Maj – Miesiącem Świadomości Czerniaka

16 godzin temu

– Czerniak może rozwijać się z wcześniej istniejących znamion (to około 40 proc. przypadków). Dlatego każda zmiana w obrębie tzw. pieprzyków powinna zaniepokoić pacjenta. W szczególności jeżeli dochodzi do zgrubienia znamienia, powstania guzka czy też kiedy zauważymy, iż rozwija się stan zapalny wokół pieprzyka. Pacjenci zgłaszają też zaczerwienienie, świąd, podkrwawienia znamienia, a także zmiany wielkości, zabarwienia albo kształtu – informuje dr Monika Kucharczyk, dermatolog.

Najczęstszą przyczyną zachorowania na raka skóry jest poparzenie słoneczne. Najbardziej narażone są osoby o jasnej karnacji skóry, jasnych włosach, z licznymi piegami.

– To czynniki ryzyka czerniaka, których nie jesteśmy w stanie zmienić. Czasami mamy pewne predyspozycje genetyczne i na to też nie mamy żadnego wpływu. Natomiast czynniki, które mają ogromne znaczenie to przede wszystkim unikanie nadmiernej ekspozycji na światło naturalne, czyli słońce, ale również solaria i przede wszystkim unikanie poparzeń słonecznych. W szczególności zwraca się uwagę na poparzenia słoneczne w dzieciństwie, ponieważ to one są bardzo silnym czynnikiem, który może sprzyjać rozwojowi czerniaków również w późniejszych latach – tłumaczy dr Kucharczyk.

Dlatego tak ważne jest stosowanie kremów z filtrem i odzieży ochronnej. Szczególną uwagę należy zwrócić na dzieci, by unikały eksponowania na słońce, przynajmniej w godzinach kiedy najczęściej dochodzi do poparzeń, czyli między 10 a 14.

Idź do oryginalnego materiału