Kieleckie tradycje żeglarskie

4 miesięcy temu
Zdjęcie: Kieleckie tradycje żeglarskie


Na Placu Artystów w Kielcach odbył się we wtorek (21 maja) wernisaż wystawy: Historia i teraźniejszość kieleckiego żeglarstwa 1924-2024 z okazji 100-lecia powstania Polskiego Związku Żeglarskiego.

Na 18 planszach prezentowany jest rys historyczny i lata współczesne tego pięknego sportu w Kielcach. Są informacje o klubach i szkółkach żeglarskich, rywalizacji i sukcesach sportowych, a także o szkutnictwie. Wszystko bogato ilustrowane archiwalnymi fotografiami.

– Zaczynamy od lat dwudziestych ubiegłego wieku i działalności Ligi Morskiej i Kolonialnej w Polsce. Później już w okresie powojennym budowa zalewu w Kielcach w 1954 roku. W latach 70-tych pierwsze sukcesy sportowe żeglarzy z Kielc. W dekadzie lat osiemdziesiątych rozwój szkutnictwa. W ostatniej dekadzie XX wieku powstanie żeglarstwa harcerskiego nad Silnicą. No i współczesność, czyli kluby żeglarstwa sportowego i profesjonalne mariny – powiedział w rozmowie z Radiem Kielce jeden z pomysłodawców wystawy, prezes Świętokrzyskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego Andrzej Kosmala.

21.05.2024. Kielce. Wystawa „Historia i teraźniejszość kieleckiego żeglarstwa 1924-2024” / Fot. Wiktor Taszłow – Radio Kielce

– Najpierw pojawili się ludzie, którzy mieli tę pasję, a dopiero później warunki do uprawiania żeglarstwa w Kielcach. Myślę tu o naszym zalewie, po którym można było żeglować od 1957 roku. To super, iż to jest jedna z tych pasji, którą można realizować w Kielcach, ale ważniejsze jest to, iż są ludzie, którzy chcą to robić i w dużym stopniu robią to społecznie, angażując swój własny czas. Cieszę się, iż jest na tym wernisażu dużo młodzieży, która z żeglarstwem wiąże swoją przyszłość – dodał zastępca prezydenta Kielce Bartłomiej Zapała.

Wystawa Historia i teraźniejszość kieleckiego żeglarstwa 1924-2024 z okazji 100-lecia powstania Polskiego Związku Żeglarskiego będzie czynna do 12 czerwca, a jej organizatorami są Miasto Kielce – Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą w Wydziale Przedsiębiorczości i Komunikacji Społecznej Urzędu Miasta Kielce, Świętokrzyski Okręgowy Związek Żeglarski oraz Muzeum Historii Kielc.


Idź do oryginalnego materiału