Interdyscyplinarnie i praktycznie – to najważniejsze określenia rozpoczętej w piątek (17 stycznia 2025r.) w Białymstoku dwudniowej III Konferencji „Płuca, Serce i Stawy”, pod hasłem „Wczesna diagnostyka ma znaczenie!”.
Konferencja odbywa się pod patronatem JM Rektora Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku prof. Marcina Moniuszki, a uczestniczą w niej m.in. konsultant krajowa w dziedzinie reumatologii prof. Brygida Kwiatkowska, a także prezesi Polskiego Towarzystwa Reumatologicznego – dr hab. Zbigniew Żuber, prof. UAFM i prezes-elekt prof. Bogdan Batko.
W tym roku troszeczkę zmieniliśmy konwencję spotkania, a to z racji tego, iż zaczyna się program pilotażowy dotyczący diagnostyki leczenia wczesnego zapalenia stawów. W związku z tym, tę konferencję chcemy dedykować właśnie wczesnej diagnostyce zapalnych chorób stawów autoimmunologicznych – tłumaczyła prof. Otylia Kowal- Bielecka, organizatorka konferencji i kierownik Kliniki Reumatologii i Chorób Wewnętrznych UMB.
Dlatego też do udziału w obradach zaproszeni zostali nie tylko specjaliści – m.in. reumatolodzy, pulmonolodzy – ale też lekarze rodzinni, tak by dyskusja o wczesnej diagnostyce pacjentów z chorobami autoimmunologicznymi i układowymi chorobami zapalnymi stawów była pełniejsza.
Mamy narzędzia, żeby im pomóc, mamy coraz więcej nowoczesnych leków, ale warunkiem skuteczności leczenia jest wczesna diagnostyka i wczesne wdrożenie leczenia – dodała prof. Kowal- Bielecka.
Piękne jest to, iż my żyjemy w złotym wieku leczenia chorób zapalonych. 20 lat temu, to jak teraz leczymy, choćby nie śniło się nam. Kiedyś te choroby mogliśmy leczyć stosując wysokie dawki takich leków jak sterydy czy leki immunosupresyjne, czyli za wysoką cenę mogliśmy je jako tako opanowywać. Dzisiaj okazuje się, iż alternatywy są po prostu wspaniałe – wspomniał prof. Marcin Moniuszko, Rektor UMB.
Jak podkreślił rektor Moniuszko, osobne podziękowania należą się organizatorom za wybór tematu wiodącego konferencji, jakim jest wczesna diagnostyka, który jest bardzo praktyczny i niezwykle istotny w obecnych czasach.
Główne zagadnienia konferencji to m.in.:
– profilaktyka, wczesna diagnostyka i leczenie zapalnych chorób stawów oraz chorób autoimmunologicznych,
– znaczenie edukacji i rola lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w kierowaniu pacjentów na adekwatną ścieżkę diagnostyczną,
– zagadnienia związane z infekcjami i szczepieniami u chorych immunosupresyjnie,
– wpływ COVID-19 na ryzyko rozwoju chorób autoimmunologicznych,
– kwestie bezpieczeństwa, leczenia bólu i indywidualizacji terapii,
– profilaktyka i leczenie osteoporozy,
– omówienie założeń pilotażowego programu kompleksowej opieki nad pacjentem z wczesnym zapaleniem stawów.
Konferencja odbywa się w Hotelu Gołębiewski w Białymstoku.