
– Systemy robotyczne to w tej chwili część najnowszej techniki operacyjnej. W naszym Szpitalu, chcąc być na bieżąco z najlepszą możliwą ofertą dla pacjentów, zamierzamy wprowadzić ten model pracy. Zdecydowaliśmy się więc na testy – informuje Paweł Pazdan, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Mielcu.
Jednak czy taki robot chirurgiczny rzeczywiście, realnie może się pojawić w Szpitalu? Dyrektor nie kryje, iż szansa jest bardzo duża, ponieważ udało się skutecznie aplikować o środki finansowe z Ministerstwa Zdrowia w ramach KPO w zakresie rozwoju i modernizacji infrastruktury centrów opieki wysokospecjalistycznej i innych podmiotów leczniczych.
Jest duża szansa
– Na liście rankingowej uplasowaliśmy się na miejscu 18. i to jest pozycja naprawdę wysoka, a wnioskowaliśmy m.in. właśnie o dofinansowanie systemu robotycznego. Liczymy więc na to, iż uda się go wdrożyć w naszym szpitalu. realizowane są już choćby intensywne prace przygotowawcze do przetargu, żeby można było gwałtownie i profesjonalnie przeprowadzić całą procedurę, która jest jednak skomplikowana. Środki finansowe są duże i potem trzeba będzie je sprawnie rozliczyć – informuje Paweł Pazdan.
Co nowoczesny robot chirurgiczny oznaczałby dla pacjentów i lekarzy?
Ordynator Oddziału Urologii, lek. Jarosław Zgajewski, wyjaśnia: – Myślimy przede wszystkim o operowaniu pacjentów z różnymi chorobami nowotworowymi, między innymi z zakresu urologii. Ale nie tylko, bo także z chirurgii i na przykład ginekologii. Robot służyłby tym trzem oddziałom, natomiast akurat my mieliśmy okazję wykonać dwie operacje z jego użyciem, a przed nami kolejne cztery. Chcemy, oczywiście w tej chwili z udziałem i pod okiem bardzo doświadczonych specjalistów operujących tym systemem, zorientować się, jak to urządzenie się u nas sprawdza, jaki ma zakres możliwości, o ile, jeżeli tak, bezpieczniejsza jest operacja wykonywana takim robotem. Chcemy również ustalić, jak długo będzie trwało kształcenie zespołu do takiego poziomu, który pozwoliłby na wykorzystanie wszystkich możliwości takiego robota – mówi ordynator.

Po pierwszych testach już wie, iż urządzenie jest rzeczywiście super nowoczesne i prawdopodobnie zastąpi w medycynie laparoskopię.
Jest to narzędzie dużo bardziej precyzyjne, bo choćby zakres jego ruchów jest dużo większy niż ludzkich nadgarstków – podkreśla lekarz, zdradzając również wiele innych zalet systemu robotycznego.
Operacje robotyczne są korzystne dla pacjenta, chirurga-operatora i szpitala
Jakie korzyści niesie robotyka dla pacjenta? Operacja robotyczna zapewnia przede wszystkim dokładność i precyzję. Eliminując przypadkowe szarpnięcia lub brak precyzji w trakcie najdelikatniejszych etapów operacji, minimalizuje uraz związany z samą operacją, charakteryzuje się mniejszą ilością powikłań, skraca czas hospitalizacji i rekonwalescencji pacjenta, zmniejsza ryzyko infekcji i daje szansę na szybszy powrót do aktywności życiowej i zawodowej. Zapewnia lepszy wynik onkologiczny i czynnościowy.

Niesie korzyść również dla lekarza. Urządzenie robotyczne zapewnia chirurgowi – operatorowi wysoki komfort pracy, tj. wygodną pozycję pracy, doskonałą wizualizację (powiększony obraz 3D), intuicyjność techniki operacyjnej i preparowania tkanek oraz możliwość dotarcia do trudnodostępnego pola operacyjnego.
A dla szpitala? Dzięki operacjom systemem robotowym pacjent ma dostęp do najlepszego leczenia małoinwazyjnego, uznanego za najbardziej efektywne i przynoszące mu najwięcej korzyści. Rośnie więc jego prestiż wśród pacjentów.