Lekarze będą mogli sterować precyzyjnym robotem, widzieć pole operacyjne w dużym przybliżeniu, a sprzęt wyeliminuje drgania rąk. Szpital im. J. Strusia zainwestował w nowy sprzęt. Może ocalić życie wielu ludziom.
POTRZEBNY SPRZĘT
Szpital im. Jana Strusia realizuje duży projekt o wartości 25 milionów złotych. Placówka zakupiła najnowocześniejszy sprzęt i stała się pierwszym miejskim szpitalem w Polsce z dostępem do robota chirurgicznego da Vinci. To wyjątkowo precyzyjne urządzenie, które pozwala lekarzowi widzieć pole operacyjne choćby w 10-krotnym powiększeniu. Sterowanie nim odbywa się przez konsolę, co maksymalnie redukuje drgania rąk. W skrócie, lekarze będą mogli operować dokładniej i skuteczniej.
Sprzęt ma wiele funkcji i powinien być wykorzystywany w najtrudniejszych przypadkach: w prostatektomii, zaawansowanej histerektomii czy np. u pacjentów z otyłością z nisko położonymi guzami jelita. – wyjaśnił Artur Ostrowski z firmy Synketik, dyrektor zarządzający da Vinci.
JUŻ W KWIETNIU
Pierwsze zabiegi przeprowadzić będą mogli już 7 i 8 kwietnia. Z możliwości robota skorzysta 5 mężczyzn z oddziału urologii. To na tym oddziale technologia będzie najbardziej przydatna. Rocznie pozwoli na przeprowadzone około 100 zabiegów. Obsługiwać będą go dwa wyszkolone zespoły. Lekarze mają jednak nadzieję, iż robot będzie mógł zostać wykorzystany również do operacji jelita grubego.
Szacuje się, iż w Polsce co roku diagnozowanych jest 18-19 tysięcy nowych przypadków raka jelita grubego. Jest też cała grupa chorób zapalnych tego narządu, które wymagają operacji i mogą być wykonywane przy pomocy robotów. Sprzęt zapewnia dostęp do takich okolic, które byłyby niedostępne w przypadku operacji otwartej lub laparoskopowej. – podkreśla prof. Jacek Karoń, kierownik Oddziału Chirurgii Ogólnej, Onkologicznej i Kolorektalnej.
URATUJE ŻYCIA
To jednak niejedyna technologia, o którą wzbogacił się miejski szpital. Placówka zyskała również rezonans magnetyczny 3T. To aparat, który daje dużo większe możliwości diagnostyczne, ale przede wszystkim pozwoli mieszkańcom Poznania krócej czekać na badanie. Jak podkreślają lekarze, może mieć to wpływ na życie wielu ludzi. W wielu przypadkach czas ma ogromne znaczenie.