Inauguracja Roku Jubileuszowego 2025 w Archidiecezji Poznańskiej

1 tydzień temu

Uroczystości rozpoczęły się w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny in Summo na Ostrowie Tumskim, historycznym miejscu związanym z początkami chrześcijaństwa w Polsce. Podczas nabożeństwa odczytano fragmenty Ewangelii oraz bullę papieską ogłaszającą Jubileusz Zwyczajny. Modlitwa jubileuszowa, odmówiona wspólnie przez zgromadzonych, stała się symbolicznym aktem otwarcia nowego etapu w życiu duchowym wiernych.

Następnie uczestnicy w uroczystej procesji przeszli do poznańskiej bazyliki archikatedralnej, gdzie została odprawiona Msza Święta pod przewodnictwem arcybiskupa Gądeckiego. W celebracji udział wzięli również biskupi pomocniczy Grzegorz Balcerek i Jan Glapiak, biskup senior Zdzisław Fortuniak oraz bp Romuald Kujawski z brazylijskiej diecezji Porto Nacional. Obecni byli członkowie Kapituły Katedralnej, dziekani z 43 dekanatów oraz rektorzy 19 kościołów jubileuszowych z Archidiecezji Poznańskiej.

Rok Jubileuszowy, znany również jako Rok Święty, to w Kościele katolickim szczególny okres łaski, przebaczenia i odnowy duchowej. Tradycja ta sięga 1300 roku, kiedy papież Bonifacy VIII ogłosił pierwszy jubileusz, zachęcając wiernych do pielgrzymowania do Rzymu w celu uzyskania odpustu zupełnego.

Początkowo jubileusze miały odbywać się co 100 lat, jednak z czasem skrócono ten okres do 25 lat, aby każde pokolenie mogło doświadczyć tego wyjątkowego czasu. W wyjątkowych okolicznościach papieże ogłaszają również nadzwyczajne lata jubileuszowe, jak miało to miejsce w 2016 roku podczas Jubileuszu Miłosierdzia.

Centralnym symbolem Roku Jubileuszowego jest otwarcie Drzwi Świętych w czterech rzymskich bazylikach papieskich: św. Piotra, św. Jana na Lateranie, św. Pawła za Murami oraz Santa Maria Maggiore. Przejście przez te drzwi symbolizuje wejście na drogę nawrócenia i odnowy duchowej.

Wierni, którzy w czasie Roku Jubileuszowego pielgrzymują do wyznaczonych kościołów jubileuszowych, uczestniczą w sakramencie pokuty, przyjmują Komunię Świętą i modlą się w intencjach papieża, mogą uzyskać odpust zupełny. Jest to darowanie kary doczesnej za grzechy już odpuszczone w sakramencie pokuty.

Rok Jubileuszowy 2025, obchodzony pod hasłem „Pielgrzymi nadziei”, rozpoczął się 24 grudnia 2024 roku otwarciem Drzwi Świętych w Bazylice św. Piotra przez papieża Franciszka. W diecezjach na całym świecie inauguracja odbyła się 29 grudnia 2024 roku, w święto Świętej Rodziny.

W Polsce, zgodnie z decyzją Konferencji Episkopatu, w każdej diecezji wyznaczono kościoły jubileuszowe, w których wierni mogą uzyskać odpust zupełny. Są to głównie katedry, bazyliki mniejsze oraz sanktuaria o szczególnym znaczeniu duchowym.

Obchody Roku Jubileuszowego obejmują liczne wydarzenia religijne, takie jak pielgrzymki, rekolekcje, nabożeństwa pokutne oraz inicjatywy charytatywne, mające na celu pogłębienie życia duchowego i umocnienie więzi wspólnotowych wśród wiernych.

Idź do oryginalnego materiału