Kolejny głos w sprawie obwodnicy Brzezin i Radkowic

1 godzina temu
Zdjęcie: Kolejny głos w sprawie obwodnicy Brzezin i Radkowic


Radni sejmiku przekazali zarządowi województwa petycję podpisaną przez mieszkańców gminy Morawica w sprawie budowy obwodnicy Brzezin i Radkowic. Autorzy pisma domagają się w nim rezygnacji władz województwa z tzw. „północnego” wariantu drogi.

Autorami petycji są mieszkańcy Bieleckich Młynów i Piasecznej Górki. W piśmie do radnych – protestują przeciwko planom budowy obwodnicy w wariancie, który ingerowałby bezpośrednio w teren przez nich zamieszkały. Wariant ten kończy się bowiem włączeniem nowej drogi do DK 73 na wysokości powstającego w ramach obwodnicy Morawicy ronda w Bieleckich Młynach.

– Protestujemy przeciwko ignorowaniu alternatywnych, mniej inwazyjnych rozwiązań, które nie dewastują terenów zamieszkałych i nie narażają mieszkańców na nieodwracalne szkody. Nie wyrażamy zgody na przekształcenie naszych miejscowości w korytarz transportowy, który zniszczy jakość naszego życia, narazi nasze rodziny na hałas, pył, drgania i nieustanny ruch ciężkich pojazdów – piszą w petycji.

Mieszkańcy wnoszą o wybór innego wariantu bądź przedstawienie innych możliwości lokalizacji skrzyżowania, aby w jak najmniejszym stopniu ingerować w zabudowę rodzinną. W ich opinii wariant „północny” może okazać się także tym najdroższym z uwagi na konieczność wykupu terenów należących do kopalni czy budowę węzła komunikacyjnego.

Petycją zajęli się najpierw radni na Komisji Skarg Wniosków i Petycji sejmiku województwa świętokrzyskiego. Sławomir Gierada, przewodniczący komisji mówi, iż petycja wpłynęła pod koniec maja.

– W tej petycji jest wiele argumentów mieszkańców przemawiających za tym, by wziąć je poważnie pod uwagę i prawdopodobnie tak się stanie, ale dopiero w momencie, gdy zarząd będzie dysponował kompletem dokumentacji, a więc opracowaniem trzech wariantów przebiegu inwestycji – zaznacza.

Andrzej Pruś, członek województwa świętokrzyskiego mówi, iż petycja zostanie potraktowana jako głos w ramach konsultacji społecznych.

– To firma projektowa je prowadzi, oczywiście z naszym udziałem. Ta petycja zostanie potraktowana – jako głos mieszkańców i wzięta pod uwagę. Jako zarząd województwa stoimy na stanowisku, iż czekamy na przeprowadzenie konsultacji przez firmę projektową i raport. Z niego będą wynikały wszystkie argumenty za konkretnymi wariantami i przeciwko nim – zaznacza.

Andrzej Pruś dodaje, iż na ten moment nie może niczego mieszkańcom obiecać, ani żadnego wariantu wykluczyć. Zaznacza też, iż poza głosem mieszkańców, który nie zostanie zbagatelizowany, ważna będzie też analiza wielokryterialna, a więc dokument zawierający opinie ekspertów m.in. z zakresu ochrony środowiska czy przedsiębiorców. Na ten moment nie jest także możliwe oszacowanie kosztów przebiegu różnych wariantów obwodnicy, będzie to możliwie dopiero po przygotowaniu pełnego projektu. Ten ma być gotowy w 2028 roku.

Wszystkie trzy zaproponowane warianty przebiegu obwodnicy mają swój początek na rondzie planowanym w związku z inwestycją. Wariant pierwszy kończy się włączeniem do DK 73 na wysokości powstającego w ramach obwodnicy Morawicy ronda w Bieleckich Młynach, a pozostałe dwa na rondzie w ciągu drogi krajowej nr 766, za Morawicą w kierunku Pińczowa. Warianty drugi i trzeci także mają swoich przeciwników wśród mieszkańców, co wyrazili podczas spotkania zorganizowanego w ramach konsultacji społecznych w kwietniu bieżącego roku.

Miejscowość Brzeziny przecięta jest ruchem lokalnym i tranzytowym przez drogę wojewódzką nr 763, którą w ciągu doby przejeżdża choćby 8,5 tys. pojazdów. Przez lata mieszkańcy zgłaszali kolejnym władzom, iż obecna infrastruktura nie radzi sobie z ruchem ciężkich pojazdów, hałasem, rosnącym zagrożeniem dla pieszych i wypadkami.

Idź do oryginalnego materiału