Rada Osiedla Dalki skierowała wniosek, popierany przez część mieszkańców, o utworzenie przejścia dla pieszych. Odmowna odpowiedź ich zaskoczyła.
Ulica Gajowa i Ludwiczaka to główne drogi, prowadzące przez osiedle Dalki. Na nich odbywa się także ruch autobusów MPK, kursujących do pętli na ul. Jabłoniowej. Ilość pojazdów rośnie wraz ze stale rozbudowującymi się kolejnymi ulicami, nie tylko w granicach miasta, ale na terenie gminy Gniezno, zaczynającej się praktycznie za torami kolejowymi.
Dlatego mieszkańcy skierowali pismo do Powiatowego Zarządu Dróg tj. zarządcy ww. ulic z propozycją utworzenia przejść dla pieszych – na ul. Gajowej na wysokości przystanku autobusowego oraz w rejonie sklepu spożywczego Społem. Odpowiedzi przyszły po kilku tygodniach i nie zadowoliły mieszkańców.
Pomysłem zajęła się Komisja Doradcza ds. Organizacji i Bezpieczeństwa Ruchu przy Starostwie Powiatowym. W odpowiedzi nadesłanej z PZD czytamy: – Zdecydowane negatywne stanowisko w tej sprawie przedstawiła Komenda Powiatowa Policji informując, iż każde nowo powstałe przejście dla pieszych generuje ogromne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu pieszych. Świadczą o tym policyjne statystyki i wręcz zalecenia dla Policji o wskazywanie przejść dla pieszych celem ich likwidacji wspólnie z zarządcami dróg. W opinii zarządcy drogi tj. PZD ale i innych członków komisji; lokalizacja przejścia dla pieszych w rejonie wskazanego sklepu „Społem” spowodowałaby likwidację dotychczasowych miejsc postojowych umożliwiających dokonywania zakupów w placówce handlowej osobom przyjezdnym z osiedla czy terenu miasta.
Przedstawiciele Rady Osiedla postanowili dalej walczyć o swoje – skierowali pismo wprost do komendanta KPP Gniezno uznając odpowiedź za „skandaliczną”, a do dyrektora Powiatowego Zarządu Dróg z zarzutem, iż argumentacja jest nietrafiona. Jak wskazują, na osiedlu nie ma żadnych przejść dla pieszych: – Czy musi dojść do tragedii by zwrócono uwage na problem jaki zaistniał na naszym osieldu w ocenie mieszkańców. Warto również spotkać się z mieszkańcami i wysłuchać uwag jakie zgłaszają w tym zakresie – kończą swoje pismo do PZD.
Co jest oczywistym, Komisja Doradcza ds. Organizacji i Bezpieczeństwa Ruchu przy Starostwie Powiatowym przyzwyczaiła wnioskodawców do tego, iż nie informuje się o terminach swoich spotkań czy „wyjść w teren” w celu zbadania tematu. Stąd wnioskodawcy zawsze muszą długo oczekiwać na odpowiedzi, które nierzadko wydają się kompletnie niezrozumiałe.
Według bazy SEWIK, na ul. Gajowej od 2010 do 2023 roku doszło do trzech zdarzeń drogowych z udziałem pieszych – wszystkie w rejonie pomiędzy skrzyżowaniem z ul. Orzechową a Wiśniową – 2013, 2017 i 2018. Na ul. Ludwiczaka doszło do jednego zdarzenia – w 2016 roku, właśnie w rejonie sklepu.
Mieszkańcy powinni mieć świadomość, iż brak przejścia nie oznacza braku pozwolenia na przekroczenie drogi – jest to tzw. przejście sugerowane. Zgodnie z przepisami, o ile odległość od „pasów” wynosi ponad 100 metrów, można przekroczyć drogę, ale zachowując ostrożność i przepuszczając auta. Oznacza to więc, iż obecnie praktycznie na terenie całego osiedla można drogę przekraczać „na szagę”.
Wymalowanie pasów w dwóch wskazanych miejscach spowoduje, iż przejście miejscu innym, niż oznaczone w odległości poniżej 100 metrów, będzie naruszeniem przepisów. Nie da się też ukryć, iż warto byłoby pomyśleć po prostu o zlokalizowaniu na ww. ulicach infrastruktury spowalniającej ruch, co pomogłoby wydatnie poprawić bezpieczeństwo na tym fyrtlu.