Konecki SOR odsyła dzieci? Czytelniczka alarmuje, pytamy szpital

3 godzin temu

W ostatnim czasie dotarła do nas wiadomość, od jednego z naszych czytelników, dotycząca działania oddziału SOR w koneckim Zespole Opieki Zdrowotnej. Chodzi o odsyłanie dzieci do szpitala pediatrycznego w Kielcach. Sprawdzamy, dlaczego niektórzy pacjenci nie są przyjmowani na Szpitalnym Oddziale Ratunkowym.

Zatroskana matka, pragnąca pozostać anonimowa, poprosiła nas o interwencję w sprawie nie przyjmowania wszystkich osób chorych na koneckim SORze. Przesłała do nas wiadomość o następującej treści (pisownia oryginalna):

– „Dzień dobry, chciałam poruszyć temat sor-u w Końskich. W dniu dzisiejszym odmówiono matce z dzieckiem badania, odesłano 5 letnie dziecko do Kielc. Nie jest to pierwszy przypadek, kiedy dzieciom odmawia się badania na pogotowiu. Czy szpital ma prawo odmówić badania w nagłych przypadkach?”
Z opisem tej sytuacji oraz pytaniem skierowaliśmy się do władz koneckiego szpitala. Na odpowiedź nie musieliśmy długo czekać. Krótko mówiąc, chodzi o to, czy na SOR przychodzi osoba z pilnym i zagrażającym życiu schorzeniem. Poniżej znajdziecie odpowiedź jednostki (pisownia oryginalna):

W odniesieniu do Państwa zapytania dotyczącego opieki nad pacjentami pediatrycznymi w SOR w ZOZ w Końskich, uprzejmie informujemy, iż w obszarze SOR w Końskich pacjenci niezależnie od wieku (w tym dzieci) w stanach bezpośredniego zagrożenia życia i zdrowia mają każdorazowo udzielaną profesjonalną pomoc medyczną. Twierdzenie, iż dzieci nie są przyjmowane w SOR w Końskich jest nieprawdziwe i krzywdzące. Koniczność udzielania świadczeń ratujących życie i zdrowie wynika i regulowane jest m.in. przez ustawę o Państwowym Ratownictwie Medycznym, zgodnie z którą w Szpitalnym Oddziale Ratunkowym należy zaopatrywać przede wszystkim pacjentów w stanie zagrożenia życia lub zdrowia, wymagających natychmiastowej pomocy medycznej, niezależnie od wieku pacjenta. W praktyce SOR nie jest miejscem do planowego leczenia czy diagnozowania przewlekłych dolegliwości w tym bólowych, lekkich przeziębień, lekkich infekcji jak również lekkich urazów w tym kończynowych, które mogą być zaopatrzone w dedykowanych ambulatoriach czy POZ/NPL. SOR to oddział interwencyjny, dedykowany nagłym i poważnym przypadkom. Dodatkowo zgodnie z rekomendacją konsultanta wojewódzkiego w dziedzinie chirurgii dziecięcej wszyscy pacjenci pediatryczni z ostrą chorobą chirurgiczną czy urazem nie wymagający natychmiastowego zaopatrzenia winni być przekierowani do dedykowanej placówki i SOR dla dzieci w WSzZ w Kielcach. Należy również nadmienić, iż personel Szpitalnego Oddziału Ratunkowego oraz całego Szpitala dokłada wszelkich starań, aby każdemu pacjentowi zapewnić profesjonalną, bezpieczną i sprawną pomoc medyczną. Zespół medyczny działa z pełnym zaangażowaniem, troską oraz zgodnie z najwyższymi standardami opieki, aby jak najlepiej odpowiadać na potrzeby osób znajdujących się w stanie nagłego zagrożenia zdrowia lub życia. Każdy przypadek traktowany jest indywidualnie, z należytą uwagą i szacunkiem a przekierowanie pacjenta do ośrodka o wyższym poziomie zabezpieczenia z zakresu danego świadczenia (w tym do ośrodka dedykowanego do leczenia dzieci) wynika z konieczności zapewnienia jak najwyższej jakości opieki medycznej, adekwatnej do wieku, rozwoju i specyfiki chorób wieku dziecięcego, SOR dziecięcy dysponuje personelem wyszkolonym w leczeniu dzieci, co pozwala na szybsze i trafniejsze rozpoznanie oraz zastosowanie odpowiedniego leczenia, dodatkowo stwarza bardziej przyjazne warunki i zapewnia opiekę dostosowaną do potrzeb dziecka i rodziny. Dobra praktyka kliniczna zaleca kierowanie dzieci do ośrodków pediatrycznych, jeżeli stan dziecka nie wymaga natychmiastowej interwencji ogólnomedycznej lub chirurgicznej w danym miejscu. Przekierowanie pozwala uniknąć niepotrzebnego przeciążenia ogólnego SOR-u i umożliwia szybszą pomoc w miejscu wyspecjalizowanym w leczeniu dzieci. Przekierowanie takie nie oznacza odmowy pomocy, ale ma na celu zapewnienie najbardziej odpowiedniej, specjalistycznej i bezpiecznej opieki. Działanie to odbywa się zgodnie z procedurami, z troską o zdrowie i dobro pacjenta.

Wojciech Gola
Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa ZOZ w Końskich

Idź do oryginalnego materiału