We wtorek, ze względu na złą jakość powietrza, powinno się ograniczyć aktywności na zewnątrz. Miasto wprowadziło również zakaz palenia w kominku. Nie dotyczy on jednak wszystkich.
W poniedziałek 20 stycznia w Poznaniu odnotowano wyjątkowo złą jakość powietrza. Stężenie pyłów drobnych PM10 przekroczyło dopuszczalną wartość. Co więcej, prognozuje się utrzymanie tego stanu. Dlatego też we wtorek 21 stycznia obowiązuje zakaz stosowania kominków opalanych drewnem, pieców kaflowych lub typu „koza” oraz kotłów węglowych niespełniających wymagań Ekoprojektu. Ograniczenia te dotkną osób, które posiadają drugie, ekologiczne źródło ogrzewania.
– Osoby, które widzą, iż zakaz w ich najbliższej okolicy nie jest przestrzegany, powinny poinformować o tym straż miejską – numer telefonu 986 – przekazują urzędnicy Poznania.
Ogranicz czas na zewnątrz
Dodatkowo, ze względu na wysokie stężenie pyłów, zaleca się unikanie dłuższej aktywności na zewnątrz. Pyły PM10 absorbowane są w górnych drogach oddechowych i oskrzelach. Wdychane do płuc mogą powodować między innymi kaszel, trudności z oddychaniem duże zmęczenie, szczególnie w czasie wysiłku fizycznego. Przyczyniają się również do zwiększenia zagrożenia infekcjami układu oddechowego oraz występowania zaostrzeń objawów chorób alergicznych takich jak astma, katar sienny czy zapalenia spojówek.
Nawet jeden kominek może pogorszyć sytuację
Głównymi źródłami emisji pyłów w miastach jest spalanie węgla i drewna. Bezpośredni wpływ na wysokie stężenia zanieczyszczeń powietrza mają również warunki meteorologiczne, które, kiedy utrzymują się długo, sprzyjają kumulowaniu się pyłów. Jak informuje Miasto, przy takim przekroczeniu norm choćby pojedyncze źródło zanieczyszczeń, na przykład kominek, znacznie pogarsza lokalnie jakość powietrza. Najbardziej narażone na skutki takiej sytuacji są dzieci, osoby starsze oraz przewlekle chore.