Na kieleckiej kweście uruchomiono terminal płatniczy

10 miesięcy temu
Zdjęcie: 31.10.2023. Kielce. Kwesta na rzecz ratowania cennych i zabytkowych nagrobków / Fot. Jarosław Kubalski - Radio Kielce


Dziś (poniedziałek, 30 października) na kieleckich cmentarzach rozpoczęła się 31 kwesta na rzecz ratowania cennych i zabytkowych nagrobków. Jej organizatorem jest Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach. W tym roku prowadzona jest na cmentarzu Starym i Nowym oraz na Piaskach w Kielcach.

Wśród kwestujących jest m.in. Borys Juszkiewicz z kieleckiego „Nazaretu”.

– Kwestuję po raz pierwszy. To jest taki wkład w upamiętnienie wszystkich osób, którzy umarli, a którzy spoczywają na tej nekropolii. Bardzo duchowo to przeżywam. Uzbieraliśmy już sporo pieniędzy, ludzie nie szczędzą nam hojności – przyznał.

Na cmentarzu Starym w Kielcach nie brakuje osób, którzy chcą zaangażować się w zbiórkę.

Jak podkreślają, włączają się w kwestę, ponieważ widać efekty poprzednich zbiórek w postaci pięknie odrestaurowanych nagrobków.

Nowością podczas tegorocznej kwesty organizowanej przez stowarzyszenie jest możliwość wpłat bezgotówkowych. Przy głównym wejściu na cmentarz Stary znajduje się terminal płatniczy. Krzysztof Myśliński, prezes organizacji informuje, iż cały czas można się także zgłaszać, by zostać wolontariuszem.

– Prosimy o kontakt z nami za pośrednictwem adresu mailowego: [email protected]. Jednak choćby o ile ktoś nie zgłosi się wcześniej, a przyjdzie do naszego sztabu, który znajduje się w I Liceum Ogólnokształcącym im. Stefana Żeromskiego w Kielcach, to znajdziemy dla niego puszkę i miejsce, w którym będzie mógł kwestować.

Zbiórka organizowana przez Stowarzyszenie Ochrony Dziedzictwa Narodowego w Kielcach potrwa do czwartku, 2 listopada. Rozpoczynać się będzie o 9.00 i trwać do późnych godzin popołudniowych.

Kwestują także wolontariusze Caritas Diecezji Kieleckiej. Spotkać ich można na cmentarzu Starym w Kielcach i na cmentarzu w Cedzynie.




Idź do oryginalnego materiału