Gala na 300 osób z okazji 50-lecia Autonomicznej Ludowej Kolarskiej Sekcji Stal – kuźni mistrzów Polski, Europy, medalistów mistrzostw świata i olimpijczyków (zdjęcia)

egrudziadz.pl 3 godzin temu
Zdjęcie: Gala na 300 osób z okazji 50-lecia Autonomicznej Ludowej Kolarskiej Sekcji Stal – kuźni mistrzów Polski, Europy, medalistów mistrzostw świata i olimpijczyków (zdjęcia)


Klub kolarski skupia wielką rzeszę osób i firm pomagających Stali. Długo trwały podziękowania darczyńcom, dzięki którym Stal szkoli kolarzy na wysokim poziomie i jest od lat klubowym mistrzem Polski.

Specjalne życzenia i upominki odebrał Adam Sieczkowski – trener Stali, w tej chwili wiceprezes Polskiego Związku Kolarskiego (z prawej) od Udo, przedstawiciela klubu kolarskiego z Niemiec. FOT. MARYLA RZESZUT

Choć nie ma toru w Grudziądzu, Stal jest potęgą w kolarstwie torowym. Zawodnicy trenują w swoim klubie i na szosie, ale też dojeżdżają na treningi na welodrom do Pruszkowa lub Szczecina. Jest jednak szansa, iż tor w Grudziądzu w końcu powstanie. Prezydent Maciej Glamowski, składając gratulacje władzom klubu z prezesem Zdzisławem Zarębskim, mówił m.in. o planach budowy hali widowiskowo-sportowej z torem kolarskim. – Marszałek województwa zagwarantował nam pokrycie połowy kosztów budowy czyli około 150 milionów zł. Obiekt ten wpisany jest do strategii województwa kujawsko-pomorskiego – mówił prezydent. – Bardzo nam zależy, żeby powstał, gdyż Grudziądz może zabiegać o powierzenie organizacji igrzysk olimpijskich w kolarstwie w 2044 roku. Jak zapowiedział premier Donald Tusk, Polska będzie się starać o organizację Igrzysk Olimpijskich w 2044 r. i jeżeli się to powiedzie Grudziądz, jako silny ośrodek kolarski ma szanse być gospodarzem rywalizacji w kolarstwie.

Prezes Zdzisław Zarębski oraz legendarni już twórcy potęgi kolarskiej Stali Grudziądz Adam Sieczkowski i Jerzy Szczublewski odbierali gratulacje i życzenia dalszych sukcesów od wielu szacownych gości. Specjalny list gratulacyjny odczytał i wręczył Tomasz Szymański – wiceminister spraw wewnętrznych i administracji, poseł KO. Życzenia złożył senator Ryszard Bober. W gali uczestniczyli także m.in.: Szymon Gurbin – przewodniczący Rady Miejskiej w Grudziądzu, Róża Lewandowska – wiceprezydent Grudziądza, Tomasz Smolarek – wiceprezydent Grudziądza, Adam Olejnik – starosta grudziądzki.

Specjalne gratulacje i życzenia władze ALKS Stal odebrały od przedstawicieli zaprzyjaźnionych klubów kolarskich z zagranicy, m.in. z Niemiec, Łotwy i Litwy oraz grudziądzkich klubów sportowych, a także od reprezentanta Wielkopolskiego Związku Kolarskiego.

Wyniki sportowe kolarzy zależą od sprawnego działania władz Polskiego Związku Kolarskiego, a ostatnio nie najlepiej się działo. Na galę przybył nowy prezes Polskiego Związku Kolarskiego Marek Leśniewski, który powiedział portalowi www.egrudziadz.pl: – Sytuacja w PZKol wymaga radykalnej poprawy. Mam nadzieję, iż wszystko zmieni się na lepsze. Będziemy starali się odzyskać zaufanie ministerstwa i poprawić szkolenie. Czynimy starania, by zadłużony tor w Pruszkowie przekazać do zasobów Skarbu Państwa. Chcemy uzdrowić sytuację finansową. Pracują biegli rewidenci. Wykonujemy audyt finansowy w PZKol. Wierzę, iż nasze plany powiodą się. Kiedy coś zaczynam to jestem konsekwentny i doprowadzam do końca, tak działałem jako zawodnik i ta cecha mi pozostała.

Z nadzieją, iż polskie kolarstwo, w tym ALKS Stal Grudziądz, mają przed sobą dobrą przyszłość, uczestnicy gali składali życzenia jubilatowi – Stali Grudziądz.

Rocznie kolarze Stali zdobywają średnio 50-70 medali w zawodach wysokiej rangi. ALKS Stal ma liczne grono medalistów mistrzostw świata, Europy, Polski i 7 olimpijczyków. Olimpijczycy to: Łukasz Kwiatkowski (Ateny 2004, Pekin 2008), Rafał Furman (Ateny 2004), Adrian Tekliński (Londyn 2012), Rafał Sarnecki (Rio de Janeiro 2016, Tokio 2020), Krzysztof Maksel (Rio de Janeiro 2016, Tokio 2020), Mateusz Rudyk (Tokio 2020), Urszula Łoś (Tokio 2020, Paryż 2024). W mistrzostwach świata w kolarstwie zawodnicy Stali Grudziądz wywalczyli 11 medali: 1 złoty, 3 srebrne i 7 brązowych. W kolarskich mistrzostwach Europy (w latach 1974 – 2024) zdobyli 83 medale: 13 złotych, 31 srebrnych, 39 brązowych. Wielu z nich wzięło udział w gali. Zostali wyróżnieni, dostali brawa.

Kolarze Stali zdobywają dla Grudziądza najwięcej punktów w sporcie młodzieżowym. Podkreślił to przedstawiciel marszałka województwa – Marcin Drogorób, gratulując pięknego jubileuszu.

Wiele osób odebrało medale „Za zasługi dla ALKS Stal Grudziądz w 50. rocznicę istnienia klubu”, pamiątkowe statuetki, puchary.

TEKST I FOT. MARYLA RZESZUT

Idź do oryginalnego materiału