W cypryjskich domach Wielki Czwartek to czas na wypiek flaounes

Wielki Czwartek w liturgii Kościoła Katolickiego jest pamiątką Ostatniej Wieczerzy oraz ustanowienia Najświętszego Sakramentu i sakramentu kapłaństwa. W ten dzień wieczorem odprawiana jest msza św. zwana Mszą Wieczerzy Pańskiej, upamiętniająca ustanowienie Eucharystii oraz sakramentu kapłaństwa.
Na Cyprze większość kobiet zajęta jest przygotowywaniem wielkanocnego wypieku, jakim jest “flaounes”. Jest to rodzaj ciasta serowego spotykany tylko na Cyprze, przyrządzany z kruchego ciasta z serem, jajkiem i dodatkiem mięty, formowany w trójkątne i kwadratowe kształty.
Jako ciekawostkę możemy dodać, iż w Limassol, 11 kwietnia 2012 r. została zrobiona największe ciasto tego typu na świecie, które zostało wpisane do Księga Rekordów Guinnessa – miało 2,45 metra długości i 1,24 metra szerokości a ważyło 259,5 kilograma.

Będą także tyropittes – chlebki z dodatkiem małych kawałków sera i zawijane z ziarnami sezamu, a także kruche ciasteczka, nazywane koulouria.
Dziś także, w niektórych domach, malowane są jajka.
Wieczorem cypryjskie kościoły będą pełne ludzi.
Dół ikonostasu zasłonięty jest czarno-fioletowym materiałem, symbolizującym żałobę. Z boku, na drewnianych stołach przykrytych białymi obrusami leżą stefania – wieńce (na tę okoliczność wykonane z białych kwiatów).
Kapłani – z wielkim krzyżem i świętymi ikonami – trzy razy okrążają wnętrze świątyni i trzy razy – ołtarz.
Dzieci z obu stron krzyża robią hałas grzechotkami – ma to symbolizować grzmoty i błyskawice, które pojawiły się po śmierci Pana Jezusa na Golgocie.
Na krzyżu wiesza się białe wieńce…
W okolicach Kościołów zauważycie pozwalane stery drewna, a także inne materiały które mogą przydać się do rozpalenia ogniska. Krzesła, stare materace, dosłownie misz masz.