Jak poznać, iż ma się zakrzepicę? Cztery żelazne objawy. „Potężny ból”

9 godzin temu
Pacjenci często opisują, iż skóra wręcz piecze, w środku jakby rwie (Fot. Pixabay)
  • Air Jordan 4 Retro Off – CV9388 – White Sail – 100 – Jordan Brand quietly slipped in a new rendition of the low-top
  • best nike running shoes

Rocznie z zakrzepicą walczy około 100 tysięcy Polaków, a eksperci alarmują, iż liczba ta będzie wzrastać. Choroba ta może prowadzić do poważnych konsekwencji zdrowotnych, takich jak udar niedokrwienny mózgu czy zatorowość płucna, stanowiąca bezpośrednie zagrożenie życia. Prof. Agata Bielecka-Dąbrowa, kardiolog, podkreśla w rozmowie z serwisem Medonet.pl, iż zakrzepica często rozwija się bez wyraźnych objawów, dlatego ważna jest świadomość i umiejętność rozpoznawania sygnałów, które mogą wskazywać na jej obecność.

Zakrzepica to proces tworzenia się zakrzepów w żyłach, najczęściej w kończynach dolnych, które mogą prowadzić do blokady przepływu krwi. Prof. Bielecka-Dąbrowa wskazuje na cztery podstawowe objawy, które mogą świadczyć o zakrzepicy: ból, obrzęk, zaczerwienienie i zwiększone ciepło w obrębie jednej kończyny dolnej. Zauważenie tych symptomów powinno być sygnałem do niezwłocznego kontaktu z lekarzem – czytamy w serwisie Medonet.

Uważaj na ryzyko zakrzepicy po chorobie lub długiej podróży

Kardiolog ostrzega również przed zwiększonym ryzykiem zakrzepicy po okresach dłuższego unieruchomienia, jak np. po chorobie czy długiej podróży. Nagła duszność może być objawem zatorowości płucnej, poważnego stanu wymagaj air jordan 11 cherry holiday 2022ącego natychmiastowej pomocy medycznej. W takim przypadku konieczna jest szybka diagnostyka i ewentualne wdrożenie leczenia, które może uratować życie pacjenta.

– Wiemy, iż choćby 50 proc. przypadków zakrzepicy może być bezobjawowa, czyli pacjent może choćby nie wiedzieć, iż ją ma – przyznaje prof. Agata Bielecka-Dąbrowa w rozmowie z serwisem Medonet.pl.

Jak jednak dodaje, o tym, iż w żyle powstał zakrzep mogą jednak świadczyć takie symptomy, jak:

  1. Zaczerwienienie kończyny dolnej lub przeciwnie jej bladość (najczęściej dotyczy to okolicy łydki).
  2. Czerwona, ocieplona (lub wręcz gorąca) łydka.
  3. Obrzęk kończyny dolnej – pojawia się zwykle nagle i nie przechodzi (widać różnicę obwodu jednej kończyny w stosunku do drugiej – często ponad 3 cm) – to sygnał, iż w żyle powstał zakrzep, a stan zapalny jest coraz większy DJ9292 , Dunk High Up Sail Sneakers , Nike AIR PEGASUS 83 PRM - 200 , IetpShops STORE.
  4. Symptomom tym towarzyszy naprawdę potężny ból. – Ta łydka naprawdę bardzo boli, nie da się tego nie zauważyć. Pacjenci często opisują, iż skóra wręcz piecze, w środku jakby rwie – opowiada specjalistka. – Ból mogą złagodzić leki, ale to nie powód, by rezygnować z wizyty u lekarza, bardzo przed tym przestrzegam.
Idź do oryginalnego materiału