Jerzy Stemplewski fotografuje miasto od ponad pół wieku. Zdjęcia Opola na nowej wystawie

1 rok temu

Zdjęcia Opola – jak miasto zmieniało się przez pół wieku

– Pokazuję na tej wystawie tylko zdjęcia Opola – mówi Jerzy Stemplewski. – Bardzo różnorodne. Składa się na nią 15 plansz, po kilka zdjęć powiązanych tematycznie na każdej. Pokazuję i architekturę miasta, i kulturę. W jej ramach opolski festiwal. Zawody żużlowe z lat 60. i 70., gdzie kibice rozpoznają z pewnością mistrza świata Jerzego Szczakiela. A także powódź z 1997 roku. Myślę, iż publiczność dostrzeże na moich fotografiach, jak Opole się w ciągu ponad 50 lat zmieniało, aż do współczesności.

To już druga wystawa Jerzego Stemplewskiego w „Banku Rolniczym”. Przed rokiem pokazywał tam ekspozycję „Italia oczami Mistrza i Uczennicy”. Zawierała ona jego fotografie i zainspirowane nimi obrazy Krystyny Sojki.

Jan Józków, prezes Banku Spółdzielczego „Banku Rolników” zaprasza miłośników fotografii i twórczości Jerzego Stemplewskiego aż do końca kwietnia.

Klienci znajdują siebie na zdjęciach

– Nasza kooperacja zaczęła się dwa lata temu zupełnie spontanicznie – mówi Jan Józków. – Historia naszego banku sięga roku 1911. Był to polski bank najpierw przy ul. Piastowskiej, a od 1917 mieści się on w budynku, w którym do dziś jest jego siedziba. To było ważne miejsce w okresie plebiscytu. Zamierzamy adaptować strych na izbę pamięci upamiętniających działaczy z okresu XX-lecia międzywojennego. Obecna wystawa nie koliduje z codziennymi funkcjami banku. To z korzyścią dla klientów, którzy mogą sobie, czekając, pooglądać fotografie. Zdarza się, iż znajdują na nich siebie.

Jerzy Stemplewski jest absolwentem New York Institute of Photography (1968). Był nauczycielem fotografii w Państwowym Liceum Sztuk Plastycznych w Opolu (1978-1994). Od 1996 jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Polska Sztuka Użytkowa. Pracował jako fotoreporter w „TO” i nto, „Gościu Niedzielnym” i „Super Expressie”.

Idź do oryginalnego materiału