To oni tworzą najbardziej interesujące projekty, kreują nowoczesne rozwiązania i promują województwo poza granicami kraju. Śląskie Centrum Przedsiębiorczości wyróżniło firmy, które w ciągu dwóch minionych perspektyw finansowych rozpoczęły realizację najbardziej spektakularnych przedsięwzięć i zachwyciły rozmachem działań.
Za nami 50 zorganizowanych konkursów, 14 tys. złożonych wniosków i ponad 5 tys. podpisanych umów. Dotacje trafiły do przedsiębiorców reprezentujących bardzo różnorodne branże, a wśród projektów znaleźliśmy wiele niebanalnych, odkrywczych i niezwykle istotnych dla społeczeństwa. Śląskie Centrum Przedsiębiorczości od momentu rozpoczęcia swojej działalności pomaga firmom w ich rozwoju, prowadzeniu badań i utrzymaniu konkurencyjności. W 15-lecie wyróżniliśmy pięć spośród nich. Tytuły Liderów Zmian zostały przyznane w pięciu kategoriach: Medycyna, Innowator, B+R, Nowoczesne Technologie oraz Ambasador na rynkach zagranicznych.
— Wszystkie wyróżnione przedsiębiorstwa są otwarte na zmiany, stąd też, nie bez przyczyny, nazwa przyznanego wyróżnienia — Liderzy Zmian. Są to firmy, które mają nieszablonowe pomysły, kreują nowe, niestandardowe, innowacyjne rozwiązania. Firmy, które wychodzą na rynki zagraniczne, zarówno europejskie, jak i pozaeuropejskie — wyjaśnia Krzysztof Spyra, Dyrektor Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości.
Białaczka bez szans
Najmłodsza z wyróżnionych firm, Acellmed sp. z o.o., działa tylko trzy lata, a otrzymała wyróżnienie w tak trudnej kategorii, jaką jest medycyna. Celem nagrodzonego start-upu jest m.in. wprowadzanie na rynek innowacyjnych i skutecznych rozwiązań z zakresu farmacji i biotechnologii medycznej.
— W tej chwili realizujemy trzy projekty. Jeden to opatrunek wykorzystujący komórki macierzyste do regeneracji rogówki, dwa pozostałe to leki przeciwko ostrej białaczce szpikowej i przeciwko COVID-19 – wyjaśnia Wojciech Czardybon, Prezes Zarządu. — Dotacje, środki unijne są ważne dla każdej firmy, natomiast dla firmy biotechnologicznej szczególnie, dlatego iż tego typu przedsięwzięcia mają to do siebie, iż na początku nie przynoszą zysku, więc są potrzebne spore nakłady, które w wypadku sukcesu mogą się przełożyć na bardzo duże zyski. Natomiast na tym początku są potrzebne środki i tutaj dotacje mają bardzo ogromną rolę — dodaje Wojciech Czardybon.
Nowatorskie konstrukcje metalowe
Nietuzinkowym podejściem do rozwiązywanych problemów odznacza się CADesigner Engineering sp. z o.o., która zasłużyła na uznanie jako Innowator.
— Wyróżnienie jest dla nas pewnym zaszczytem, czymś, co spadło na nas niespodziewanie ze względu na to, iż jesteśmy firmą, która powstała dosyć niedawno i bardzo gwałtownie się rozwijamy, a efektem tego jest m.in. ta nagroda – zauważa Bartłomiej Markowicz, Prezes Zarządu.
Firma projektuje i wykonuje różnorodne konstrukcje metalowe, przeznaczone głównie dla taboru kolejowego i tramwajowego. Projekty realizowane przez CADesigner Engineering są wynikiem prac B+R i obejmują także produkcję maszyn i urządzeń przemysłowych, narzędzi i pomocy warsztatowych oraz konstrukcji metalowych wykorzystywanych w maszynach rolniczych i budowlanych.
— Projekty komercjalizujemy, czyli efekt tego, co robimy wspólnie ze Śląskim Centrum Przedsiębiorczości można później zobaczyć w halach produkcyjnych na całym świecie — podsumowuje Bartłomiej Markowicz.
Firma w najbliższych planach ma bowiem podbój rynków Ameryki Północnej i Południowej
Naukowe kiszenie
Prace B+R są potrzebne wszędzie, choćby w procesach, które przeciętnemu konsumentowi nie kojarzą się z działalnością badawczą. Wyróżnienie w tej kategorii otrzymało przedsiębiorstwo Fruktus Agros Nova sp. z o.o., sp. k., zajmujące się produkcją m.in. ogórków konserwowych i kwaszonych, sałatek warzywnych, chrzanów, musztard, majonezów, sosów, ketchupów, barszczu i kapusty.
— Staramy się wychodzić naprzeciw potrzebom rynku, wykorzystujemy środki unijne, inwestujemy w nowoczesne technologie, współpracujemy z instytutami badawczymi, start-upami — stwierdza Aneta Tomczyk-Konat, Starsza Specjalistka ds. Projektów Innowacyjnych.
Dział Badań i Rozwoju nieustannie zajmuje się doskonaleniem technologii produkcji oraz ulepszaniem obecnych i wprowadzaniem nowych receptur, a cele firmy są dalekosiężne.
— Wyróżnienie stanowi dodatkową motywację. Przed nami kolejne projekty, kolejne plany, także w zakresie gospodarki o obiegu zamkniętym i zmniejszenia emisyjności oraz zwiększenia efektywności energetycznej — tłumaczy Marta Kutyna-Bakalarska, Dyrektor Działu Zarządzania Innowacjami.
Siła nowoczesnych technologii
To dzięki nim Dimograf sp. z o.o. jest w tej chwili jedną z najbardziej nowatorskich w Europie drukarni dziełowych, wyspecjalizowanych w produkcji książek, kalendarzy i materiałów reklamowych.
— Około 87 procent naszej produkcji eksportujemy, głównie na Zachód, to są Niemcy, Francja i kraje skandynawskie. Dzięki funduszom mogliśmy kupować maszyny innowacyjne — wspomina Krzysztof Kantyka, Wiceprezes Zarządu. — To na samym początku kosztuje, ale daje taki efekt, iż mamy wartość dodaną. Nie jesteśmy standardową drukarnią, jakich tysiące, ale potrafimy się czymś wyróżnić. Rocznie produkujemy około 20 milionów egzemplarzy książek i to skomplikowanych. Naszym celem jest to, żeby klient dostał wszystko, czego chce. Musimy dbać o to, żeby sprostać konkurencji cenowej, więc musimy dużo rzeczy automatyzować. Głównie inwestujemy w ciągi technologiczne, aby być konkurencyjni wobec Azji.
W obecnej perspektywie finansowej Dimograf, we współpracy ze Śląskim Centrum Przedsiębiorczości, zrealizował siedem projektów, natomiast łącznie z okresem przedakcesyjnym aż dwanaście.
Podbijają świat
Swoje wyroby eksportowali już m.in. do takich państw jak Włochy, Czechy, Rumunia, Hiszpania, Litwa, Łotwa, Chorwacja, Rosja, Ukraina, Indonezja, Turcja, Meksyk, Chiny, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Kazachstan, Pakistan, Wietnam, Singapur, Tajlandia, Sri Lanka, Irak, Bahrajn, Arabia Saudyjska, Egipt, Libia. Wyróżnienie w kategorii Ambasador na rynkach zagranicznych dla PHU “TECHNOMEX” sp. z o.o. jest więc w pełni zasłużone.
— Realizujemy projekty w obszarze fizjoterapii i rehabilitacji. Jesteśmy producentem urządzeń, staramy się lansować nowe rozwiązania. Staramy się poszukiwać nisz, które skutecznie wypełniamy – wyjaśnia Piotr Kozioł, Prezes Zarządu. — Chodzi o terapię z wykorzystaniem oporu elastycznego połączoną z diagnostyką, tutaj widzimy możliwość bardziej precyzyjnego oddziaływania na pacjentów.
Przedsiębiorstwo jest producentem sprzętu do hydroterapii i kinezyterapii, zajmuje się też projektowaniem i wyposażaniem szpitali, sanatoriów, ośrodków rehabilitacyjnych oraz gabinetów terapeutycznych.
— Dzięki dofinansowaniu i środkom pozyskiwanym w ramach projektów unijnych jesteśmy w stanie to robić w znacznie szerszym zakresie, niż gdybyśmy tych środków nie mieli. Widzimy duży potencjał nie tylko na terenie rynku polskiego, rynków europejskich, ale przede wszystkim Azji i Afryki, do której też zaczynamy docierać — zaznacza Piotr Kozioł.
Przed nami nowe konkursy
Wręczone przedsiębiorstwom wyróżnienia pokazały, jak szeroki wachlarz możliwości dają fundusze. W nowej perspektywie na lata 2021-2027 Śląskie Centrum Przedsiębiorczości na wsparcie firm przeznaczy łącznie ponad 800 mln euro, z całą pewnością możemy więc mówić o sprzyjającym klimacie dla rozwoju innowacyjnych pomysłów.
— Pamiętajmy, iż Fundusze Europejskie pomagają rozwijać się firmom. Z drugiej strony, środki unijne to miejsca pracy, to korzyści dla całego województwa, dla mieszkańców, którzy mają dobrze płatne miejsca pracy – podsumowuje Krzysztof Spyra, Dyrektor Śląskiego Centrum Przedsiębiorczości.
W najbliższych latach dodatkowo, dzięki Funduszowi Sprawiedliwej Transformacji, będziemy mogli zmienić wizerunek województwa śląskiego, stereotypowo kojarzonego z przemysłem i górnictwem. Pierwsze konkursy, zarówno badawczo-rozwojowe, jak i ze środków FST zostaną ogłoszone w przyszłym roku. Zachęcamy do ich wykorzystania. O szczegółach będziemy informować na stronie www.scp-slask.pl oraz profilu Fundusze dla Biznesu w serwisie Facebook.
Publikacja współfinansowana ze środków Unii Europejskiej — Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego na lata 2014-2020