Po Mszy Świętej w kościele pw. Wniebowzięcia NMP, już po raz jedenasty ulicami Lwówka Śląskiego przeszedł Orszak Trzech Króli. Podobne orszaki przeszły w tym roku ulicami w blisko dziewięciuset miejscowości w Polsce i poza jej granicami.
Święto Objawienia Pańskiego, zwane potocznie Świętem Trzech Króli jest jednym z najstarszych świąt w chrześcijaństwie. Uczestnictwo w barwnej procesji jest symboliczną manifestacją przywiązania do życia zgodnego z zasadami wiary i wartości chrześcijańskich. Przepiękna symbolika wydarzenia zwraca naszą uwagę na misję nowo narodzonego Dziecięcia Jezusa a więc misję jednania całego rodzaju ludzkiego z Bogiem
„Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy przybyli ze Wschodu do Jerozolimy i pytali: Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon. Skoro to usłyszał król Herod, przeraził się, a z nim cała Jerozolima. Zebrał więc wszystkich arcykapłanów i uczonych ludu i wypytywał ich, gdzie ma się narodzić Mesjasz.
Ci mu odpowiedzieli: W Betlejem judzkim, bo tak napisał Prorok: A ty, Betlejem, ziemio Judy, nie jesteś zgoła najlichsze spośród głównych miast Judy, albowiem z ciebie wyjdzie władca, który będzie pasterzem ludu mego, Izraela. Wtedy Herod przywołał potajemnie Mędrców i wypytał ich dokładnie o czas ukazania się gwiazdy. A kierując ich do Betlejem, rzekł: Udajcie się tam i wypytujcie starannie o Dziecię, a gdy Je znajdziecie donieście mi, abym i ja mógł pójść i oddać Mu pokłon. Oni zaś wysłuchawszy króla, ruszyli w drogę. A oto gwiazda, którą widzieli na Wschodzie, szła przed nimi, aż przyszła i zatrzymała się nad miejscem, gdzie było Dziecię. Gdy ujrzeli gwiazdę, bardzo się uradowali. Weszli do domu i zobaczyli Dziecię z Matką Jego, Maryją; upadli na twarz i oddali Mu pokłon. I otworzywszy swe skarby, ofiarowali Mu dary: złoto, kadzidło i mirrę. A otrzymawszy we śnie nakaz, żeby nie wracali do Heroda, inną drogą udali się do swojej ojczyzny”. – Nowy Testament Ewangelia wg św. Mateusza 2:1-12
Od stuleci Święto Trzech Króli nieodmiennie wiąże się z tradycją wystawiania jasełek oraz tzw. widowisk herodowych. Początkowo były one znane we Włoszech, później we Francji. W średniowieczu rozpowszechnili je franciszkanie. Legenda głosi nawet, iż tradycję wystawiania jasełek (tak jak i budowę szopek bożonarodzeniowych) zapoczątkował sam św. Franciszek z Asyżu. Scenariusz wydarzenia po dziś dzień jest wszędzie bardzo zbliżony, bo „napisany” został już 2 tysiące lat temu.
Tegoroczny Orszak Trzech Króli przeszedł pod hasłem „Kłaniajcie się królowie!”. Hasło orszaku to fragment pastorałki „Do szopy, hej pasterze”. Pokłon był tematem przewodnim ze względu na dwie przypadające w bieżącym roku rocznice; pierwsza z nich to Rok Jubileuszowy ogłoszony przez Papieża Franciszka z okazji 2025 – lecia Narodzin Chrystusa, który jest Królem Świata i naszych serc. Druga rocznica, którą obchodzimy w tym roku to 1000-lecie koronacji pierwszego polskiego króla Bolesława Chrobrego.
Lwówecki Orszak Trzech Króli, tuż po przedpołudniowej mszy, wyruszył spod kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. W role Trzech Króli wcielili się jak co roku członkowie Stowarzyszenia Leopolis Bikers. Wierni, śpiewając kolędy przeszli ul. Kościelną, pl. Wolności, Orzeszkowej i ponownie Kościelną do kościoła.
[See image gallery at lwowecki.info]