Muzeum Diecezjalne w Opolu zyskało pamiątki po biskupie Józefie Nathanie

5 miesięcy temu

Przekazanie darów odbyło się w Muzeum Diecezjalnym. Wśród pamiątek są m.in. kielich mszalny, krzyże, które biskup nosił na piersi, relikwiarz z relikwiami św. Jana Nepomucena, kadzielnica, naczynia do liturgicznego obmywania rąk. A także przedmioty osobistego użytku – prałacki pas do sutanny, wieczne pióro, zegarek, okulary, rękawiczki i skarpety należące do stroju biskupiego.

Muzeum Diecezjalne w Opolu otrzymało dary z Hildesheim

Dotychczas wszystkie te rzeczy były eksponowane w Izbie Pamięci w Eschershausen w niemieckiej diecezji Hildesheim. Pamięć o biskupie była tam pielęgnowana od 1951 roku.

Zbiór będzie pokazywany w Muzeum Diecezjalnym w Opolu. W przyszłości zostanie przekazany do Branic, gdzie bp Nathan pracował i gdzie spoczywa jego ciało.

Ks. Nathan został posłany do tej miejscowości w 1892, zaledwie rok po święceniach. Mimo młodego wieku i krótkiego kapłańskiego stażu stosował niekonwencjonalne metody duszpasterskie. Należały do nich odwiedziny w domach parafian. Nie tylko w czasie kolędy, ale przez cały rok. Podczas takich odwiedzin w jednym z domów odkrył, iż gospodarz trzyma upośledzonego domownika w oborze razem ze zwierzętami. Chłop tłumaczył księdzu, iż chory krzyczy i nie nadaje się do mieszkania z ludźmi.

Księdza Józefa widok człowieka zamkniętego w oborze na tyle przejął, iż postanowił wybudować dla osób intelektualnie niepełnosprawnych przynajmniej ochronkę. Pierwszy budynek powstał w 1900 roku. Dwa lata później zbudowano szpital. Do powstającego i rosnącego z roku na rok kompleksu przylgnęła z czasem nazwa Miasteczko Miłosierdzia.

W 1939 roku przebywało tu 1700 chorych, którymi opiekowało się dziewięciu lekarzy, najlepszych niemieckich psychiatrów. Chorymi opiekowało się około 160 sióstr zakonnych i 250 osób personelu świeckiego. Kompleks, który powstał w ciągu 40 lat, składał się z 23 budynków. Zajmował 12,5 ha. Był jednym z największych i najnowocześniejszych zakładów leczniczo-opiekuńczych w Europie.

Muzeum Diecezjalne w Opolu przekaże dary do Branic

Obecny na uroczystości Krzysztof Nazimek, dyrektor Specjalistycznego Szpitala im. bpa Józefa Nathana w Branicach przyznał, iż w szpitalu jest niezbyt wiele pamiątek po jego twórcy.

– Dysponujemy przede wszystkim kopiami – mówił. – o ile będziemy mogli eksponować te pamiątki, będzie to magnes, który zachęci ludzi do odwiedzania kompleksu szpitalnego w Branicach.

Przypomniał, iż w tym roku przypada 120. rocznica powstania fundacji i szpitala. Pamiątki będą szczególnie cennymi eksponatami w przebudowanej z okazji jubileuszu Izbie Pamięci.

– Zapewniamy, iż będziemy tych pamiątek strzec – powiedział bp Andrzej Czaja. – Będą perełką zarówno tutaj, jak i potem w Branicach.

Proces beatyfikacyjny

Biskup opolski wyraził nadzieję, iż kielich biskupa Nathana będzie mógł być kiedyś użyty w czasie mszy św. przez kardynała, który dokona beatyfikacji założyciela Miasteczka Miłosierdzia.

Biskup Andrzej Czaja zapowiedział rozpoczęcie etapu diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego biskupa Józefa Nathana w listopadzie 2017 roku podczas obchodów 150. urodzin twórcy Miasteczka Miłosierdzia. Postulatorem w procesie został mianowany ks. Alojzy Nowak, proboszcz branickiej parafii Świętej Rodziny i kapelan szpitala.

– Wciąż zbieramy i segregujemy dokumenty – powiedział podczas uroczystości w muzeum ks. Alojzy Nowak. – Tych dokumentów jest mnóstwo w kilku językach. Tworzymy z nich profesjonalne archiwum. Wielu dokumentów, zwłaszcza z okresu II wojny światowej, która była dla pacjentów szpitala i dla biskupa bardzo trudnym czasem, jeszcze nie mamy. A każdy niepochlebny dokument może procesem wstrząsnąć. Musimy być wnikliwi i akuratni.

***

Odważne komentarze, unikalna publicystyka, pasjonujące reportaże i rozmowy – czytaj w najnowszym numerze tygodnika „O!Polska”. Do kupienia w punktach sprzedaży prasy w regionie oraz w formie e-wydania.

Idź do oryginalnego materiału