II Wielkie Zawody Małych Strażaków w Samborowicach

1 dzień temu

Zawody Dziecięcych Drużyn Pożarniczych cieszą się coraz większa popularnością. 29 czerwca, w Samborowicach (woj. śląskie) odbyły się II Wielkie Zawody Małych Strażaków, w ramach VIII Pikniku – „Strażacy Dzieciom- Dzieci Strażakom”. Poniżej przedstawiamy Wam rozmowę z organizatorami oraz wyniki końcowe zmagań.

Remiza: Skąd pomysł na takie zawody?

Roman Pośpiech, prezes OSP Samborowice: Pomysł stworzenia dziecięcej drużyny sportowo – pożarniczej wziął się z wielkiego zainteresowania dzieci strażą pożarną i działalnością naszej jednostki. One wręcz garną się w nasze strażackie szeregi. Więc stworzyliśmy dla nich dziecięcą drużynę sportowo – pożarniczą z którą się regularnie spotykamy, spędzamy czas, szkolimy i bawimy się razem. Pomysł na same zawody zaciągnęliśmy z niedalekiego Zakrzowa gdzie już 2 razy uczestniczyliśmy w Halowych zawodach Dziecięcych Drużyn Pożarniczych organizowanych przez Ochotniczą Straż Pożarną z Polskiej Cerekwii. Stąd chęć przeniesienia rywalizacji młodych adeptów pożarnictwa również do nas i jak widzimy po frekwencji pomysł bardzo udany.

Remiza: To już druga edycja- ile drużyn gościliście w ubiegłym roku, a ile jest teraz?

Roman Pośpiech: W pierwszej edycji zawodów gościliśmy sześć drużyn, w tym roku zapisaliśmy 10, bo taki limit sobie ustaliliśmy i niestety musieliśmy paru jednostkom odmówić możliwości startu. Widzimy bardzo duże zapotrzebowanie na organizowanie tego typu zawodów i już teraz planujemy powtórzenie zawodów również w przyszłym roku.

Remiza: Jaki jest główny cel tych zawodów?

Roman Pośpiech: Celem organizacji zawodów jest propagowanie idei Ochotniczych Straży Pożarnych wśród dzieci, zachęta dzieci do zabaw ruchowych, integracja najmłodszych strażaków oraz nauka uczciwego współzawodnictwa. A wszystko w ramach świetnej integrującej zabawy, którą te zawody dla wszystkich są, zarówno dla samych zawodników jak i dopingujących ich kibiców. Emocje wśród rodziców są czasem większe jak samych dzieciaczków.

Remiza: W jakim wieku są zawodnicy?

Roman Pośpiech: Nie ma dolnego limitu wieku, jest tylko górny który wynosi 10 lat. Najmłodsza zawodniczka która startowała w naszych zawodach miała 3 latka.

Remiza: Jakie są konkurencje i jak przebiegają?

Roman Pośpiech: W naszych zawodach organizujemy 5 konkurencji tzw.

  • Rozwinięcie bojowe – polegające na rozwinięciu linii głównej składającej się z 2 odcinków węży W52 zakończonej rozdzielaczem i 2 linii gaśniczych W25 zakończonych prądowniczkami. Dzieci mają linię rozwiniętą, a konkurencja polega na skręceniu odpowiednich odcinków.
  • Sztafeta pożarnicza – polega również na skręcaniu węży z prądowniczką i pokonywanie przeszkód w formie równoważni i pachołków.
  • Bieg z jajkiem – klasyczna konkurencja, którą raczej znają wszyscy. Po 2 stronach ustawia się po 4 zawodników którzy mają w rękach łyżki, a konkurencja polega na przejściu długości toru z łyżką i jajkiem i przekazanie ją następnemu zawodnikowi.
  • Bieg w workach – polega na pokonaniu toru skacząc w worku i przekazując go następnemu zawodnikowi.
  • Śrubki – to bardzo interesująca konkurencja. Zawodnicy pokonują tor przeszkód składający się z równoważni i poprzeczki, a następnie udaje się do stolika gdzie znajdują się rozkręcone śrubki i nakrętki po 2 szt. M6, M8, M10, M12. Zawodnik dobiera śrubkę i nakrętkę którą przykręca aż będzie widoczny gwint, następnie wraca na linię startu, skąd startuje kolejny zawodnik.

Remiza: Która z konkurencji sprawia największe trudności?

Roman Pośpiech: Myślę, iż wszystkie konkurencje są proste, ale przysparzają dużo emocji w rywalizacji dzieci na 2 torach równocześnie.

Remiza: Co młodzi strażacy mogą wynieść z tego typu imprezy?

Roman Pośpiech: Udział młodych strażaków w naszej imprezie to doskonała integracja i świetna okazja do poznania nowych ludzi i nawiązania przyjaźni, wspólne działania oraz wspaniała rywalizacja a wszystko to połączone z dobrą zabawą. Dzieci mają pierwszy kontakt ze sprzętem pożarniczym. Pojęcia jak wąż, rozdzielacz czy prądownica nie są już im obce, czym mają często większą wiedzę niż ich rodzice, nie zawsze związani ze strażą. Kolejną korzyścią jest możliwość zdobywania cennych umiejętności technicznych i praktycznych. Ponadto, praca w drużynie pozwala na rozwijanie kreatywności i pomysłowości – podczas ćwiczeń/ zawodów trzeba często gwałtownie podejmować decyzje i działać sprawnie w sytuacjach stresowych. Przebywanie młodych z rówieśnikami pozwala na budowanie więzi społecznych i kształtowanie poczucia przynależności do lokalnej społeczności.

Kwalifikacja końcowa:

1 miejsce – OSP Krzyżanowice

2 miejsce – OSP Pietraszyn

3 miejsce – OSP Samborowice

4 miejsce – OSP Maków

5 miejsce – OSP Bojanów

6 miejsce – OSP Cyprzanów

7 miejsce – OSP Roszowicki Las

Organizatorom gratulujemy pomysłu oraz przygotowania zawodów dla najmłodszych strażaków!

Idź do oryginalnego materiału