Meteorolodzy zapowiadają, iż we wtorek po południu przez południowe i wschodnie rejony Ontario mogą przejść jedne z najgwałtowniejszych burz superkomórkowych tego roku.
Burze superkomórkowe to najgroźniejszy typ burz na świecie. Charakteryzują się one obecnością mezocyklonu, czyli dużego, rotującego prądu wstępującego wewnątrz burzy. To właśnie ta rotacja odróżnia superkomórki od zwykłych burz i sprawia, iż są one tak niebezpieczne.
Environment Canada wydało wstępne ostrzeżenie o możliwości wystąpienia „silnych, niszczących podmuchów wiatru” przekraczających prędkość 110 km/h, opadów dużego gradu o średnicy do czterech centymetrów oraz potencjalnych tornad, które mogą przetoczyć się przez niektóre rejony prowincji, w tym przez obszar Wielkiego Toronto – poinformował Geoff Coulson, meteorolog ds. przygotowania na sytuacje zagrożenia z Environment Canada, w rozmowie z CTV News w poniedziałek.
Według Coulsona, w Toronto pogoda może gwałtownie zmienić się późnym popołudniem we wtorek, natomiast rejony na wschód od zatoki Georgian Bay mogą doświadczyć choćby dwóch serii burz już rano. – Te poranne burze nie powinny być groźne, ale przez cały czas będą generować wyładowania atmosferyczne i miejscami intensywne opady deszczu – zaznacza. – W miarę upływu popołudnia przez południowe i wschodnie Ontario przejdzie front chłodny, który może zapoczątkować rozwój rozległych pasm burzowych. Mogą one objąć swoim zasięgiem obszar od doliny Ottawy, przez Greater Toronto Area, aż po Londyn i Windsor, w tym oczywiście samo Toronto.
Kiedy spodziewane są burze?
Environment Canada prognozuje 70-procentowe ryzyko wystąpienia burz w Toronto we wtorek. Coulson informuje, iż mogą one rozpocząć się około godziny 17:00 i potrwać do około 21:00. Następnie „najgorsze” zjawiska burzowe mają przesunąć się w stronę stanu Nowy Jork.
Jednakże, jak podkreśla, te prognozy mogą jeszcze ulec zmianie, w miarę pojawiania się nowych danych o rozwoju burz. Burze mają mieć charakter jednodniowy, choć czynniki atmosferyczne mogą wpłynąć na zmiany w ich przebiegu. Na chwilę obecną agencja meteorologiczna nie wydała jeszcze oficjalnych alertów pogodowych.
Co powoduje powstawanie burz?
– Jutro zbiegnie się wiele czynników sprzyjających ich rozwojowi – wyjaśnia Coulson. – Najważniejszym z nich będzie wysoka temperatura i duża wilgotność przy powierzchni ziemi.
Wtorek ma być jednym z najcieplejszych dni tej wiosny – prognozowana temperatura to 24°C, odczuwalna jak 29°C z uwzględnieniem wskaźnika wilgotności.
Ciepłe, wilgotne powietrze to najważniejszy czynnik w rozwoju burz – tłumaczy. jeżeli takie powietrze zaczyna się unosić, proces ten intensyfikuje się, a „wznoszące się kolumny powietrza” zasilają tworzenie się burz, prowadząc do powstania bardzo niestabilnej atmosfery. Drugim istotnym czynnikiem jest mechanizm „wymuszający” unoszenie się powietrza. – Tym mechanizmem będzie front chłodny, który można sobie wyobrazić jako klin chłodniejszego powietrza, wdzierający się w ciepłe i wilgotne masy powietrza, zmuszając je do gwałtownego unoszenia się – tłumaczy.
Po przejściu frontu chłodnego przez Toronto, temperatury mają wyraźnie spaść i przez resztę tygodnia utrzymywać się w okolicach 13°C. Środa ma być słoneczna, a w czwartek i piątek możliwe są przelotne opady – podaje Environment Canada.
Jak przygotować się na gwałtowne burze?
– To dobry moment, aby rozejrzeć się po swojej posesji i zabezpieczyć luźne przedmioty – radzi Coulson. – Niektóre burze mogą przynieść bardzo silne podmuchy wiatru lub tornada, które mogą podnieść niezabezpieczone przedmioty, zmieniając je w niebezpieczne pociski, mogące zranić ludzi przebywających na zewnątrz lub spowodować dodatkowe zniszczenia, uderzając w budynki, drzewa i inne obiekty.
Osoby posiadające na swoich posesjach meble ogrodowe lub inne niezabezpieczone przedmioty powinny je zabezpieczyć lub przenieść do wnętrza budynków.
Coulson przypomina, iż ostrzeżenia o groźnych burzach wydawane są na kilka godzin przed ich nadejściem, dlatego warto śledzić komunikaty pogodowe. – W miarę zbliżania się popołudnia, niektóre z tych ostrzeżeń mogą zostać przekształcone w oficjalne alarmy, informujące o już rozwijających się lub istniejących burzach mogących powodować zniszczenia w danym obszarze – wyjaśnia.
Radzi także, aby mieć pod ręką aplikację pogodową, dzięki której można na bieżąco śledzić najnowsze informacje.