Najciekawsze górski szlaki i szczyty The Loop. Zwiedź już dziś atrakcje wielkiej pętli beskidzkiej

1 rok temu

The Loop, czyli wielka pętla beskidzka, to najnowsza atrakcja tej części Polski, którą do użytku oddano wiosną 2023 roku. Trasa obejmuje ponad 250 kilometrów szlaków górskich, a zaczyna się i kończy w Bielsku-Białej. Jakie atrakcje wielkiej pętli beskidzkiej czekają na odkrycie?

Górski szlak pieszy z elementami grywalizacji, czyli co warto wiedzieć o The Loop?

Wielka pętla beskidzka to przedsięwzięcie, które zorganizowano z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego (PTTK) i Lokalnej Organizacji Turystycznej Beskidy. Ostatecznie pod dokumentem inicjującym powstanie The Loop podpisali się przedstawiciele ponad 20 różnych instytucji, organizacji, towarzystw, lokalnych przedsiębiorstw działających w branży turystycznej, a także samorządów. Oficjalne otwarcie wielkiej pętli beskidzkiej nastąpiło 27 maja 2023 roku w trakcie festiwalu „Dziewięćsił”, który jednocześnie odbywał się w największych miejscowościach regionu – m.in. w Bielsku-Białej, Wiśle i Szczyrku.

Szlak pieszy The Loop ma długość około 250 km i biegnie przez Beskid Śląski, Beskid Żywiecki i Beskid Mały. Szacuje się, iż można go pokonać w 14 dni. Pod uwagę należy jednak wziąć przewyższenia – wartość ta wynosi dla całego szlaku około 20 000 metrów.

Pomysłodawcy i organizatorzy szlaku tak zaplanowali trasę, aby w trakcie pieszych wycieczek piechurzy mogli poznać dziedzictwo kulturowe górali z Beskidów – obrzędy, stroje, kuchnię, muzykę czy gwarę. Dodatkowym motywatorem do pokonywania kolejnych odcinków jest wplecenie w wyprawę elementów grywalizacji. W specjalnej papierowej książce należy zbierać pieczątki, które potwierdzają dotarcie do wybranych 16 miejsc na trasie The Loop. Każdy, kto pokona 250-kilometrowy szlak, otrzyma odznakę.

Najciekawsze atrakcje wielkiej pętli beskidzkiej „The Loop”

  1. Szyndzielnia – szczyt Beskidu Śląskiego w granicach administracyjnych Bielska-Białej, z którego rozpoczyna się i na którym kończy się wielka pętla beskidzka. Ma wysokość 1028 m n.p.m. i jest przepięknie położony pomiędzy dolinami Olszówki, Wapienicy i Białki. Na Szyndzielnię można wjechać kolejką gondolową, a na jej szczycie wejść na wieżę widokową.
  2. Żywiecki Park Etnograficzny w Ślemieniu, który jest najmłodszym skansenem w Polsce. W placówce znajduje się zabytkowa zabudowa wsi żywieckiej przedstawiona w prawdziwym układzie urbanistycznym. Wśród kilkunastu perełek żywieckiej architektury zobaczysz m.in. szkołę z 1900 roku, XIX-wieczny spichlerz, chatę bogatego chłopa z 1911 roku i chatę z nietuzinkowymi detalami w stylu alpejsko-tyrolskim.
  3. Hala Miziowa, czyli najwyżej położone górskie schronisko PTTK w Beskidach, które wzniesiono na wysokości 1330 m n.p.m. na zboczach Pilska (1557 m n.p.m.), czyli drugiego co do wysokości szczytu Beskidów.
  4. Babia Góra – najwyższy szczyt Beskidów, nazywany także Królową Beskidów. Ma wysokość 1725 m n.p.m.

Warto podkreślić, iż wyjątkowych miejsc i przepięknych odcinków na trasie wielkiej pętli beskidzkiej jest znacznie więcej. The Loop wiedzie m.in. przez Szyndzielnię, Brenną, Równicę, Przełęcz Kubalonkę, Baranią Górę, obok Stacji Abrahamów, pętlą wokół Babiej Góry do Zawoi, przez Park Etnograficzny w Ślemieniu, Chatkę Gibasówkę do Międzybrodzia. Na koniec czeka Cię jeszcze np. przejście rzeki Soły. Pętla kończy się na Szyndzielni.

Jak widzisz, wielka pętla beskidzka „The Loop” jest długa i wymaga wielodniowej wędrówki. Aby w pełni skorzystać z jej atrakcji, dobrze zaplanuj trasę i zarezerwuj noclegi w różnych miejscach w pobliżu szlaków. Zdecyduj się np. na tanie noclegi Wisła i Szczyrk noclegi ze śniadaniem, które doda Ci sił na cały dzień spędzony na górskich szlakach.
Materiał partnera

Idź do oryginalnego materiału