Kieleccy radni zdecydują w sprawie inwestycji w sąsiedztwie Podkarczówki

2 miesięcy temu
Zdjęcie: Kieleccy radni zdecydują w sprawie inwestycji w sąsiedztwie Podkarczówki


Czy w rejonie ul. Krakowskiej w Kielcach powstanie nowy budynek wielomieszkaniowy? W porządku wrześniowej sesji rady miasta pojawi się projekt uchwały dotyczący wyrażenia zgody na powstanie nowej inwestycji w trybie ustawy lex deweloper. Zgodnie z przedstawionym wnioskiem przy tuż przy drodze wylotowej z miasta ma powstać trzysegmentowy obiekt wielorodzinny o maksymalnej wysokości do 34,5 m.

Inwestycja ma być zlokalizowana na wysokości os. Podkarczówka. Po lewej stronie ul. Krakowskiej dla kierunku jazdy do Krakowa. Jest to rejon skrzyżowania ul. Krakowskiej i Podklasztornej, tuż przed pobliskim dyskontem.

Teren inwestycji ma około 6 tys. m/kw. Z czego około 40 proc. znajduje się w strefie „A” Kieleckiego Obszaru Chronionego Krajobrazu, czyli w dolinie rzeki Silnicy, która przepływa w pobliżu. Na tym terenie obowiązuje zakaz wznoszenia jakichkolwiek obiektów budowlanych. Jednak z uwagi na to, iż obszar ten znajduje się w granicach planowanego przedsięwzięcia inwestor planuje urządzenie tam terenu rekreacyjno-wypoczynkowego nie tylko dla mieszkańców tego budynku. Dojazd do inwestycji ma być wyznaczony od strony ul. Krakowskiej. Miejski Zarząd Dróg w Kielcach zobowiązał deweloperów do budowy wjazdu do tej drogi.

Zgodnie z wnioskiem przedstawionym przez dwóch prywatnych inwestorów obiekt mieszkalny ma składać się z trzech segmentów. Najwyższy o wysokości 11 kondygnacji będzie umiejscowiony od strony ul. Krakowskiej. Drugi segment ma mieć 9 kondygnacji. Z kolei najniższy zlokalizowany od strony Doliny Silnicy będzie miał 7 kondygnacji.

W ramach inwestycji ma powstać do 86 lokali mieszkalnych oraz dwukondygnacyjny parking podziemny. Samych miejsc parkingowych ma być 132. Z czego 129 dla części mieszkalnej przy zachowaniu wskaźnika 1,5 miejsca postojowego na 1 lokal mieszkalny. Projekt przewiduje także powstanie dwóch lokali usługowych o powierzchni do 216 m/kw.

Wniosek w tej sprawie był poddany dwukrotnie konsultacjom społecznym. Jednak za pierwszym razem został wycofany przez inwestora w celu uzupełnienia braków formalnych.

Uwagi zgłaszane do wniosku wskazywały przede wszystkim na bliskie sąsiedztwo planowanej inwestycji z obszarem Chronionego Krajobrazu w rejonie rzeki Silnicy oraz łamania zasad urbanistycznych i planistycznych.

Z kolei Gminna Komisja Urbanistyczno-Architektoniczna wskazywała, iż lokowanie wielorodzinnych obiektów mieszkaniowych w tym rejonie przeznaczonym pod zabudowę produkcyjno-magazynową i usługi, nie jest intencją zapisów obowiązującego Studium. Komisja zwróciła też uwagę na to, iż przedmiotowy wniosek jako punktowa inwestycja w zdegradowanym, dużym obszarowo terenie miasta, jest wbrew zasadom kształtowania ładu przestrzennego oraz, iż analizowany teren powinien być preferowany pod lokalizowanie zdecydowanie niższych form zabudowy. GKUA jest również zdania, iż planowana zabudowa nie nawiązuje do zlokalizowanego po drugiej stronie ul. Krakowskiej os. „Podkarczówka” RSM Armatury oraz do tego, iż inwestycja wprowadza kompletną dysharmonię w kształtowaniu południowej strony ul. Krakowskiej, czyli południowo-zachodniego wlotu do miasta, wymagającego ochrony widokowej ze względu na zlokalizowane w jej perspektywie Pasma Posłowickiego.

Decyzja w sprawie lokalizacji inwestycji deweloperskiej w rejonie ul. Krakowskiej zapadnie na sesji 19 września.



Idź do oryginalnego materiału