Historia GKS Tychy w Pucharze Polski od A do Z

gkstychy.info 1 rok temu

26. edycja Pucharu Polski rozpoczęła się wczoraj, więc warto przybliżyć historię GKS-u Tychy w tych rozgrywkach oraz przedstawić różne fakty i ciekawostki o samym Pucharze Polski. Informacje zostaną przedstawione w formie alfabetu od A do Z.

A jak arena

To właśnie na Tauron Arena Kraków w 2014 roku podczas meczu półfinałowego pomiędzy Comarch Cracovią, a STS Sanok na trybunach zasiadło 12500 kibiców. Jest to rekord frekwencji podczas meczu hokeja na lodzie w Polsce.

B jak Bacul

Robin Bacul w GKS-ie Tychy może pochwalić się świetną skutecznością w rzutach karnych, które w hokeju są zdecydowanie cięższe do strzelenia niż w innych dyscyplinach sportowych. W spotkaniach finałowych z Comarch Cracovią (2007 rok) oraz Energą Stoczniowiec Gdańsk (2008 rok) w serii rzutów karnych, które miały wyłonić zwycięzcę pucharu dwa razy umieścił krążek w bramce.

C jak czwórka

Od 2013 roku Puchar Polski toczy się w formule z udziałem czterech zespołów. Do turnieju finałowego Pucharu Polski awansują cztery najlepsze zespoły po dwóch rundach fazy zasadniczej Polskiej Hokej Ligi.

D jak data

Od 2004 roku grudzień stał się miesiącem, kiedy rozgrywany jest Puchar Polski.

E jak ekran telewizora

To właśnie na antenie TVP Sport kibice będą mogli zobaczyć spotkania Pucharu Polski w hokeju na lodzie. Stacja TVP Sport transmituje rozgrywki od 2006 roku.

F jak finalista

GKS Tychy dziewięciokrotnie występował w finale Pucharu Polski i nigdy nie przegrał. Jest to zarazem największa liczba zwycięstw w historii tych rozgrywek.

H jak historia

Historia rozgrywek Pucharu Polski sięga 1969 roku, wtedy rozegrano 1. edycję turnieju, a rywalizację kontynuowano w kolejnym sezonie. Do rozgrywek powrócono trzydzieści lat później, bo w 2000 roku i od tej pory realizowane są one nieprzerwanie.

I jak interwencje

Masę świetnych interwencji w poprzedniej edycji Pucharu Polski zaliczył Tomáš Fučík. W spotkaniach z GKS-em Katowice i Unią Oświęcim Fučík stracił zaledwie jednego gola. Zawodnik był bardzo chwalony za swoją postawę na bramce i według wielu był najlepszym graczem całego turnieju.

J jak Jastrzębie

JKH GKS Jastrzębie w swojej historii nigdy nie przegrało finału o Puchar Polski, tak samo jak GKS Tychy. Drużyna z Jastrzębia cztery razy świętowała zdobycie trofeum. Zespół Róberta Kalábera pokonał wczoraj GKS Katowice w serii rzutów karnych przez co wiemy, iż wystąpią po raz piąty w finale.

K jak Krynica-Zdrój

Krynica-Zdrój to miasto, w którym odbywa się 26. edycja Pucharu Polski w hokeju na lodzie. To druga taka sytuacja w historii, wcześniej miasto gościło hokeistów i kibiców w 2000 roku, czyli wtedy, kiedy rozgrywki reaktywowano po trzydziestu latach.

L jak Ladislav Paciga

Ladislav Paciga to pierwszy obcokrajowiec w GKS-ie Tychy, który strzelił gola w finałowym spotkaniu o Puchar Polski (nie wliczając w to serii rzutów karnych). W 2009 roku Słowacki hokeista umieścił krążek w bramce przeciwko drużynie Naprzód Janów, a spotkanie zakończyło się wynikiem 4:2 dla Tyszan. Napastnik występował w barwach GKS-u w latach 2008-2011.

M jak Mariusz

Mariusz Kieca to bramkarz GKS-u Tychy w latach 1999-2002. Podczas pierwszego zwycięstwa Tychów w Pucharze Polski bronił bramki drużyny z Górnego Śląska.

N jak Naprzód Janów

Naprzód Janów jest pierwszym historycznym zwycięzca Pucharu Polski w hokeju na lodzie. 26 grudnia 1969 roku pokonali 6:4 Baildon Katowice (klub został rozwiązany w latach 80. XX wieku).

O jak obiekt

Stadion Zimowy w Tychach jest obiektem, na którym najczęściej rozgrywany był finał Pucharu Polski – dokładnie 5 razy. Natomiast pierwszy finał rozgrywek odbył się na lodowisku Jantor w Katowicach. w tej chwili swoje spotkania rozgrywa tam drużyna Naprzód Janów.

P jak przegrane

Kibice Cracovii nie mają dobrych wspomnień z potyczek finałowych z Tychami. Trzykrotnie musieli uznać wyższość rywala ze Śląska w 2007, 2016 i 2017 roku. Są to zarazem jedyne przegrane finały drużyny z Krakowa.

R jak Rohacek

Rudolf Rohacek jest trenerem, który z GKS-em Tychy zdobył pierwszy Puchar Polski w historii klubu. Czech jest szczególnie znany ze swojej pracy w Comarch Cracovii, z którą jest związany od 2004 roku. Przez ten czas udało mu się wygrać z klubem siedem tytułów Mistrza Polski.

S jak Superpuchar Polski

Superpuchar Polski to spotkanie, w którym mierzy się triumfator ligi oraz zwycięzca Pucharu Polski. Obecnym zwycięzca Superpucharu jest GKS Tychy który pokonał GKS Katowice 4:3 w październiku bieżącego roku. Tychy również mają najwięcej zwycięstw w Superpucharze Polski – 4.

T jak triumf

Pierwszy triumf w Pucharze Polski GKS-u Tychy wydarzył się 28 grudnia 2001 roku. Tyszanie zwyciężyli wtedy z GKS-em Katowice 3:1, a na listę strzelców wpisał się Damian Słaboń, Artur Ślusarczyk oraz Mirosław Copija.

U jak Unia Oświęcim

Unia Oświęcim to nasz najbliższy rywal w Pucharze Polski z którym zmierzymy się 29 grudnia. To również z Oświęcimiem GKS Tychy wygrał swój ostatni Puchar Polski, a mecz zakończył się wynikiem 3:1. Co interesujące to Unia przegrała najwięcej finałów w historii rozgrywek Pucharu Polski – dokładnie 6.

W jak wyjątek

W 2. edycji Pucharu Polski w sezonie 1970/71 roku rozegrano dwa mecze finałowe, jest to jedyna taka sytuacja w historii rozgrywek. W pierwszym spotkaniu GKS Katowice pokonał 4:3 Baildon Katowice, natomiast w drugim meczu padł remis 3:3. Jest to zarazem jedyne zdobyte trofeum GKS-u Katowice w Pucharze Polski.

Z jak zwycięzcy

GKS Tychy może pochwalić się najdłuższą serią zwycięstw pod rząd w Pucharze Polski, która zdarzyła dokładnie w 2006, 2007, 2008 i 2009 roku. Kolejni w klasyfikacji: JKH GKS Jastrzębie i STS Sanok mają po dwa zwycięstwa z rzędu.

Autor: Damian Chmura

Idź do oryginalnego materiału