– Przed nami drugi etap konsultacji na temat przebiegu mazowieckiego odcinka planowanej trasy szybkiego ruchu S10. Zapraszam do udziału – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
Konsultacje w sprawie przebiegu drogi szybkiego ruchu przez województwo mazowieckie, na odcinku (w kierunku Warszawy) od gminy Brudzeń Duży przez m.in. gminę Starą Białą i Bielsk do gminy Załuski prowadzi bydgoski oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
Drogowcy zapraszają do rozmów na temat przebiegu ekspresówki już po raz drugi. W Płocku ta tura spotkań odbędzie się 10 grudnia (we wtorek) w Orlen Arenie, klatka K5, pierwsze piętro. W godzinach od 12-16 odbędą się rozmowy indywidualne, a o godz. 16.00 spotkanie podsumowujące.
Przypomnijmy, iż pierwszy etap konsultacji w sprawie S10 odbył się w czerwcu. Dotyczył on wyboru jednego z trzech wariantów ekspresówki. Na wysokości Płocka projektanci zaplanowali poprowadzenie S10 w trzech różnych odległościach od granicy miasta. W pierwszym wariancie droga szybkiego ruchu znalazła się blisko Bielska, w drugim – w pobliżu Ciachcina, a w trzecim – w rejonie Goślic, czyli zaledwie około pięciu kilometrów od Płocka.
W trakcie konsultacji (do firmy Databout, która je na zlecenie GDDKiA prowadziła) wpłynęło 1770 ankiet. Najwięcej, bo 40 proc. z nich, to były głosy płocczan. Łącznie głos zabrało 701 płocczan, z których za wariantem trzecim, czyli trasą przez Goślice, opowiedziało się 691 mieszkańców.
Po analizie wszystkich głosów GDDKiA stworzyła czwarty wariant przebiegu S10, który w przypadku Płocka pokrywa się z najkorzystniejszym dla płocczan poprowadzeniem tej drogi przez Goślice. Teraz wszystkie cztery pomysły GDDKiA zdecydowała się ponownie poddać konsultacjom.
W tej czwartej koncepcji jest również połączenie trasy S10 z obwodnicą Płocka. Połączenie to przewiduje nową drogę i dwa skrzyżowania: rondo na trasie Bartoszewskiego oraz wiadukt nad rondem Otolińska i drugą estakadę, „wpinającą” dojazd do S10 w ten odcinek obwodnicy, któremu patronuje Tadeusz Mazowiecki.
Po zakończeniu konsultacji kolejnym krokiem będzie stworzenie studium techniczno-ekonomiczno-środowiskowego, które GDDKiA planuje mieć w pierwszym kwartale 2025 roku. Dzięki niemu można będzie wydać decyzję środowiskową – dokument, który powie projektantowi, jak ma przygotować dokumentację techniczną, by zminimalizować wpływ inwestycji na środowisko naturalne.
Mając taką decyzję – a ma ona być wydana w drugim kwartale 2026 roku – GDDKiA będzie mogła ogłosić przetarg na wykonanie mazowieckiego odcinka S10 w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Warto dodać, iż dziś realizowane są już także badania geologiczne.
Na stronie GDDKiA jest także ankieta do wypełnienia.
Więcej na: https://cz2.s10a1-oaw.pl/spotkania-informacyjne-2/
Źródło: Urząd Miasta Płocka
Zdjęcia: Urząd Miasta Płocka/pixabay.com