Kielczanie pożegnali pierwszego dyrektora KCK

1 miesiąc temu
Zdjęcie: 04.12.2024. Kielce. Pogrzeb Andrzeja Rucińskiego / Fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce


Rodzina, znajomi oraz przedstawiciele świata kultury pożegnali Andrzeja Rucińskiego. Twórca oraz pierwszy dyrektor Kieleckiego Centrum Kultury zmarł w wieku 83 lat. W nabożeństwie pogrzebowym jakie odbyło się w środę (4 grudnia) w Bazylice Katedralnej wzięło udział kilkaset osób. Trumna z ciałem zmarłego została złożona na kieleckim Cmentarzu Starym.

Hołd zmarłemu oddał m.in. Artur Wijata, który zarządza w tej chwili miejską instytucją kulturalną. Jego zdaniem Andrzej Ruciński może być śmiało określany mianem osoby, które dała podwaliny pod współczesną kielecką kulturę.

– Nie miałem możliwości poznać osobiście Andrzeja Rucińskiego. Jednak bez wątpienia był to wybitny człowiek. Pierwszy dyrektor KCK, a zarazem osoba, która adekwatnie stworzyła instytucję od podstaw. Dbał o kielecką kulturę. Był także autorem m.in. „Strasznego Dworu”, co z dzisiejszego punktu widzenia było dużym wyczynem, ale też nie mniejszym wyzwaniem jak na tamte czasy – ocenia.

Z kolei Magdalena Helis-Rzepka ze Stowarzyszenia Absolwentów Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Żeromskiego „Żeromszczacy” wspomina zmarłego jako przede wszystkim dobrego i otwartego kolegę.

– Był ciepłym, prawym i życzliwym człowiekiem. Zależało mu na tym żeby szkoła miała taką renomę i poziom jak w przeszłości. Tyczyło się to też pamięci o przyszłych pokoleniach i szacunek dla nich. To on nakłonił nas do odwiedzania grobów naszych profesorów i kolegów. Andrzej był z nami podczas każdego zjazdu, spotkania koleżeńskiego czy dzień Wszystkich Świętych gdy odwiedzaliśmy te mogiły. Teraz to my będziemy go odwiedzać – podkreśla.

– Bez wątpienia miał też wpływ na kielecką kulturę. Andrzej zawierzył grupie zapaleńców teatralnych, którzy organizowali pierwszy festiwal teatralny. Przez osiem lat Kieleckie Centrum Kultury, którym kierował, stało otworem dla tej inicjatywy. A trzeba było mieć odwagę żeby uwierzyć komuś kto nie był profesjonalistą – dodaje Magdalena Halis-Rzepka.

Andrzej Ruciński był założycielem i wydawcą kulturalno-artystycznego pisma „Ikar”, współtwórcą Ogólnopolskiego Niezależnego Przeglądu Form Dokumentalnych „Nurt”, współzałożycielem Kieleckiego Bractwa Andrzejowego, Wydawnictwa KCK, w którym wydano ok. 20 publikacji, inicjatorem i wiceprezesem Towarzystwa Przyjaciół KCK oraz honorowym członkiem Towarzystwa Przyjaciół Nauk Geologicznych w Kielcach.

Andrzej Ruciński za swoją działalność został uhonorowany m.in. Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski, Złotym oraz Srebrnym Krzyżem Zasługi, a także Odznaką „Za Zasługi dla Kielecczyzny” i Srebrnym Krzyżem „Za Zasługi dla ZHP”.


Idź do oryginalnego materiału