Miliardowa inwestycja we Wrocławiu. Wmurowano kamień węgielny pod nowy szpital

7 godzin temu

– Liczymy na to, iż na początku 2028 roku będziemy mogli wprowadzić tutaj pierwszych pacjentów. To też pewnie proces nie będzie łatwy, tak jak samo dojście do tego momentu było wyczynem i determinacją kilku osób, którym nie zabrakło odwagi do tego, żeby ten szpital docelowo za prawie półtora miliarda złotych tu w tym miejscu zacząć budować. Montaż finansowy, to 550 milionów środków rządowych, pozostała część środków samorządu województwa. Prawie 10 hektarów pod dachem, nowoczesnych przestrzeni, pokoi jedno, dwuosobowych dla pacjentów. Prawie 700 łóżek, 14 sal operacyjnych, połączone trzy szpitale. To coś, co przed nami, co będzie wynosiło leczenie onkologiczne na całkiem inny poziom, poziom XXII wieku, na jaki zasługują Dolnoślązacy – powiedział marszałek województwa dolnośląskiego Paweł Gancarz.

Wicemarszałek Sejmu Piotr Zgorzelski, który uczestniczył w uroczystości, mówił jak ważne są inwestycje w walkę z nowotworami.

– Takie inwestycje nie powstają zbyt często, a powinny powstawać, ponieważ choroby nowotworowe to jest druga, co do zbierania żniwa, zgonów i śmierci chorob, po chorobach układu krążenia. Bardzo ważne, aby w takich dużych ośrodkach regionalnych powstawały nowoczesne szpitale, które będą po prostu przynosić ulgę tym, którzy cierpią na schorzenia nowotworowe. Wielki szacunek dla tej całej sztafety pokoleń samorządowych, bo profesor Bębenek powiedział, iż czeka na tę inwestycję 45 lat, a ktoś się odezwał, iż choćby dłużej. Zatem to pokazuje, jak bardzo wyczekiwana to była inwestycja – tłumaczył Piotr Zgorzelski.

Wojewoda dolnośląski przyznał, iż jest to inwestycja w zdrowie Dolnoślązaków.

– Niestety onkologia jest bardzo rozwijającą się dziedziną w tym znaczeniu, iż coraz więcej osób potrzebuje pomocy. Ten szpital będzie odpowiedzią na zwiększającą się zachorowalność na nowotwory. Oczywiście to nie jest coś, co załatwi wszystkie tematy onkologiczne, bo trzeba pamiętać o tym, iż pozostało teren i tam mogą być programy, mogą być radioterapie, natomiast takie miejsce, takie centrum, w którym będzie można dostać kompleksową pomoc, jest niezbędne – mówił Maciej Awiżeń.

Lekarze zaznaczają, iż możliwość posiadania pełnej opieki w jednym miejscu jest bardzo ważna.

– Osobom, które mają choroby hematologiczne, o ile będą mieli dostęp do pełnej diagnostyki onkologicznej, która jest bardzo zbliżona do tej hematologicznej w jednym miejscu, to to bardzo pomoże. Podobnie pacjentom z rakiem płuca, czy z innymi chorobami w obrębie klatki piersiowej, bo tych chorób jest trochę więcej. Też pobyt w miejscu, w którym jest dostęp do pełnej diagnostyki tych schorzeń, gdzie są nie tylko pulmonolodzy, ale również onkolodzy kliniczni, czy też radioterapeuci, to pomoże, zwiększy się dostęp do nas – tłumaczył profesor Adam Maciejczyk, dyrektor Dolnośląskiego Centrum Onkologii, Pulmonologii i Hematologii we Wrocławiu.

Marszałek województwa uspokaja, iż to nie oznacza, iż inne ośrodki w regionie będą zamykane.

– Ośrodki onkologiczne w Wałbrzychu, Jeleniej Górze, Legnicy zostają na tym samym poziomie, a wręcz odwrotnie, w drugą stronę, będą też niejako rozwijane. Są to szpitale wojewódzkie rozwijane w oparciu o te dokonania i osiągnięcia, które będą tutaj realizowane we Wrocławiu, bo tu mówimy o medycynie XXII wieku, o tym zabezpieczeniu i wykorzystaniu najnowocześniejszych metod w leczeniu pacjentów – dodał Paweł Gancarz.

– Można sobie powiedzieć, iż to jest taki rodzaj choroby, z którą jednak trzeba się udać do specjalisty, trzeba się udać do Wrocławia, do stolicy Dolnego Śląska i tam może się rzeczywiście całościowo dobry personel z najlepszą technologią medyczną zająć i to jest coś, nad czym nam wszystkim zależy – komentował wojewoda Maciej Awiżeń.

To nie tylko korzyść dla pacjentów, ale też możliwości dla przyszłych lekarzy, by kształcili się i pracowali później w nowoczesnym szpitalu.

– O tym mówią młodzi lekarze, iż nie tylko dostęp do nowoczesnej technologii, ale też do pewnej jakości, w której można pracować. Nowoczesny szpital, już cała wizja nowoczesnego szpitala sprawia, iż coraz więcej młodych lekarzy, też już uznanych z całego kraju, chce do nas przyjechać i u nas pracować, i z tego się bardzo cieszymy – dodał profesor Maciejczyk.

Idź do oryginalnego materiału