15 czerwca br. odbyły się uroczyste obchody jubileuszu 50-lecia powstania Domu Pomocy Społecznej w Foluszu. Miejsce to, przez cały ten czas było prawdziwym Domem dla wszystkich potrzebujących schronienia i fachowej opieki. Ośrodek rozrastał się i zmieniał z upływem lat, nie zmieniało się tylko pełne empatii podejście do mieszkańców.
Wcześniej na Foluszu funkcjonowało sanatorium przeciwgruźlicze, które na mocy Uchwały Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Rzeszowie, w 1973 roku zostało przekształcone w Państwowy Dom Pomocy Społecznej. W szpitalu dla chorych na gruźlicę, tworzył i zmarł Nikifor Krynicki, uznawany za jednego z najwybitniejszych malarzy prymitywistów na świecie.
Dzięki dotacji z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, w ramach projektu „WSPIERAM”, nakręcono tu film pt. „Nikifor – moje drugie imię”, w którym aktorami byli mieszkańcy Domu. Film ten otrzymał Grand Prix filmów amatorskich na Festiwalu Filmowym Opolskie Lamy 2010. Postać Nikifora została również przedstawiona w filmie fabularnym z 2004 roku, w reżyserii Krzysztofa Krauzego, pt. „Mój Nikifor”, z niezapomnianą Krystyną Feldman w roli tytułowej.
Dla uczczenia pamięci artysty związanego z tym miejscem – w 40. rocznicę śmierci Nikifora na frontonie budynku Domu Pomocy Społecznej odsłonięto tablicę jego upamiętniającą, która wisi tam do dnia dzisiejszego.
Uroczystości rozpoczęła Msza Święta celebrowana przez J. E. ks. Biskupa Jana Wątrobę, który w bardzo ciepło wypowiedział się o złotym jubileuszu ośrodka.
– Dzisiaj jesteśmy na pięknym jubileuszu barwy złota. (…) złotym jubileuszu Domu. Szczęśliwy człowiek, który ma dom, szczęśliwi są ci spośród nas, którzy niosą w serdecznym wspomnieniu dom rodzinny, w którym się narodziliśmy, przyjęto nas z miłością i wzrastaliśmy. Jednak nie wszyscy mają takie szczęście, dla niektórych zabrakło domu albo sami przyczynili się do jego utraty. Przyszła choroba, niesprawność i trzeba było szukać innego, w którym ludzie z sercem na dłoni, z ogromną wiedzą i doświadczeniem robią wszystko, żeby nam go zastąpić.
Biskup zwrócił uwagę na specyfikę pracy w Domu Opieki Społecznej, która tak naprawdę sprowadza się do nieustannej służby drugiemu człowiekowi. Przywołał postać Adama Chmielowskiego, znanego powszechnie jako św. Brat Albert, który potrafił uklęknąć przed człowiekiem słabym, chorym, czasami bardzo grzesznym i pogubionym. Taka była jego droga do świętości i zdaniem Biskupa podobną drogę obrali pracownicy DPS-u, którzy zdecydowali się pomagać potrzebującym. – To dla was kochani opiekunowie, pracownicy tej placówki, to jest wasza droga do świętości. Czy to brzmi patetycznie? Nie, przecież to jest nasze wspólne powołanie. – przekonywał Biskup.
Starosta Jasielski Adam Pawluś, który na przestrzeni lat podejmował wiele istotnych decyzji dotyczących rozbudowy DPS-u podkreślał, iż oprócz infrastruktury i budynków ważna jest także adekwatna atmosfera i ludzie.
– (…) chciałbym podkreślić, iż Dom Pomocy Społecznej tworzą nie tylko budynki i przytulne wnętrza, ale przede wszystkim ludzie, którzy odpowiadają za panującą tu atmosferę, bo jak śpiewa Alicja Majewska „To nie sztuka wybudować nowy dom, sztuka sprawić, by miał w sobie duszę…”
Dzisiaj Dom Pomocy Społecznej w Foluszu to miejsce, gdzie 250 osób dotkniętych schorzeniami natury psychicznej może żyć w godnych warunkach i korzystać z dobrej, fachowej opieki wykwalifikowanego personelu.
– Niełatwa praca, którą Państwo wykonują wymaga nie tylko ogromnego serca i empatii, ale także fachowej wiedzy i oddania. Nikt lepiej od Was nie wie, iż pomoc jaką niesiecie wiąże się z koniecznością codziennego mierzenia się z ludzkim bólem, cierpieniem i bezradnością. Każdego dnia podejmujecie decyzje, mające zasadniczy wpływ na jakość życia mieszkańców Domu.
Starosta podziękował wszystkim pracownikom za ich ogromne zaangażowanie cytując laureata literackiej Nagrody Nobla Gabriela Garcię Marqueza – pamiętajcie Państwo, iż być może dla świata jesteście tylko ludźmi, ale dla niektórych ludzi jesteście całym światem.
Senator Alicja Zając wspominała, iż będąc 6-letnim dzieckiem przyjechała do Folusza. – Nie było wtedy jeszcze tutaj Domu Pomocy Społecznej, było sanatorium przeciwgruźlicze, w którym leczyli się znani polscy artyści. To dobre, lecznicze powietrze jest do dziś. Kiedy w latach 90-tych poważnie zachorowałam często przyjeżdżałam tutaj na krótki spacer, żeby wdychać to powietrze i proszę mi wierzyć, iż ono pomaga.
– Przed wielu laty okoliczności związały mnie z tym miejscem, które nazywa się Domem dla osób, które jak powiedział Ekscelencja ksiądz Biskup, często nie znalazły adekwatnej opieki w swoim domu i przyszły do takiego, który jest domem szczególnym, największym w naszym województwie i położonym w miejscu piękniejszym niż w niejedno sanatorium. To miejsce jest szczególne dlatego, iż pracują tutaj też szczególni ludzie. Praca z osobą potrzebującą, chorą na ten rodzaj chorób jest najtrudniejsza, bo to są osoby często zamknięte i skryte.
Na zakończenie, jako gospodarz gminy Dębowiec, głos zabrał Wójt Marcin Bolek.
– Dzisiaj świętujemy niezwykła rocznicę 50-lecie powstania Domu Pomocy Społecznej w Foluszu. To wyjątkowa rocznica nie tylko dla całego personelu i mieszkańców Domu Pomocy Społecznej, ale to także święto wielu osób, które przez lata swoją ciężką pracą i oddaniem tworzyli to wspaniałe miejsce poświęcając swój czas i niosąc codzienną pomoc i ulgę w cierpieniu.
Wójt złożył szczególne podziękowania dotychczasowym i aktualnym dyrektorom oraz pracownikom za podejmowany wysiłek i trud na rzecz osób starszych, chorych i potrzebujących opieki. – To dzięki waszej codziennej pracy Dom Pomocy Społecznej stał się drugim domem dla wielu seniorów a także osób niepełnosprawnych czy chorych, w którym wszyscy mieszkańcy czują się bezpieczni i kochani. Gdzie mają wszystko czego potrzebują aby godnie żyć.
Uroczystości uświetniły występy kapeli ludowej „Trzcinicoki”. Nie zabrakło również jubileuszowego tortu ze świeczkami, który dyrektorka DPS-u Marta Misiołek pokroiła wspólnie ze Starostą Adamem Pawlusiem.
W obchodach jubileuszu 50-lecia powstania Domu Pomocy Społecznej w Foluszu udział wzięli: J. E. ks. Biskup Jan Wątroba, ks. Robert Imbierowicz – Proboszcz Parafii Folusz, ks. Krzystof Szopa – Proboszcz Parafii Osobnica, Alicja Zając – Senator RP, Adam Pawluś – Starosta Jasielski, reprezentująca Bogdana Rzońcę – Posła do Parlamentu Europejskiego Kamila Cholewiak-Kiczek, Jan Muzyka – Etatowy Członek Zarządu Powiatu w Jaśle, Grzegorz Pers – członek Zarządu Powiatu w Jaśle, Ryszard Lisowski – Członek Zarządu Powiatu w Jaśle, Robert Snoch – Przewodniczący Rady Powiatu w Jaśle, Marcin Bolek – Wójt Gminy Dębowiec, Wiesław Pięta – radny Gminy Dębowiec, Andrzej Stachurski – Wójt Gminy Osiek Jasielski, Agnieszka Maciejowska-Rzemińska – Sekretarz Powiatu w Jaśle, Renata Koś reprezentująca Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Jaśle, Janusz Pacher – Dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Jaśle, Grażyna Leńczuk – Dyrektor MDK w Jaśle, Paweł Pietrusza – Wiceprzewodniczący Zarządu Regionu Podkarpackiego NSZZ Solidarność, Barbara Wyżkiewicz – Dyrektor Niepublicznej Szkoły Podstawowej w Foluszu, Tadeusz Mizerak – Sołtys Wsi Folusz, byli Dyrektorzy DPS – Krystyna Łopatkiewicz i Beata Rak oraz delegacje Domów Pomocy Społecznej z województwa podkarpackiego.