Jak technologia wpływa na człowieka? Opowiedzą o tym tańcząc

2 dni temu

Polski Teatr Tańca przygotuje się do V edycji Międzynarodowego Festiwalu Tańca „Granice Natury – Granice Kultury”. Tegoroczna edycja będzie refleksją nad obecnością technologii w życiu człowieka. Wiosną premierę będzie miał również spektakl „Monolit” w choreografii Reinera Behra.

Festiwal „Granice Natury – Granice Kultury” potrwa od 23 do 29 kwietnia, czyli do Międzynarodowego Dnia Tańca. Od początku trwania festiwal skupia się na granicach. Na ich znaczeniu i ich przekraczaniu. W tym roku w kontekście technologii, jej relacji z człowiekiem i z naturą ale również w odniesieniu do kwestii społecznych i politycznych.

– Festiwal otwiera portugalski spektakl „Gate 57”, odnoszący się do dwóch rzeczywistości w jakich funkcjonujemy. Fizycznej i cyfrowej. To przypomnienie o tym jak bardzo jesteśmy fizyczni, a technologia w pewnym sensie próbuje nam to odebrać. W spektaklu można doszukać się połączeń z naturą. Skłania on do refleksji i skupienia się na danej chwili. Natomiast później festiwal przeniesie widzów do Francji. To za sprawą spektaklu „Ophelie”. To reinterpretacja dobrze znanej historii. Tym razem jednak rozgrywa się ona w świecie pełnych nowych technologii – mówi Anna Koczorowska z Polskiego Teatru Tańca.

fot. wPoznaniu.pl

Wątki technologii pojawią się we wszystkich zaproszonych spektaklach. Ponadto MoveGenius jest pierwszym polskim spektaklem, który został stworzony wspólnie ze sztuczną inteligencją.

Premiera spektaklu „Monolit” w choreografii Rainera Behra

Widzowie będą mieli także szansę, aby zobaczyć spektakl Reinera Behr „Monolit”. Artysta to światowej sławy choreograf, który współpracował m.in. z Piną Bausch. Swoim nowym spektaklem zada widzom pytania o obecność i rolę technologii w życiu.

– Technologia według mnie nie jest interesująca. Bardziej ciekawi mnie ludzka istota. Zadaje sobie pytanie czego doświadcza człowiek w tych czasach. Co ludzie czują i czy boją się technologii? Ciekawi mnie czy pod wpływem technologii zmienia się ich tożsamość. Co jeżeli będziemy mieli szansę być nieśmiertelni? Uczucia są takie same na każdym etapie historii. Najważniejsze jest pragnienie bycia razem i powrót do wspólnoty. Taniec może być ważnym medium do przekazywania emocji – mówi Reiner Behr.

Festiwal zakończy się 29 kwietnia Narodowym Tańczeniem. Organizatorzy zachęcają do uczestnictwa wszystkich, niezależnie od ich umiejętności tanecznych.

fot. wPoznaniu.pl

Error happened.
Idź do oryginalnego materiału