Gigant AGD redukuje zatrudnienie w Polsce. Co oznacza to dla wrocławskich zakładów?

2 tygodni temu

– Firma skonsoliduje operacje i inwestycje strategiczne w kraju, aby zapewnić długoterminową stabilność w obliczu wyzwań rynkowych. Plan obejmuje konsolidację produkcji w dwóch strategicznie zlokalizowanych, zmodernizowanych zakładach we Wrocławiu i Radomsku, co wzmocni obecność Beko w Polsce, oraz zakończenie działalności w Łodzi i wrocławskiej fabryce urządzeń chłodniczych, pisze w swoim komunikacie koncern BEKO Europe.

Łącznie zwolnionych zostać ma 1800 osób. Nie jest jasne, ile osób straci pracę we Wrocławiu. Być może część pracowników z likwidowanej fabryki urządzeń chłodniczych znajdzie zatrudnienie w drugim wrocławskim zakładzie, określanym jako priorytetowy. We Wrocławiu najpewniej likwidowane będą stanowiska biurowe – BEKO zapowiada bowiem utworzenie biurowego centrum usług wspólnych w Łodzi.

„Zmieniający się rynek oraz słaby popyt na produkty wytwarzane w Polsce wpłynęły na rentowność działalności Beko Europe. Zakłady produkcyjne w Polsce, szczególnie w Łodzi i we Wrocławiu, od kilku lat notują znaczące straty finansowe. Ta sytuacja, ujawniona po szczegółowej analizie strategicznej po zamknięciu okresu rozrachunkowego, wymaga zdecydowanych działań, aby zagwarantować długoterminową rentowność działalności firmy.

Aby sprostać tym wyzwaniom, Beko Europe podejmie niezbędne kroki w celu zakończenia działalności w zakładach w Łodzi (produkcja kuchenek, suszarek i komponentów plastikowych) oraz we wrocławskiej fabryce urządzeń chłodniczych, jak również w niektórych biurowych stanowiskach pracy. Plan ten będzie realizowany w ścisłej konsultacji z odpowiednimi interesariuszami, w tym ze związkami zawodowymi i władzami lokalnymi, zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa. Zamknięcie zakładu w Łodzi oraz zmiany na stanowiskach we Wrocławiu (pracownicy umysłowi i fizyczni) mogą dotknąć około 1,800 pracowników. Produkcja w tych zakładach ma zostać zakończona do końca kwietnia 2025 roku. Działalność komercyjna w Warszawie, pozostałe operacje produkcyjne w Radomsku oraz fabryka urządzeń do gotowania we Wrocławiu będą kontynuowane bez zmian. Łódzkie Centrum Usług Wspólnych (SSC) będzie działać w pełni operacyjnie.

Beko Europe zdaje sobie sprawę z wpływu tej decyzji na pracowników oraz lokalne społeczności i zobowiązuje się do zarządzania tym procesem z najwyższą starannością i troską, angażując się otwarcie w pomoc dla wszystkich pracowników w przejściu przez ten trudny okres. Firma będzie ściśle współpracować z władzami lokalnymi, aby pomóc pracownikom w znalezieniu alternatywnych możliwości zatrudnienia.

„Proponowana restrukturyzacja to trudny, ale konieczny krok w celu zabezpieczenia przyszłości naszych operacji w Polsce i zapewnienia zrównoważonej i dochodowej przyszłości dla Beko Europe. Decyzja ta nie została podjęta lekko, w pełni uznajemy i szanujemy znakomitych pracowników w Łodzi i Wrocławiu. Naszym priorytetem jest wspieranie naszych pracowników w czasie tego przejścia z pełną transparentnością i empatią” – powiedział Francesco Celentano, starszy dyrektor ds. operacji w regionie północnym Beko Europe.

Restrukturyzacja ta jest częścią szerszego planu transformacji mającego na celu przywrócenie rentowności zakładów produkcyjnych Beko w Polsce i zapewnienie ich długoterminowej stabilności. Po zakończeniu procesu transformacji, działalność produkcyjna Beko w Polsce będzie skupiać się na kluczowych liniach produktowych, takich jak pralki, zmywarki oraz piekarniki do zabudowy, przy dalszych inwestycjach w rozwój działu badań i rozwoju oraz Centrum Usług Wspólnych (SSC), co ma wzmocnić konkurencyjność firmy.

Wizja na przyszłość zakłada utrzymanie silnej obecności w Polsce poprzez dwa strategicznie zlokalizowane zakłady we Wrocławiu i Radomsku oraz Centrum Usług Wspólnych w Łodzi”

4o

Idź do oryginalnego materiału