Gdzie i od kiedy będzie można kąpać się w tym sezonie?

2 godzin temu
Zdjęcie: 27.07.2025. Sielpia. Loty widokowe śmigłowcem / Fot. Magdalena Galas-Klusek - Radio Kielce


Wysokie temperatury sprawiają, iż coraz więcej osób szuka ochłody nad wodą. W tym roku w województwie świętokrzyskim mieszkańcy będą mogli skorzystać z 18 kąpielisk.

Jak podawało już Radio Kielce do Polski nadciąga potężna fala upałów, podczas której możliwe jest choćby ustanowienie czerwcowego rekordu ciepła.

Aleksandra Sutowicz, rzecznik prasowy Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kielcach informuje, iż w pierwsze kąpielisko zostało otwarte 20 czerwca w Gutwinie, a ostatnie zostaną uruchomione 1 lipca.

– Od 25 czerwca będzie można kąpać się w Radoszycach. Z kolei 26 czerwca zostaną otwarte kąpieliska w Cedzynie Wschód i Cedzynie Zachód, a dzień później m.in. w Radzanowie, Bliżynie, Lubiance, Borkowie. Jako ostatnie, 1 lipca zostaną otwarte kąpieliska w Sielpi, Rejowie i Andrzejówce – mówi.

Aleksandra Sutowicz dodaje, iż sanepid sprawdza jakość wody 10 dni przed zaplanowanym otwarciem.

– Woda sprawdzana jest m.in. pod kątem występowania baterii kałowych, m.in. e coli oraz zakwitu sinic. Sprawdzana jest również ogólna czystość wody. jeżeli wyniki badań wykażą, iż woda jest niezdatna do kąpieli, kąpielisko nie może zostać otwarte. Dopiero po uzyskaniu pozytywnych badań będzie to możliwe – zaznacza.

Kąpiel w zanieczyszczonej wodzie może powodować m.in. silne zatrucie pokarmowe, wysypkę, wymioty.

Sielpia. / Fot. Magdalena Galas-Klusek – Radio Kielce

Jak mówi Piotr Molasy, prezes Świętokrzyskiego Wodnego Pogotowia Ratunkowego nad bezpieczeństwem wypoczywających będą czuwać ratownicy. Będą dyżurować codziennie w godzinach 10-18. Przypomina również, aby nad wodą rozsądnie oceniać swoje możliwości.

– Najczęstsze błędy to spożywanie alkoholu i innych używek, a także przecenienie własnych umiejętności. To, iż w wieku 18 lat byliśmy świetnymi pływakami to nie znaczy, iż po kilkunastu latach pracy przy komputerze lub za kierownicą samochodu dalej jesteśmy w stanie przepłynąć duży zbiornik jak zalew w Kielcach czy w Cedzynie – zaznacza.

Na kąpieliskach zostaną wyznaczone strefy bezpieczeństwa oznaczone czerwonymi oraz żółtymi bojami. Piotr Molasy podkreśla, iż widząc osobę tonącą w pierwszej kolejności należy wezwać pomoc.

– Pamiętajmy, iż osoba tonąca walczy o swoje życie. jeżeli nie jesteśmy przeszkoleni i nie mamy sprzętu ratowniczego, sami możemy znaleźć się w niebezpieczeństwie. Dlatego apeluję o rozwagę. Inaczej wygląda sytuacja, kiedy tonie dziecko, a inaczej gdy dorosły mężczyzna, który w panice może nieświadomie zrobić nam krzywdę – dodaje.

Informacje o kąpieliskach, jakości wody oraz infrastrukturze można znaleźć w internetowym Serwisie Kąpieliskowym.

Idź do oryginalnego materiału