Jak będzie wyglądał Plac Wolności? Ratusz czeka na opinie kielczan

4 godzin temu
Zdjęcie: Jak będzie wyglądał Plac Wolności? Ratusz czeka na opinie kielczan


Strefa wypoczynkowo-rekreacyjna z przestrzenią reprezentacyjna, ale bez możliwości parkowania. Mieszkańcy Kielc od poniedziałku (20 stycznia) mogą wyrazić swoje zdanie na temat planów miasta dotyczących przebudowy Placu Wolności. Konsultacje społeczne potrwają do 9 lutego.

Marcin Januchta, rzecznik Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach przypomina, iż zgodnie z intencją władz miasta zrewitalizowany Plac Wolności ma zyskać całkowicie nowe funkcje. Oznacza to jednak, iż dotychczasowe miejsca parkingowe na płycie placu oraz okolicznych ulicach zostaną zlikwidowane.

– Mówmy o trzech częściach. Reprezentacyjna wzdłuż historycznej osi placu, którą wyznacza ul. Głowackiego i ul. Mickiewicza. Strefa wypoczynkowa po stronie północnej w rejonie Muzeum Zabawy i Zabawek. Tu ma powstać amfiteatr, plac zabaw, toalety, budynek z defibrylatorem AED, czy kolumnę SOS. Z kolei po stronie południowej ma pojawić się fontanna, ławki, kładka i zieleń – tłumaczy.

Zmiany obejmą także organizację ruchu na ulicach okalających Plac Wolności. Oprócz ich modernizacji pojawi się woonerf, ruch jednokierunkowy oraz zniknie część miejsc postojowych.

– Przykładowo ul. Hipoteczna stanie się woonerfem, czyli przestrzenią gdzie nastąpi uspokojenie ruchu samochodowego. Na ul. Słowackiego szerokość jezdni pozostanie bez zmian, ale nastąpi jej przebudowa. Z kolei na ul. Ewangelickiej też ma być bardziej przyjazna pieszym. W ramach konsultacji chcemy dowiedzieć się co kielczanie sądzą na temat proponowanej organizacji ruchu w tej części miasta – dodaje Marcin Januchta.

Jak informowaliśmy, iż realizacja inwestycji ma być możliwa dzięki dofinansowaniu z Unii Europejskiej, a dokładnie w kwocie około 40 mln zł jaka została zapisana w programie Fundusze dla Województwa Świętokrzyskiego. Ostateczna wartość projektu ma być znana po rozstrzygnięciu przetargu. Jednak unijne wsparcie ma stanowić choćby 95 proc. wartości całego przedsięwzięcia.

Wykonawca projektu inwestycji ma być wyłoniony w 2025 roku. Z kolei realizacja przedsięwzięcia ma rozpocząć się na przełomie 2026 i 2027 roku. Zakończenie inwestycji jest przewidywane na koniec 2028 roku.

Kielczanie swoje opinie mogą przedstawić na stronie IDEA Kielce oraz na stronie internetowej Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach.

Formularz z opinią na temat wspomnianej inwestycji po wydrukowaniu i wypełnieniu można przesłać drogą pocztową do Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach, ul. Prendowskiej 7, mailem – [email protected], a także dzięki skrzynki ePuap. Odbędą się także dwa spotkania konsultacyjne: spotkanie otwarte, 3 lutego o godz. 16.00 w Muzeum Zabawek i Zabawy w Kielcach. Z kolei 8 lutego o godz. 11.00 zorganizowany zostanie wspólny spacer po Placu Wolności oraz warsztaty dla dzieci.

Ulice wokół placu Wolności:

Hipoteczna – charakter ulicy w formie tzw. woonerf – miejsce, gdzie pierwszeństwo będzie miał ruch pieszych. Nawierzchnia zostanie wyrównana (w jednym poziomie i bez wyniesień). Wzdłuż powstaną miejsca do przejazdu pojazdów (ruch jednokierunkowy w kierunku Placu Wolności). Przewidziane zostały miejsca pod wypoczynek, w tym pod ogródki letnie. Przy skrzyżowaniu z ul. Sienkiewicza zaprojektowano niewielki plac do komunikacji z posesjami. Przy ulicy zostaną rozlokowane ławki i stojaki rowerowe.

Słowackiego – ulica zostanie wyposażona w obustronny chodnik oraz miejsca postojowe po lewej stronie. Przy skrzyżowaniu z ul. Seminaryjską powstanie niewielki placyk – miejsce do odpoczynku i spotkań mieszkańców przyległych kamienic. Przy ulicy zostaną rozlokowane ławki i stojaki rowerowe.

Ewangelicka – ulica przez cały czas będzie jednokierunkowa. Po stronie wschodniej zaprojektowany niewielki zieleniec urozmaicający płytę ulicy.

Ulice staną się miejscami przyjaznymi, zachęcającymi do integracji mieszkańców. Priorytetem będzie ruch pieszy i rowerowy, powstaną zaaranżowane miejsca wypoczynku oraz zieleń urządzona.

Proponowana organizacja ruchu:

Hipoteczna – woonerf, ruch jednokierunkowy w stronę Placu Wolności.

Mickiewicza – możliwość wjazdu od strony ul. Hipotecznej.

Słowackiego – ruch jednokierunkowy w stronę ul. Seminaryjskiej.

Głowackiego – woonerf, ruch jednokierunkowy od ul. Żeromskiego w kierunku Placu Wolności, przy wjeździe na plac obowiązywał będzie nakaz skrętu w lewo, w kierunku ul. Śniadeckich, a następnie w prawo w kierunku ul. Słowackiego.

Śniadeckich – ruch jednokierunkowy w stronę Placu Wolności, przy wjeździe na plac obowiązywał będzie nakaz skrętu w lewo, w stronę ul. Słowackiego.

Ewangelicka – zamknięcie możliwości przejazdu od ul. Ewangelickiej przez Plac Moniuszki.

Plac Wolności – północna krawędź – zakaz wjazdu z wyjątkiem: służb miejskich, rowerów, dojazdu mieszkańców do swoich posesji, posiadających zgodę prezydenta miasta, autobusów grup zorganizowanych i zaopatrzenia w godzinach 6:00 – 12:00, zachodnia krawędź – bez zmian, ruch jednokierunkowy od wjazdu z ul. Hipotecznej w stronę ul. Słowackiego, południowa krawędź – ruch jednokierunkowy od ul. Śniadeckich w kierunku wyjazdu ul. Słowackiego, wschodnia krawędź – na odcinku od wjazdu z ul. Głowackiego w kierunku ul. Ewangelickiej wprowadzony będzie zakaz wjazdu z wyjątkiem: służb miejskich, rowerów, dojazdu mieszkańców do swoich posesji, posiadających zgodę prezydenta miasta, autobusów grup zorganizowanych i zaopatrzenia w godzinach 6:00 – 12:00, na odcinku od wyjazdu z ul. Głowackiego w stronę wyjazdu z ul. Śniadeckich ruch jednokierunkowy w stronę ul. Śniadeckich.



Idź do oryginalnego materiału