Jak zachować się podczas burzy? GCZK w Nakle nad Notecią przypomina najważniejsze zasady

2 dni temu

Jak zachować się podczas burzy? Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nakle nad Notecią przypomina najważniejsze zasady.

Zanim nadejdzie burza
Nie wychodzić z domu, o ile nie jest to konieczne.
Przeparkować samochody spod drzew, słupów, linii elektroenergetycznych, masztów i tablic reklamowych w bezpieczniejsze miejsca.
Pozamykać wszystkie okna i drzwi wejściowe do budynku czy mieszkania.
Usunąć z okien, balkonów, tarasów i posesji przedmioty, takie jak doniczki, narzędzia, które mogłyby zostać łatwo porwane przez wiatr i zagrozić przechodniom czy wyrządzić inne szkody.
Zabezpieczyć się na wypadek braku prądu i łączności – zaopatrzyć się w baterie do latarek i radia, naładować baterie w telefonach komórkowych oraz w latarkach akumulatorowych.
Sprawdzić stan apteczki pierwszej pomocy i zaopatrzyć się w niezbędne medykamenty.
Przed ewentualnym wyjściem z domu zabezpieczyć sprzęt RTV i AGD przed skutkami wyładowań atmosferycznych – należy wyłączyć go z sieci elektrycznej, anten zewnętrznych i satelitarnych, sieci TV kablowej, a komputery także od linii telefonicznych oraz sieci internetowych, aby podczas naszej nieobecności urządzenia te nie zostały zniszczone przez pioruny.

Gdy nadeszła burza
Pozostać w domu, wychodzić z niego tylko wtedy, gdy jest to naprawdę konieczne.
Przebywając w domu nie korzystać z urządzeń elektrycznych i telefonów stacjonarnych przewodowych, o ile nie jest to niezbędne – grozi to porażeniem piorunem w razie uderzenia w sieć elektryczną / telefoniczną oraz zniszczeniem tych urządzeń, o ile musimy zadzwonić, korzystajmy z komórki lub z telefonu bezprzewodowego.
Zabezpieczyć sprzęt RTV i AGD przed skutkami wyładowań – należy wyłączyć go z sieci elektrycznej, anten zewnętrznych i satelitarnych, sieci TV kablowej, a komputery także od linii telefonicznych oraz sieci internetowych, aby urządzenia te nie zostały zniszczone przez pioruny.
Włączyć radio zasilane z baterii na częstotliwość radia regionalnego albo rozgłośni lokalnej w celu uzyskania komunikatu o zagrożeniu i sposobach postępowania.
W miarę możliwości schować się w najniższych partiach budynku z dala od okien i drzwi.
Znajdując się poza domem należy schować się w zagłębieniach terenu, a w mieście w bramach lub w ogólnodostępnych budynkach (sklepy, dworce itp.), chroniąc się pod budynkami należy zwrócić uwagę, żeby nie stanąć w pobliżu piorunochronu.
Jeżeli dysponujemy samochodem można się w nim schronić – w razie uderzenia pioruna prąd wyładowania spłynie po karoserii, bezpieczni jesteśmy również w autobusie, tramwaju czy pociągu.
W razie braku schronienia należy przykucnąć ze złączonymi nogami, w miarę możliwości odizolować się od ziemi, np. usiąść na plecaku (pod warunkiem, iż nie ma on metalowego stelaża), odrzucić przedmioty metalowe, również parasol, nie wolno się kłaść na ziemi ani stawać w rozkroku ze względu na tzw. napięcie krokowe powstające na skutek rozkładu potencjału elektrycznego na powierzchni ziemi.
Przebywając w grupie należy się rozproszyć.
Nie korzystać na otwartej przestrzeni z telefonów komórkowych, laptopów, aparatów fotograficznych ani innych urządzeń elektronicznych, o ile nie jest to konieczne.
Nie przebywać w otwartych zbiornikach wodnych, jak baseny, stawy, jeziora, kąpieliska – woda bowiem przewodzi elektryczność i ściąga wyładowania.
Nie zatrzymywać się pod liniami elektroenergetycznymi i telekomunikacyjnymi, słupami, planszami reklamowymi, drzewami, masztami, kominami itp. Możemy zostać przygnieceni przez taki obiekt, należy też pamiętać, iż obiekty te ściągają wyładowania.

Krystian Płatek – Gminne Centrum Zarządzania Kryzysowego w Nakle nad Notecią

Idź do oryginalnego materiału