Dzień Sybiraka w Sanoku. Pamięć i modlitwa za Zesłańców (ZDJĘCIA)

1 dzień temu

SANOK / PODKARPACIE. 17 września obchodzimy Dzień Sybiraka, upamiętniający tragiczne losy Polaków zesłanych na Syberię. W Sanoku, uroczystości rozpoczęły się o godz. 17.00 na cmentarzu centralnym, gdzie pod krzyżem Golgota Wschodu złożono wiązanki kwiatów. Następnie, kwiaty złożono również na Placu św. Jana przed pomnikiem Synom Ziemi Sanockiej.

W intencji Sybiraków została odprawiona Msza święta w kościele pw. Przemienienia Pańskiego, której przewodniczył ks. Paweł Chyliński, koncelebrując Eucharystię z ks. Jackiem Bramem i ks. Kamilem Jaworskim.

- Nie wolno nam zapomnieć tamtych wydarzeń, nie wolno nam zapomnieć o tamtych ludziach (...) Ojczyzna jest w nas, naszym sercu, naszej pamięci, w tym jak to wszystko będziemy przeżywać. Dzisiaj wspominamy tamtych ludzi, ale także pamiętajmy o modlitwie za nas, żyjących teraz, za Ojczyznę, za Polskę XXI wieku. Wspominając przeszłość, troszczmy się o piękną teraźniejszość, bo to będzie gwarantem naszej przyszłości - mówił podczas kazania ks. Paweł Chyliński.

Po Mszy świętej, uczestnicy uroczystości ponownie złożyli wiązanki kwiatów przed Golgotą Wschodu w kościele, oddając hołd wszystkim, którzy przeszli przez "nieludzką ziemię" Syberii.

Dzień Sybiraka to czas refleksji i wspomnień o tych, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów i przeżyli niewyobrażalne trudności na zesłaniu. To również okazja do wyrażenia wdzięczności za ich niezłomność i wiarę, które pozwoliły im przetrwać najtrudniejsze chwile.

W całej Polsce realizowane są dziś podobne uroczystości, przypominające o losach zesłańców i ich wkładzie w historię naszego kraju.

Idź do oryginalnego materiału