Już po raz 31 na kieleckich cmentarzach odbywa się kwesta organizowana przez Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach. Pieniądze zebrane do puszek wolontariuszy przeznaczone zostaną na ratowanie cennych i zabytkowych nagrobków. W akcję zbierania pieniędzy włączyli się m.in. kieleccy samorządowcy i parlamentarzyści.
Przy wejściu głównym na cmentarz Stary kwestował już po raz 25 senator Krzysztof Słoń. Jak podkreśla parlamentarzysta to cenna inicjatywa, która łączy mieszkańców Kielc.
– Pamięć o grobach przodków jest niezwykle istotna w kontekście budowania przyszłości. Na kieleckim cmentarzu Starym są pochowane osoby, które zasłużyły się dla niepodległości naszego kraju i jego rozwoju dlatego jesteśmy zobowiązani dbać o miejsca ich pochówku. Kwesta jest swoistym połączeniem duchowego wymiaru dzisiejszego święta z wymiarem materialnym, poprzez złożenie datku- wyjaśnia.
– Kieleckie cmentarze istnieją już od dziesiątek lat, a co za tym idzie jest na nich wiele nagrobków o charakterze zabytkowym, które trzeba odrestaurować – zaznacza Jarosław Karyś przewodniczący rady miasta Kielce.
– Odnawianie starych nagrobków to symboliczny gest i zarazem wyraz pamięci o tych, którzy są tam pochowani, a byli przecież naszymi przodkami. To właśnie w oparciu o pamięć, o tych osobach budujemy naszą przyszłość. Kwestujemy, aby dzięki pozyskanym środkom finansowym przywrócić dawny blask kolejnym obiektom – dodaje.
– Dobrze pamiętam pierwszą kwestę, w której wziąłem udział, szczególnie ze względu, iż byliśmy wtedy wspólnie ze ś.p. Przemysławem Gosiewski – wspomina Rafał Nowak wicewojewoda świętokrzyski.
– Każdego roku w sposób szczególny pamiętam o Przemysławie Gosiewskim, który był istotną osobą w moim życiu, ale także wspominam tych, którzy poprzedzili nas w ziemskiej wędrówce do nieba – zaznacza.
W akcję zbierania pieniędzy na ratowanie cennych i zabytkowych nagrobków już po raz kolejny włączył się radny miasta Kielce Kamil Suchański, który wraz z rodziną kwestował przy jednym z wejść na Cmentarz Stary. Jak podkreśla warto wspierać takie inicjatywy.
– Musimy zachować pamięć o naszych przodkach. jeżeli my sami o to nie zadbamy, to nikt tego za nas nie zrobi. Wszystkim Polakom powinno zależeć na tym, aby przekazywać kolejnym pokoleniom pamięć o bohaterach i tych, którzy tak wiele zrobili dla naszego miasta, a których mogiły znajdują się na kieleckich cmentarzach – podkreśla.
Na Cmentarzu Starym kwestował także prezydent Kielc Bogdan Wenta. Jak zaznaczył zabytkowych pomników znajdujących się na cmentarzu jest bardzo wiele, a dzięki zebranym środkom będzie można odnowić następne tak, aby były świadectwem dla następnych pokoleń.
Wolontariuszy można spotkać dziś (1listopada) na całym kompleksie Cmentarza Starego i Nowego. Kwesta odbywa się także w Cedzynie.