IMGW ostrzega przed upałem z temperaturą do 34 st. C

2 godzin temu
Zdjęcie: IMGW ostrzega przed upałem z temperaturą do 34 st. C


Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej wydał ostrzeżenia II stopnia przed upałem w trzech województwach w zachodniej Polsce, gdzie temperatury w dzień mogą wzrosnąć do 34 st. C, a w nocy do 19 st. C. Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi, by unikać słońca i pić dużo wody.

IMGW wydało ostrzeżenia II stopnia przed upałem dla części województwa lubuskiego, dolnośląskiego oraz zachodnich obrzeży Wielkopolski.

Na tych terenach, w środę, termometry pokażą od 29 st. C do 31 st. C., a w czwartek temperatura wzrośnie 31 st. C lub choćby 34 st. C. Natomiast temperatura minimalna w nocy wyniesie od 16 st. C do 19 st. C.

Alerty zaczną obowiązywać w środę o godz. 13 i potrwają do piątku do godz. 20.

W związku z prognozowanymi wysokimi temperaturami, Rządowe Centrum Bezpieczeństwa radzi, aby zadbać o bezpieczeństwo swoich i swoich bliskich. „Ogranicz przebywanie na słońcu, pij dużo niegazowanej wody, nie pij alkoholu, nie zostawiaj dzieci i zwierząt w samochodzie” – ostrzega RCB. Ważne jest również noszenie lekkiej i przewiewnej odzieży, nakrycia głowy i stosowanie kremów z filtrem UV.

„Zadzwoń na numer 112, jeżeli zauważysz objawy przegrzania organizmu – przyspieszony oddech, temperaturę, nudności, zawroty głowy, dreszcze” – apeluje Rządowe Centrum Bezpieczeństwa.

Ostrzeżenia meteorologiczne II stopnia przewidują wystąpienie niebezpiecznych zjawisk meteorologicznych, które mogą spowodować duże straty materialne oraz zagrożenie zdrowia i życia.

Idź do oryginalnego materiału