Emocje z protestów w artystycznych kadrach

6 godzin temu

Ludzkie emocje, skrajne sytuacje, jednostka w tłumie. Wszystko to widać na zdjęciach Kaspra Kędzierskiego, wykonanych podczas protestów przeciw zaostrzeniu przepisów aborcyjnych w Polsce. Można je w tej chwili oglądać w bielskiej Galerii Fotografii B&B.

Wystawa zatytułowana jest „Próbowaliśmy”. Prezentuje fotografie wykonane przez Kaspra Kędzierskiego od 2020 do 2022 roku podczas protestów w Warszawie i okolicznych miastach. Demonstracje te odbywały się po tym, gdy 22 października 2020 roku Trybunał Konstytucyjny zaostrzył przepisy aborcyjne w Polsce. Orzeczenie to stało się iskrą dla masowych manifestacji, które rozprzestrzeniły się na cały kraj i poza jego granice. Setki tysięcy osób wielokrotnie wychodziło na ulicę, aby wyrazić niezadowolenie i nawoływać do zmian. Największym wydarzeniem był „Wielki Marsz na Warszawę”, który 30 października 2020 roku zgromadził ponad 100 tysięcy osób. Wiele źródeł podaje, iż były to największe demonstracje w Polsce od czasu przemian ustrojowych w 1989 roku.

Kasper Kędzierski podkreśla, iż specjalnie czekał z zaprezentowaniem swojego projektu kilka lat, by emocje związane z tematyką prawa aborcyjnego nieco opadły i by móc przyjrzeć się tym wydarzeniom z pewnego dystansu. Zwraca też uwagę, iż mimo upływu czasu, do dziś kilka się w kwestii prawa aborcyjnego zmieniło.

Kurator Galerii Fotografii B&B Inez Baturo pytała autora podczas wernisażu, dlaczego często na jego zdjęciach widać oczy poszczególnych osób. – Bo w oczach jest prawda – odpowiedział. – Możemy udawać coś postawą ciała czy mimiką, ale oczami nie da się kłamać. W oczach widać prawdziwe emocje człowieka.

Zwracał też uwagę, iż fotografowanie podczas wydarzeń masowych zawsze wiąże się z dylematami, czy w sytuacjach niebezpiecznych, gdy ktoś zostaje pokrzywdzony, fotograf powinien angażować się w konflikt albo udzielanie pomocy czy ma jednak robić zdjęcia. Fotografie ukazujące sytuacje skrajne niosą bowiem duży ładunek emocjonalny i są tym, co jest w fotografii cenne. – Ja osobiście wybrałem taką drogę artystyczną, iż nie pokazuję tych scen brutalnych czy cierpienia poszczególnych osób. Ale każdy fotograf może oczywiście sam decydować o tym, co pokazuje – mówił.

Jak podkreśla, przez życie zawsze prowadzi go ciekawość. – Fotografia jest moim medium do zapamiętywania oraz dzielenia się tym, co zwróciło moją uwagę. Pozwala pokazać mój własny sposób patrzenia na świat. Przewodnikiem w tej podróży, wskazującym decyzyjny moment, są dla mnie emocje. Wrażliwość pozwala poczuć, czy to co widzę, ma dla mnie znaczenie. Chociaż nie zawsze je rozumiem. Tak samo jak nie rozumiem świata. Ale to właśnie dzięki temu przez cały czas pozostaję otwarty na historie, które przynosi do mnie codzienność. Ufam jej. Dzięki temu cały czas mogę fotografować. Niezmiennie szukając odpowiedzi na pytanie, „dlaczego…”.

Inez Baturo mówi, iż wystawa Kaspra Kędzierskiego jest jego debiutem. Dojrzałe artystycznie zdjęcia tego autora przykuły jej uwagę podczas jednego z przeglądów, dlatego zaprosiła go do zorganizowania indywidualnej wystawy w Galerii B&B.

Wystawa „Próbowaliśmy” trwa do 3 czerwca.

Kasper Kędzierski i kurator Galerii Fotografii B&B Inez Baturo

Idź do oryginalnego materiału