Strażnicy miejscy przypominają, iż pozostawienie pojazdu w miejscu do tego nieprzeznaczonym jest wykroczeniem. Ustawa Prawo o ruchu drogowym dokładnie określa sytuacje i obszary, w których parkowanie jest zabronione. Kierujący, który zignoruje te przepisy, naraża się nie tylko na mandat przewidziany w taryfikatorze, ale również na punkty karne.
Zdaniem mundurowych, niefrasobliwi kierowcy powodują zagrożenie oraz uciążliwości dla pozostałych uczestników ruchu. Dodatkowo przyczyniają się do niszczenia przestrzeni wspólnej, w której wszyscy funkcjonujemy. W związku z tym strażnicy apelują: „Włącz myślenie! Parkuj z głową!”.
W grudniu straż miejska przeprowadziła w sumie 3110 interwencji. Aż 1958 z nich dotyczyło wykroczeń przeciwko porządkowi w komunikacji, w tym 214 przypadków parkowania w sposób niszczący zieleń publiczną.
Najczęściej łamane przepisy dotyczą:
- Niestosowania się do znaków zakazu zatrzymania i postoju (835 przypadków).
- Niestosowania się do innych niż znaki drogowe ograniczeń i zakazów zatrzymania i postoju, m.in. ścieżki rowerowe, drogi dla pieszych, parkowanie na podjeździe do bram czy na przejściach dla pieszych (472).
- Wykraczania przeciwko innym przepisom prawa o ruchu drogowym (470).
- Naruszenia zakazu ruchu w obu kierunkach (117).
- Interwencji dotyczących pojazdów porzuconych i bez tablic rejestracyjnych (9).
Najwięcej działań strażnicy miejscy podjęli w dzielnicy Śródmieście – 938 interwencji.
Cały czas można też zgłaszać i oznaczać „miszczów parkowania” na specjalnej mapie, dostępnej na stronie www.wyzwanieparkowanie.katowice.eu.