Podczas pierwszego z „Dni Końskich 2023” odbyła się gala wręczenia najważniejszych gminnych nagród. Mowa o przyznawanych przez burmistrza Krzysztofa Obratańskiego Koneckich Gloriettach. Zobaczcie zapis wideo gali, poznajcie bliżej lauretów.
Z rąk burmistrza miasta i gminy Końskie tym razem otrzymali je:
W DZIEDZINIE KULTURY:
Paweł Błachowicz (fotografia)
Jako jeden z nielicznych fotografów w Polsce robi zdjęcia w ekstremalnym zbliżeniu. Jego zamiłowanie do fotografii zrodziło się ponad 20 lat temu, ale przez ten czas łączył pasję do fotografii z zainteresowaniem astronomią, i to z licznymi sukcesami. Z czasem obserwacje kosmosu przerodziły się w zamiłowanie do astrofotografii. Po kilkuletniej przerwie poświęconej kolejnej dziedzinie, informatyce, powrócił do fotografii, ale tym razem zajął się makrofotografią i mikrofotografią. Jak sam kiedyś powiedział sfotografował już wszystkie owady, które da się sfotografować. Często wykonuje 200-300 zdjęć, żeby później złożyć obiekt w jedną całość. Na jego zdjęciach możemy dostrzec magię szczegółu, którego gołym okiem nie widać. W jego zbiorach są fotografie m.in. komarów, pająków, motyli, mrówek, chrząszczy, jest choćby kleszcz, ale również płatek śniegu, włos czy igła medyczna. Jego prace, które można śmiało nazwać dziełami sztuki pozwolą odkryć nowy, wspaniały świat nieznany ludzkim oczom. Nagroda ta jest docenieniem talentu i dorobku tego wyjątkowego fotografa.
Organizatorzy Santa Bóle Festival
Tegoroczny Festiwal jest już 3 edycją. Grupa młodych konecczan w 2021 roku stworzyła z miłości do muzyki niezależny Festiwal muzyczny dostarczający uczestnikom wrażeń, emocji, a przede wszystkim dobrej zabawy. W miejscowości Piła, w okolicach Końskich corocznie gromadzi się ponad 400 zwolenników dobrej zabawy, zarówno z gminy Końskie, ale również z całej Polski. To festiwal, którego organizatorzy nie stawiają tylko na rozrywkę, ale starają się również rozwijać pasję uczestników oraz poznawać nowe, organizując rozmaite warsztaty, aktywności terenowe czy też organizując akcję charytatywne.. Elementem towarzyszącym są stoiska oferujące możliwość zakupu lokalnych wyrobów, rękodzieł czy wyjątkowych pamiątek festiwalowych. Godnym pokreślenia jest fakt, iż pomimo dużej ilości uczestników, festiwalowi towarzyszy przyjacielska atmosfera budowana przez organizatorów i uczestników. Na scenie koncertują artyści grający muzykę na żywo, która łączy młode społeczności, a zespołom pozwalają zaistnieć oraz zagra na scenie z formie jam session. Rozrastający się festiwal łączy młodsze i starsze pokolenia, miłośników muzyki i sztuki.
W DZIEDZINIE SPORTU, TURYSTYKI I REKREACJI:
Jakub Owczarek – zawodnik Koneckiego Klubu Karate Kyokushin
Wyróżniony zawodnik reprezentuje Konecki Klub Karate Kyokushin. Swoją przygodę rozpoczął w wieku 9 lat. Jego trenerem jest Mateusz Garbacz, wielokrotny Mistrz Polski i Medalista Mistrzostw Europy w karate.
To młody, bo zaledwie 18-letni, ale niezwykle utalentowany i jak na swój wiek utytułowany zawodnik. Rok 2022 był dla niego zdecydowanie najlepszym jak dotychczas. Zajął pierwsze miejsce kolejno w:
– Mistrzostwach Polski Federacji Karate,
– kwalifikacjach do Mistrzostw Europy,
– Mistrzostwach Europy do 18 lat w Sofii oraz
– Mistrzostwach Polski Juniorów.
25 czerwca osiągnął kolejny już życiowy sukces, broniąc tytułu mistrza Europy w Debreczynie na Węgrzech.
W DZIEDZINIE DYNAMICZNEGO I GOSPODARCZEGO ROZWOJU GMINY KOŃSKIE:
Firma: BUDOPAR CENTRUM MATERIAŁÓW BUDOWLANYCH I USŁUG Marian Gołos
Firma powstała w 1993 roku, a więc w tym roku jest dostojną jubilatką i obchodzi 30 lecie swojego istnienia. Początkowo zakres działalności ograniczał się do sprzedaży systemów dociepleń i usług w tym zakresie oraz produkcji parapetów z marmuru syntetycznego. W kolejnych latach oferta zostaje poszerzona o materiały budowlane i wykończeniowe. Z biegiem lat firma rozwija się, uruchamiając punkt sprzedaży detalicznej, stając się nowoczesnym marketem budowlanym, umiejscowionym w doskonałej lokalizacji z dużą ilością miejsc parkingowych. Oferują do sprzedaży różnorodny asortyment, w tym materiały budowlane, chemia budowlana, narzędzia i artykuły budowalne, wyposażenie ogrodów, meble czy też wyposażenie wnętrz, w tym dekoracji.
Chcąc zadowolić swoich klientów firma uruchomiła zakupy na telefon oraz oferuje również dowóz zakupionych materiałów do domu klienta. Realizuje również usługi dla klientów: np. chcącym wybudować dom pomaga w obliczeniu kosztów materiałów niezbędnych do wybudowania domu. Pomimo 30 lat istnienia na gospodarczym rynku Miasta i Gminy Końskie, to firma pewnie krocząca w przyszłość i ciągle rozwijająca się, powiększając zakres sprzedaży i usług na rzecz klienta.
Firma: USŁUGI TRANSPORTOWE Waldemar Gierczyński
Świat firmy to ciągły ruch, nieustanna wędrówka towarów i usług. Aby być bliżej klientów firma stale się rozwija. Inwestowanie i odnawianie taboru, podnoszenie kwalifikacji i kompetencji pracowników, to najważniejsze elementy, by podnosić jakość świadczonych usług.
Transport jest główną gałęzią działalności firmy o której mowa. Właściciel firmy gwarantuje terminowość i niezawodność, które pozwalają spełniać najwyższe oczekiwania klientów. Stan floty to 30 ciągników siodłowych, spełniających normy ekologiczne Euro 4 i 5 oraz naczepy kurtynowe, burtowe, naczepy izotermy oraz naczepy ciągników z silosem i naczepy z silosem uchylnym.
Firma zapewnia przewóz towarów o masie do 24t i przewóz materiałów sypkich oraz surowców sypkich. Świadczy usługi na terenie Polski oraz państw Unii europejskiej. Elementem uzupełniającym firmy są usługi związane z warsztatem naprawczym, wulkanizacji pojazdów, serwisem, usługi związane z przeglądami rejestracyjnymi pojazdów czy też sprzedaż części do samochodów ciężarowych, naczep oraz autobusów.
Firma: Barbara Płyta RODZINNA WYTWÓRNIA WĘDLIN U PŁYTÓW
Rodzinna firma zlokalizowana jest we wsi Gatniki. Zajmuje się wyrobem wędlin od lat 90-tych XX wieku. Zakład oficjalnie rozpoczął działalność 26 lat temu i bardzo gwałtownie zyskał zaufanie klientów. W asortymencie posiada około 27 gatunków wyrobów. Tradycyjne metody produkcji oparte na dobrym surowcu pozyskiwanym od dostawców z województwa świętokrzyskiego, dobrze dobrane naturalne przyprawy oraz adekwatne wędzenie w wędzarni tradycyjnej opalanej drewnem jak również własne sprawdzone receptury to gwarancja wyrobów niskoprzetworzonych o wysokiej jakości zdrowotnej i walorach smakowych. Wytwórnia wędlin tradycyjnych z Gatnik posiada certyfikat przynależności do szlaku kulinarnego „Świętokrzyska Kuźnia Smaków” a kiełbasa swojska zdobyła między innymi pierwsze miejsce w konkursie „Nasze kulinarne Dziedzictwo- Smaki Regionów”.
NAGRODA SPECJALNA:
Marcin Zapała Muzeum „Polskie Drogi” w Modliszewicach
To jedyne w województwie świętokrzyskim prywatne Muzeum polskiej motoryzacji i jedno z nielicznych w Polsce. Funkcjonuje od 2021 roku w Modliszewicach. Zrodziło się z ogromnej pasji właściciela, którego marzeniem było zgromadzenie tego wszystkiego, co jest związane z polską motoryzacją . Kompletował zbiory przez kilkanaście lat, a wśród nich można znaleźć praktycznie wszystko, co zostało wyprodukowane przez przemysł motoryzacyjny w Polsce. Obiekt podzielony jest na 4 części. W poszczególnych obiektach zgromadzono pojazdy pogrupowane tematycznie. Kolekcje obejmują samochody, motocykle, rowery, łodzie czy też maszyny rolnicze. Wśród nich jest wiele unikatowych modeli pochodzących, tak z Polski, jak i ze świata. w tej chwili najstarszym egzemplarzem w kolekcji jest prototyp motocykla Orlę 350 z 1933 roku. Najcenniejszymi eksponatami są przedwojenne Fiaty, luksusowa limuzyna 518s, 518z z 1936 roku i 1937 roku. Właściciele ciągle wzbogacają kolekcję o nowe, interesujące eksponaty.
Nagroda będzie docenieniem pomysłu na stworzenie niezwykłego miejsca na mapie Gminy Końskie stanowiącego swoistą historię polskiej motoryzacji.
Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy nr 949 w Końskich
29 stycznia br. odbył się w Polsce 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy pod hasłem „Żyj zdrowo w zdrowym świecie”. Sztab Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Końskich numer 949 mieścił się w Miejsko-Gminnym Domu Kultury, na jego czele stoi Krzysztof Kowalski, a towarzyszyli mu Przemysław Janiszewski, Paweł Milcarek, Agnieszka Dzwonnik-Zatora, Katarzyna Janiszewska, Dominika Stefańczyk oraz dla wielu z nas, olbrzymia liczba bezimiennych wolontariuszy, ale również i tych których znamy na co dzień, bowiem reprezentowali m.in. szkoły, banki, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe. Nie sposób ich dzisiaj wszystkich wymienić. To grupa ludzi, którzy przez minione lata zbierali środki finansowe na zakup sprzętu medycznego na potrzeby szpitali, klinik czy laboratioriów. W czasie tegorocznej akcji zbierano środki na zakup urządzeń i systemów, które pomagają w walce z sepsą, a na terenie Końskich akcję prowadziło 74 wolontariuszy z wieloma osobami wspierającymi. Sztab numer 949 pod kierunkiem Krzysztofa Kowalskiego zebrał 68 086,83 złotych.
Dzisiejsze wyróżnienie to nagroda za działalność charytatywną i społeczną dla tych wolontariuszy, którzy od momentu powstania Sztabu Orkiestry swoją pracą, aktywnością i zaangażowaniem zbierali środki na rzecz WOŚP.
NAGRODA HONOROWA
KONECKIE STOWARZYSZENIE SPORTOWE PIŁKI RĘCZNEJ
Historia istnienia jubilata sięga 1968 roku kiedy w Stali Końskie utworzono sekcję piłki manualnej, która przystąpiła do rozgrywek w lidze wojewódzkiej. W 1992 roku po połączeniu z Neptunem Końskie, klub przyjął nazwę MKS Końskie. Sezon 2000/01 był przełomowym dla historii piłki manualnej w Końskich, bowiem Klub awansował do Ekstraklasy i pomimo, ze spadł z niej po jednym sezonie, to od tego momentu zaczyna się współczesna historia najpierw KSPR(Koneckie Stowarzyszenie Piłki manualnej), a później KSSPR (Koneckie Stowarzyszenie Sportowe Piłki manualnej).
Od 55 lat dostarcza mieszkańcom Końskich emocji sportowych oraz sukcesów na poziomie I Ligi Seniorów a także znaczących efektów w pracy szkoleniowej, znacząc sukcesy w szkoleniu dzieci i młodzieży.
To jeden z najbardziej utytułowanych klubów piłki manualnej w województwie świętokrzyskim i jeden z ważniejszych ośrodków szkolenia z którego wywodzą się reprezentanci Polski, tacy jak Marek Przybylski, Rafał Stachera, Radosław Matyjasik Mateusz Kornecki.
Adolf Tomasik (rzeźbiarz)
Konecki artysta, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie na Wydziale rzeźby. Tworzy w dziedzinie rzeźby, malarstwa, rysunku i grafiki. Uczestniczył w wielu plenerach artystycznych, brał udział w konkursach i wystawach zbiorczych. Jest również autorem licznych wystaw indywidualnych, a jego prace znajdują się w zbiorach osób prywatnych w Polsce, Irlandii, Niemczech, Włoszech oraz Stanach Zjednoczonych. Zajmował się również pracami konserwatorskimi kościołów gotyckich w Niemczech. Prace jakie wyszły spod dłuta artysty, rysunki czy obrazy trudno byłoby zliczyć. W przydomowym ogrodzie na posesji artysty, poczesne miejsce zajmują popiersia i rzeźby artystów filmowych i literackich takich jak: aktor Charlie Chaplin, szwedzki reżyser Ernst Ingmar Bergman, polski pisarz Stanisław Lem czy rosyjski kompozytor, pianista Dymitr Szostakowicz.
W ramach obchodów 170. Rocznicy urodzin powieściopisarza Adolfa Dygasińskiego wykonał rzeźbę o wysokości 240 cm pt. „Beldonka” wzorując się na utworze autora. Artysta należy do Polskich Artystów Rzeźbiarzy.
W ubiegłym roku artysta obchodził 60-lecie pracy twórczej.
Zdjęcia: