabian – Burmistrz Miasta Jasła, Henryk Rak – Przewodniczący Rady Miasta Jasła, Paweł Pietrusza – Wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podkarpacie NSZZ Solidarność, Kazimierz Rozenbajger – Prezes Zarządu Stowarzyszenia Solidarni w Jaśle, Michał Sroczyński – Magurski Park Narodowy, Marta Misiołek – Dyrektor Domu Pomocy Społecznej w Foluszu, Janusz Pacher – Dyrektor PUP w Jaśle, Beata Trzop – Dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Jaśle, Monika Kulik-Marek – Dyrektor Medycznej Szkoły Policealnej w Jaśle, Dyrektorzy Szkół i Placówek Powiatu Jasielskiego oraz duchowieństwo.

Idź do oryginalnego materiału